Hangi Renk Ne Anlama Gelir?

Hangi Renk Ne Anlama Gelir?

hangi-renk-neyi-ifade-ederHangi renk ne anlama gelir? Hangi renk neyi ifade eder? Renklerin anlamları nelerdir? Hangi renk neyi sembol eder? Kırmızı, mavi, beyaz, siyah, lacivert, pembe, sarı renklerinin anlamları.

Doğada bulunan birçok bitkiye bir anlam yüklemiş insanoğlu. Ağaçlara yüklemiş, hayvanlara yüklemiş, güneşin hallerine, yıldızların hallerine, şekillerine.. Bu yazımızda insanoğlunun renklere hangi anlamları yüklediğini inceledik. Hangi renk ne anlama gelir? Hangi renk neyi ifade ediyor?

Her toplumda, her kültürde renklerin sahip olduğu anlamlar bulunmaktadır. Bazen günün anlam ve önemine göre giyilen giysilerin rengi değişebiliyorken bazen de renklerin taşıdığı anlam sebebiyle elbiseler seçilebiliyor. Tabi her renk her toplumda aynı anlama gelmeyebiliyor. Hatta zıt anlama bile gelebiliyor. Ülkemizde yas zamanlarında, cenaze törenlerinde siyah renk seçilirken, Japonya’da cenaze törenlerinde beyaz renkli elbiseler seçilmekte.

Peki genel anlamda hangi renk neyi ifade etmekte?

Kırmızı; Kırmızı, yüzyıllardır coşkunluğu, hareketliliği, tutkuyu ifade etmektedir. Canlılık ve azim kırmızının karakterinde yatar. Mutluluk kırmızı demektir.Dünyada birçok önemli firmanın logosunda kırmızının başı çekmesi tesadüf değildir. Özellikle dünyaca ünlü yiyecek ve içecek firmalarının logosuna, reklam afişlerine baktığınızda kırmızı baş kahramandır.

Mavi; Mavi neyi ifade eder? Mavi hangi anlama gelmektedir? Mavi renginin anlamı nedir? Mavi, sizlerin de tahmin edebileceği gibi gökyüzünün rengi olduğundan geniş alanları, uçsuz bucaksız olmayı, sonsuzluğu ifade etmektedir. Sonsuzluk mavi demektir. Mavide rahatlatıcı bir etki yatar, insanı dinlendirir. Mavi soğuk kanlı insanların rengidir. Uysallığı da temsil etmektedir. Okullarda boyaların mavi renkte olması da tesadüf müdür sizce? Araştırmalar göstermiştir ki okul boyası mavi olan okullarda daha az kavga ve gürültü çıkmaktadır.

Sarı; Sarı renk ne anlama gelir? Sarı renk ne ifade eder? Sarı renginde de gördüğünüz gibi canlı, capcanlı, gençlik kokan bir renktir. Buna rağmen içinde hüznü de barındırmaktadır.Bunun nedenini şahsen sonbaharı yansıtmasına bağlıyorum. Sarı, ortamda kendini belli eden yani dikkat çeken bir renktir. Taksi ya da bazı ticari araçların sarı renkte olması bir tesadüf değildir. Sarı renginin en çok gençlerde kullanılmasının sebebi gençlik karakterine uyan ve canlı bir renk olmasıdır.

Yeşil; Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi doğa ananın temel rengi olan renk, yeşil rengidir. Doğa nasıl insana huzur veriyor, stresten uzak tutuyorsa yeşil rengi de huzur verici bir renktir. Yeşil neyi ifade eder? Yeşil renginin anlamı nedir? Huzur, güvende yatar, bu sebeple yeşil huzurla birlikte güven de verir. Bankalarda, hastahanelerde, lokantalarda vb. yerlerin logolarında ve sürekli kullandıkları reklam afişlerinde yeşil renkleri kullanması sizce bir tesadüf müdür?

Siyah; Siyah tahmin edebileceğiniz gibi, karamsarlığı ile nam salmış bir renktir. Ama sanılanın aksine siyah güçlü olmayı, liderliği ve otoriteyi temsil etmektedir. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi cenaze törenlerinde beyaz giyen Japonlarda siyah rengi ise mutluluğu ifade eder.

Lacivert; sMaviye yakın bir renk olan lacivert de onun gibi sonsuzluğu temsil etmektedir. Aynı zamanda otoriteyi de temsil eden lacivert bu özelliğiyle dünyanın en büyük firmalarının çoğu logolarında laciverte yer verir.

Beyaz; Beyaz saflığı temsil eden bir renktir. Beyaz rengi neyi ifade eder? Beyaz temizliği, tazeliği ifade eder. Düğünlerde gelinlerin gelinliklerinin beyaz olması da bu yüzdendir. Beyaz gelinlik gelinlerin temizliğini, saflığını kötülüklerden arınmış bir insan olduğunu gösterir. Siyasetçiler de kendilerini temiz ve dürüst gösterebilmek adına zaman zaman beyaz giyinebilmektedir bu da tesadüf değildir.

Pembe; Pembe dikkatleri üzerine çeken bir renktir. Mutluluğu ve şirinliliği temsil eder. Bu özelliğinden dolayı birçok firma indirim yazılarında pembeyi kullanmaktadır. Bu indirimi daha dikkat çekici ve iyi gösterir.

Share This Post

One Response to "Hangi Renk Ne Anlama Gelir?"

TEPKİ VER - Yorum YAP.