Asker Öğretmenliği Kimler Yapabilir?

Asker Öğretmenliği Kimler Yapabilir?

asker-ogretmenAsker öğretmenliğe kimler hak kazanabilir? Asker öğretmenlik yapabilmek için hangi şartlar vardır? Asker öğretmenliği yapabilmenin koşulları nelerdir? Kimler Asker öğretmen olabilir? İşte Asker öğretmen olabilmenin şartları:

    Asker öğretmenlik adından da anlaşılacağı gibi sadece öğretmenlerin yararlanabildiği bir imkandır. Bir öğretmenin asker öğretmen olabilmesi için öncelikle öğretmen vasfını taşıyor olması gerekir.

Ancak Bir kişin asker öğretmen olabilmesi için sadece bu yeterli değildir. Milli Eğitim Bakanlığının bu konu ile ilgili yönetmeliğine göre kimlerin askerlik hizmetini öğretmen olarak yapacağı ile ilgili olarak belirlenmiş maddeler şunlardır;
1.Ağustos celp döneminde Askere gitmek
2.Halen Milli Eğitim Bakanlığında Kadrolu öğretmen olarak görev yapanlar. Eğer öğretmen ihtiyacı giderilememişse;
3. olarak Henüz Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarına hiç atanamamış olanlardan, Yine de ihtiyaç giderilememişse
4. olarak Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında Sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanlar şeklinde öncelik sırasına göre sınav ile belirlenmektedir. (Sınav konusu tartışmamya açık!)

Ayrıca şu konuyu sıkça sorulduğu için belirtmek istiyorum Stajyer (aday) öğretmen olmak asker öğretmen olmayı engellemez yukarıdaki şartlar geçerlidir. Ancak aday öğretmen iken askere giden ve askerde herhangi bir suça karışan yada kaza geçiren vb. kişiler adaylıkları tastik edilmedikleri için Mesleklerinden dolayı hak iddia edemezler.

Share This Post

TEPKİ VER - Yorum YAP.