Hangi Marka Bilgisayarı Almalıyım?

Hangi Marka Bilgisayarı Almalıyım?

Hangi bilgisayarı almalıyım? Hangi bilgisayar daha iyi? Hangi laptop daha sağlam? Hangi laptop markasını almalıyım? Bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyim?

Bilgisayar almak istiyorsunuz. Fakat hangi bilgisayarı alacağınız konusunda kafanız karışık. Dünyamız her geçen gün yeni teknolojilere gebe bir durumda. Bilgisayar çağı da aldı başını gidiyor. Peki sizin için en iyi bilgisayar hangisi? Hangi laptop ya da masaüstü bilgisayarı almalısınız?

Bilgisayar alırken haliyle elimizdeki paraya göre en uygun ve en iyi bilgisayarı almak istiyoruz. Ya da başka bir deyişle sahip olduğumuz bütçeye alınabilecek en uygun bilgisayarı almak istiyoruz.

Yakın zamanda ben de bir bilgisayar almak istiyordum. Tabi bütçem de pek ahım şahım sayılmazdı elimdeki miktarı en iyi biçimde değerlendirmek istedim. Tanıdık bir bilgisayarcıdan yardım aldım ve hangi bilgisayarın daha iyi olduğunu, hangi bilgisayarı almam gerektiğini, bilgisayar alırken nelere dikkat etmem gerektiği ile ilgili söyledikleri kulağıma küpe oldu ve bunları sizlerle de paylaşıyorum.

hangi-laptopu-almaliyim1. Öncelikli olarak bilgisayarı hangi amaçla kullanacağınız önemli. Örneğin, bilgisayarınız sürekli açık mı kalacak? Bilgisayarınız da ağır programlar kullanacak mısınız? Bilgisayarı oyun oynamak amacıyla mı kullanacaksınız?

Yukarıdaki sorulara cevabınız evet ise sizin gerçekten iyi bir bilgisayar ihtiyacınız var. Bu ihtiyaçlardan kaynaklanan bir laptop, masaüstü bilgisayar almak istiyorsanız. Sizlere üç bilgisayar markarası önereceğim.

İlk olarak Sony, Sony diğer laptoplara nazaran daha pahalıdır. Bütçeniz el veriyorsa Sony alabilirsiniz. Fakat Sony ayarında ve daha uygun, daha ucuz ve kaliteli, dayanıklı ve güvenilir bilgisayar markaları da var. Bunlar ASUS ve TOSHİBA.

Aşağıda SquareTrade adlı sigorta şirketinin en az bozulma oranına sahip laptop grafiği yer almaktadır. Grafiğe baktığınızda Laptopların 3 yıldaki bozulma oranlarını görebilirsiniz.

en-iyi-laptop-markalari

Grafiği incelediğimizde 3 yıl içerisinde bozulma oranı en düşük laptop markası olarak Asus’un 1. sırayı aldığını görüyoruz. Hemen sonrasında Toshiba yer almakta. Sony 3. sırada bu markaları izlemekte.

2. Olarak Bilgisayar alımında dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus ise, indirimli bilgisayarlar! İndirimli bilgisayarlara dikkat etmelisiniz. Bilgisayarcı tanıdığıma göre, firmalar kısa zaman içerisinde bozulan ve gönderilen laptoplarını bir süre beklettikten sonra tekrar onarıp indirimli fiyatla satışa sunduğunu söyledi. Yani her indirimli bilgisayara atlamayın, hatta indirimli bilgisayarlardan uzak durun derim.

3. Üçüncü konuda bilgisayarcımın belirttiği bir diğer konu alacağınız bilgisayarın ekran kartının paylaşımlı ya da paylaşımsız olup olmadığını bilin. Ekran kartının paylaşımsız laptopların performansı daha sağlıklı olacaktır.

Share This Post

4 Responses to "Hangi Marka Bilgisayarı Almalıyım?"

  1. Bilgisayar mühendisinin acaba hangi bilgisayarı almalıyım yardımcı olursanız çok mutlu olurum fiyat aralığı 3000 ile 2500

    Reply
    1. Merhaba Nur hanım, öncelikle bilgisayar fiyatlarının doların yükselmesiyle oldukça arttığını söylemem gerekiyor. 2 sene önce lenovo marka bilgisayar almıştık okul için o zaman 780 TL’ye almıştık. Şu an sorunsuz bir şekilde çalışmakta. Bu gün de 1000 TL altında modelleri bulunmakta bir göz atabilirsiniz. Limitiniz olduğu için ASUS’u önermedim, ucuz bilgisayarları pek verimli olmuyor.

      Reply

TEPKİ VER - Yorum YAP.