Hangi Besinler Kilo Aldırıyor? Kilo Aldıran Besinler Neler?

Hangi Besinler Kilo Aldırıyor? Kilo Aldıran Besinler Neler?

Kilo yapan besinler neler? Hangi besinlerin kalorileri yüksek? Hangi besinlerin fazla tüketilmesi kilo artışına sebep olur? Hangi besinler kilo yapar?

Sahip olduğunuz kilonuzu dengede tutmak, kilonuzu korumak mı istiyorsunuz? Bu anlamda elbette ne yediğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Besinlerin kalori değerleri vb. özellikleri hakkında bilgi sahibi olmalı yemeniz gerekenden fazlasını yememelisiniz. Peki fazla yendiğinde ya da tüketildiğinde kiloya direk etki eden, kilo artışını hızlandıran besinler, yiyecekler, içecekler nelerdir?

Öncelikle bu konuda toplum tarafından kabul edilen yanlış bilgilere yer vermek gerekiyor. Neler bunlar? Kalorisi yüksek besinler elbette kilo alımının en yüksek sebebidir. Fakat herhangi bir besini kilo aldırıyor diye tüketmemek doğru bir tercih olmayacaktır. Gerektiği miktarda tüketildiğinde besinlerin kilo üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacaktır.

Hamur ürünlerinin kilo yaptığı yönündeki bilgiler tam olarak doğru değildir. Burada önemli olan hamur ürünlerinin tüketilmesi değil tüketilme sıklığıdır. Fazla hamur ürünü tüketilmesi elbette kilo artışına sebep olacaktır. Ekmek, makarna vb. gibi hamur ürünlerini örnek sayabiliriz.

Kilonuzu dengede tutmak, kilo almayı önlemek için dikkat etmeniz gereken en önemli etken, hangi besini ne kadar tükettiğinizdir. Kalori değerinin de hacme bağlı olarak büyümediğini yani ufak görünen yiyeceklerin de büyük kalori değerine sahip olabileceğini bilmeliyiz. Bir dilim ekmekte yaklaşık 70 kalori varken, bir kaşık yağda da yine yaklaşık olarak 50 kalori bulunmaktadır.

Gereğinden fazla tüketildiğinde kilo artışına sebep olan besinler:

Hayvansal Yağlar: Hayvan yağları, oldukça yüksek kalori değerlerine sahiptir, buna rağmen kolestrol bakımından da oldukça zengindirler. Tüketilmeli fakat ölçüyü kaçırmamaya dikkat edilmelidir.
Bitkisel Yağlar: Bitkisel yağlar (palmiye, zeytinyağı, fıstık yağı, soya yağı, kanola yağı) da kalori değeri yüksek besinlerdir. 100 gram bitkisel yağ yaklaşık 900 kalori içerir. Hidrojene edilmemiş doğal yağlar dengeli ve hafta içine dağıtılarak tüketilmelidir.
Kuruyemişler: Badem, fıstık gibi kuruyemişler sağlıklı yağ asitleri, protein ve kalori bakımından zengindir. 1 avuç badem (18 gr) 161 kaloridir ve bu kalorinin 25’i karbonhidrattan, 116’sı yağdan ve 21’i proteinden gelmektedir.
Fıstık Ezmesi: 100 gram fıstık ezmesinde yaklaşık 600 kalori vardır. 1 yemek kaşığı fıstık ezmesinde 100 kalori bulunur.
Siyah Çikolata: %50-70 arası kakaodan üretilen siyah çikolata (bitter) hem kalori bakımından zengindir hem de antioksidandır.
Peynir: Protein ve kalsiyum içeren peynir kilo aldıran yiyecekler arasında sayılabilir. Yağ oranı yüksek olduğundan dikkatli tüketilmesi gereken besinlerden arasındadır.
Tahin: 100 gram tahinde 595 kalori vardır.

Kalori değeri yüksek olan (Gereğinden fazla tüketildiğinde kilo aldıran diğer besinler)

Kuru üzüm
Tam buğday ekmeği
Kuru kayısı
Hindistan cevizi sütü
Avokado
Esmer pirinç
Yulaf ezmesi
Üzüm suyu
Ananas suyu
Elma suyu
Patates
Ceviz
Susam
Balık yağı
Kuzu ciğeri
Keten tohumu yağı
Fındık yağı
Tereyağı
Yumurta

Share This Post

TEPKİ VER - Yorum YAP.