2013 Alan Sınavı Neden Yapılıyor ki?

2013 Alan Sınavı Neden Yapılıyor ki?

Bu sene KPSS’ye girecek öğretmenlerin en merak ettiği konulardan birisi de alan sınavı. 2013 Alan sınavının ne zaman yapılacağı nasıl yapılacağı hangi konuları içereceği tam bir muamma olan alan sınavı hakkında net bir açıklama henüz yok.

Alan sınavının öğretmen atamalarındaki açığı kapatamayacağı bir gerçek. Daha önce de belirttiğimiz gibi, öğretmen açığı sınavla değil atamayla kapanır. Alan sınavı yeterlilik sınavı, uygulama sınavı, fistirisiyoniz sınavı vs vs… Bunların tek getirisi sınav uygulayanlarına maddi kazanç tek götürüsü de fazladan bir sınav parası daha(Kitap parası, dershane parası..emek vb..)… Sonuçta alınacak öğretmen sayısı artmıyor sınav artınca?

Peki alan sınavı ayırt edici olur mu? Örneğin bir matematik öğretmenliğini baz alırsak:
Herhangi bir matematik öğretmeni alan sınavında gelecek soruların birçoğunu yapabilecek seviyededir ya da coğrafya öğretmeni coğrafya sorularını, ya da Türkçe öğretmeni Türkçe sorularını.Dolayısıyla benim görüşüm sınavın ayırt ediciliğinin de olmayacağı yönünde. Fazladan gereksiz bir çaba emek.. zaman götürecek malesef.. Bu yanlıştan dönülmelidir.

Yanlış diyorum evet. Neden?

Madem alan sınavı geldi neden hala öğretmenler genel kültür ve yetenek sınavlarına da girmek zorunda? Neden hala öğretmenler hakim olmadığı uzman eğitimini almadığı konulara çalışmakla ve onları çözmekle yükümlü?

Bu bir çelişkidir.

Share This Post

TEPKİ VER - Yorum YAP.