Belletmen Nedir? Ne İş Yapar? Ne Kadar Alır?

Belletmen Nedir? Ne İş Yapar? Ne Kadar Alır?

Belletmen, yatılı okullarda görev yapar ve oradaki  öğrencilerin sorumluluğunu alır. Yatılı okullarda görev yapan belletmen görev yaptığı gün veya günlerde orada kalır. Belletici öğretmen de denilebilmektedir. Belletici öğretmen nedir? Belletici öğretmen ne kadar ücret alır?

Üstlenilen sorumluluk karşısında belletmenlerin aldığı ücret oldukça az diyebiliriz. Belletmen ya da nöbetçi öğretmenler öğrencilerin yiyip içmesinden, odalarındaki asayişten, yatıp kalkmalarına varana kadar birçok görevle sorumludurlar.

Yüzeysel baktığımızda parası güzel, ne güzel ek gelir tarzında bir bakış açısı yaratsa da, aslında oldukça zahmetli bir iştir, tabi işi layıkıyla yapmaya kalkacaksanız.

Bir belletmen bir ay içerisinde en fazla kaç gün nöbet tutabilir? 

En fazla 8 gün nöbet tutabilir.

Belletmen ücreti ne kadar? Belletmen bir nöbete ne kadar ücret alıyor?

O da ek ders ücreti baz alındığında 48 saat yapar. Ek ders ücreti 9 TL olarak düşünürsek yuvarlak hesap ile 430 TL gibi bir ücret yapıyor. Tabi ayda 8 gün nöbet tutanlar için geçerli ücret bu.

24 saatlik dilime 6 saat ek ders ücreti düşmektedir.

Kendi okulu dışında görev yapan belletmen öğretmen ne kadar ücret alıyor?

Yukarıda belirttiğimiz ücret tarifesi kendi okulunda görev yapan belletmen öğretmenler içindir. Kendi okulu dışında bir okulda nöbet tutan belletmen öğretmenler tuttukları bir günlük nöbete karşılık 4 saat ek ders alırlar. Kendi okulu dışında belletmenlik yapan bir öğretmenin ayda 8 gün nöbet tuttuğunu varsayarsak bu öğretmen 32 saat ek ders ücreti alacaktır ki bu da 290 TL civarı yapmaktadır.

NOT: Daha önce belletmenlik yapmamış öğretmenler içinde belletmenlik başvurusu yapmak isteyenler ya da yapanlar öncelikle bir kurs alıp daha sonra belletmenlik yapabilmektedir. Kurs için öğretmenin yapması gereken ekstra bir görev yoktur. İdare bu konuda sizi bilgilendirecektir.

Share This Post

One Response to "Belletmen Nedir? Ne İş Yapar? Ne Kadar Alır?"

TEPKİ VER - Yorum YAP.