E-imza Nasıl Alınır? E imza Nerden Alınır?

E-imza Nasıl Alınır? E imza Nerden Alınır?
E-imza nasıl alınır
E-imza nasıl alınır

E-imza Nasıl Alınır Nerden Alınır? E-imza Nerede Kullanılır

E-imza nasıl alınır? E-imza nerden alınır? Elektronik imza nasıl alınır? Dijital imza nasıl alınır? E-imza nerede kullanılır? Dijital imza nedir nerede kullanılır? E-imza nasıl kullanılır? E-imza nerelerde kullanılır. E-imza uygulaması nasıl alınır? E-imzaya sahip olmak için ne yapmanız gerekiyor? Elektronik imza nasıl alınır? Elektronik imza nerelerde kullanılır, Elektronik imza nerden alınır? Elektronik imza neye yarar? Ne için kullanılır?

İşte cevapları:

E-imza elektronik bir ortamda hazırlanan belgeye kendi imzamızı atmamızı sağlar.

Ayrıntıları okumadan önce bilmelisiniz ki: Neticede E-imza alabilmek için para ödemeniz gerekmektedir. Örneğin TTnet’ten almak isterseniz:

Taksitli E-İmza TL7/Ay X 24 TL168
Tek Ödeme E-İmza TL159 TL159

5070 Sayılı Kanun uyarınca e-imza, ıslak imza ile eşdeğerdedir. E-imza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından dağıtılan sertifikalar kullanılarak imzalama işlemi yapılır.

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Bu firmaların listesi ve diğer bilgilere www.tk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Elektronik imzanızı çalıştırabilmeniz için öncelikle kart sürücü yazılımını kurmanız gerekmektedir. Bu yazılım elektronik imza ile beraber gönderilen CD veya diğer medyalar içerisinde bulunabilir veya e-imzanızı aldığınız firmanın internet sitesinden edinilebilir. Bilgisayarınıza kurulan program ile elektronik sertifikanıza giriş gerçekleştirebiliyorsanız sertifikanız kullanıma hazırdır.

 

Elektronik İmzanın Uygulama Alanları Nerelerdir?

Elektronik imza,  bankalar ve  finans kurumları, sigorta şirketleri, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve bilgi güvenliği gereksinimi olan organizasyonlar diğer büyük şirketler elektronik imza uygulamalarını kullanırlar.

Kamusal Alandaki Uygulamalar

Her türlü başvurular (ÖSS, KPSS, LES, pasaport vb)

Kurumlararası iletişim (Emniyet Müdürlükleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlükleri vb)

Sosyal güvenlik uygulamaları

Sağlık uygulamaları (Sağlık personeli – hastaneler – eczaneler)

Vergi ödemeleri

Elektronik oy verme işlemleri

Ticari Alandaki Uygulamalar

İnternet bankacılığı

e-Sözleşmeler

e-Sipariş

www.turkiye.gov.tr

 

Share This Post

Post Comment