Hangi Mevsimde Hangi Sebze Yenir? Ay Bazında Tablo

Hangi Mevsimde Hangi Sebze Yenir? Ay Bazında Tablo

hangi-mevsimde-hangi-sebzeHangi mevsimde hangi sebze tüketilir? Hangi ayda hangi sebze tüketilmeli? Hangi sebze hangi ayda yenir? Hangi sebze hangi mevsimde yenir? Sebzelerin doğal üretimlerinin aylara göre dağılışı…

Sağlığımız açısından en doğru seçim kuşkusuz sebzeleri mevsiminde yemek olacaktır. Hangi sebzeyi yerseniz yiyin o sebzeyi mevsiminde yemeye özen gösterin. Mevsiminde yenen sebzeler, besin değeri yüksek olmakla birlikte hormonlardan da o kadar uzak olacaktır. Hangi sebze hangi ayda yeni? Hangi meyve hangi ayda yenmeli? Hangi sebze hangi mevsim ya da ayda tüketilmeli?

Yaz sebzeleri nelerdir? Kış mevsimi sebzeleri nelerdir? Yaz mevsimi sebzeleri hangileri? İlkbahar sebzeleri hangileri? Sonbahar sebzeleri nelerdir?

Şimdi mevsimlere göre doğal yetişme imkanı bulan sebzeleri aşağıdaki tabloyu inceleyerek rahat bir şekilde görebiliriz.

hangi-mevsim-hangi-sebze-takvimi

Tabloyu incelediğimiz zaman kış mevsiminde hangi sebzeleri yemeliyiz? inceleyelim:

kis-sebzeleriKış Mevsimi sebzeleri hangileri? Kışın hangi sebzeleri tüketmeliyiz? Kış mevsimi sebzeleri neler? Kışın hangi ay hangi sebzeler yenir?

Aralık ayında hangi sebzeler yenir?  Kabak, pırasa, karnabahar, kereviz, lahana, havuç, ıspanak, bal kabağı aralık ayı sebzeleri olarak tabloda yerini almış bu sebzeleri kış mevsiminde özellikle de Aralık ayında tüketmenizi öneriyoruz.

Ocak ayı sebzeleri hangileri? Kabak, pırasa, karnabahar, kereviz, brokoli, pancar, lahana, brüksel lahanası, havuç, ıspanak, pazı, turp, bal kabağı gibi sebzeleri kış mevsiminde özellikle Ocak ayında yemenizi öneriyoruz.

Şubat ayında hangi sebzeler tüketilmeli? Kabak, pırasa, karnabahar, kereviz, brokoli, pancar, lahana, brüksel lahanası, havuç, ıspanak, pazı, turp, bal kabağı  sebzelerini kış mevsiminde özellikle Şubat ayında tüketmelisiniz. Hangi mevsimde hangi sebze tüketilmeli? hangisoru.com…

İlkbahar mevsimi sebzeleri hangileri? Hangi sebze ilkbaharda tüketilmeli? İlkbahar sebzeleri hangileri? İnceleyelim…

Mart ayında hangi sebzeleri yemeliyim? Şubat ayı sebzeleri? Kabak, pırasa, karnabahar, brokoli, pancar, havuç, ıspanak, turp, bal kabağı sebzeleri Şubat ayında tüketebileceğiniz sebzelerdir.

Nisan ayında hangi sebzeleri yemeliyim? Nisan ayı doğal sebzeleri: Nisan ayında hangi sebzeler yenir diye tablomuzu incelediğimizde bu listede oldukça az sebze olduğunu görmekteyiz. Bu ayda özellikle mevsimsel anlamda bir geçiş yaşanması bu durumu doğuran sebeplerden biridir. Peki hangi sebzeleri Nisan ayında yiyebiliriz?

Nisan ayında özellikle bezelye, enginar, semizotu, bakla sebzelerini tüketmeye özen gösteriniz.

Mayıs ayında hangi sebzeler yenmeli? Mayıs ayı sebzeleri neler? Mayıs ayında hangi sebzeyi yemeli?

Taze fasulye, bezelye, salatalık, taze barbunya, enginar, bakla, semizotu, taze patates gibi sebzeler mayıs ayında yenebilir. Bu ayla birlikte salatalığın da sofralarımıza konmaya başladığını görmekteyiz. Özellikle salatalığın yararlarının oldukça fazla olduğunu üstüne basa basa belirtmek istiyoruz.

Yaz mevsiminde hangi sebzeler yenmeli? Hangi sebzeler yazın tüketilmeli? Yazın doğal sebzeleri hangileri? Yaz aylarında hangi sebzeler yenmeli?

Haziran ayında hangi sebzeler yenmeli? Patlıcan, taze fasulye, yeşil biber, dolma biber, bezelye, domates, salatalık, taze barbunya, taze patates, enginar, bakla, semizotu yaz mevsininde tüketilmesi gereken sebzelerdir. Bu sebzeleri özellike Haziran ayında tüketilebilecek sebzeler için yazdık.

yaz-sebzeleri-nelerTemmuz ayı sebzeleri nelerdir? Patlıcan, taze fasulye, yeşil biber, dolma biber, bezelye, domates, salatalık, taze barbunya, taze patates, semizotu, börülce ve kabak sebzeleri temmuz ayı sebzeleri olarak tüketebilirsiniz.

Ağustos ayında hangi sebzeler tüketilmeli? Patlıcan, taze fasulye, yeşil biber, kabak, kırmızı biber, dolma biber, domates, salatalık, börülce, bamya, taze fındık, taze ceviz, semizotu sebzelerini Ağustos ayında tüketebilirsiniz.

Yaz mevsiminde tüketilmesi gereken sebzelere ay bazında yazdık. Genellikle birçok sebze üç ay içinde tüketilebiliyor gözüküyor gördüğünüz gibi. Özellikle bir ayda tüketilmesi gereken sebzeleri daha iyi fark edebilmeniz adına biraz daha belirgin yazdık. enginar, bakla özellikle Haziran ayında tüketin. Taze fındık, taze ceviz ve kırmızı biberi özellikle ağustos ayında tüketmeye çalışın.

Sonbahar Mevsiminde hangi sebzeler tüketilmeli? Sonbahar mevsimi sebzeleri  neler? Eylül, Ekim ve Kasım ayları sebzeleri neler…

Eylül ayında hangi sebzeler yenir? Eylül ayı sebzeleri nelerdir? Eylülde hangi sebzeleri yemeliyim?

Patlıcan, Taze fasulye, yeşil biber, kırmızı biber, dolma biber, domates, salatalık, havuç eylül ayında tüketebileceğiniz sebzelerdir.

Ekim ayında hangi sebzeleri tüketmeliyiz? Ekim ayı sebzeleri neler? Ekimde hangi sebzeler yenir?

Patlıcan, yeşil biber, kırmızı biber, domates, salatalık, havuç gibi sebzeleri Ekimde tüketebilirsiniz.

Kasımda hangi sebzeler yenir? Kasım ayı sebzeleri hangileri? Kasımda hangi sebzeleri yemeliyim?

Patlıcan, kabak, domates, pırasa, karnabahar, kereviz, lahana, havuç, ıspanak,

Sebzeleri mevsimde tüketsek bile sebze alırken seçici davranmamız gerekmektedir. Mevsiminde dahi olsa sebze alırken sebzelerin çürük olmadıklarına dikkat etmeli, aldığımız sebzelerin taze olduğundan emin olmalıyız keza uzun süredir satılmayı bekleyen sebzelerin sağlık açısında değerleri negatif oranda bir artışa neden olacaktır.

Özellikle yukarıda da belirttiğimiz gibi geçiş aylarında çok fazla çeşit sebze tüketmekten uzak duralım.

Hangi ayda, hangi mevsimde hangi meyve yenir başlıklı yazımızı burada okuyabilirsiniz.

Share This Post

TEPKİ VER - Yorum YAP.