Kişiliğe Saygı, Takım Elbiseye Değil

Kişiliğe Saygı, Takım Elbiseye Değil

ozel haberÖğretmenlere serbest kıyafet tartışmaları öğretmen camiasında aldı başını gidiyor. Gözlemlediğim kadarıyla birçok öğretmen serbest kıyafeti olumlu karşılıyor. Fakat birkaç konuşmada ve internet ortamında karşılaştığımın diyalogları görünce farklı düşüncelere sahip öğretmenlerimizin olduğunu da gördüm.

Şu bir gerçektir ki: Üç aşağı beş yukarı kılık kıyafet yönetmeliği en çok erkek öğretmenleri vuruyor. Buna bayan öğretmenlerimiz de katılıyor diye düşünüyorum. Hergün takım elbise giymek, zor geliyordur öyle değil mi? Yük oluyordur bir süre sonra..

Serbest bırakıldığında takım elbiseyi de giyeceğim, çünkü bunu özgür irademle yapıyor olacağım. O zaman daha da yakışacaktır takım elbise üzerime bundan eminim. Fikirlere saygılı ve açık olunması gerektiğini öğrencilerimize söylüyoruz. Peki serbest kıyafete karşı öğretmenlerimiz var. Takip ettiğim kadarıyla gerekçeler şunlar( eksik de olabilir):

Atanacağınız da bunu bilmiyor muydunuz?
Öğretmen kontrolü kaybeder.
Giyme o zaman.
vb.

Bu ve benzeri çıkarımları var karşı çıkan öğretmenlerimizin.

Ben bu öğretmenlerimize söylemek istiyorum. Öğretmenlerim takım elbise serbest kıyafet geldiğinde de giyebilirsiniz. Bakın MEB yönetmeliği eski bir yönetmeliktir. Dünya değişir, yönetmelikler esner, gelişime ayak uydurur. Serbest kıyafet gelince, sizler yine takım elbise giyebileceksiniz. Fakat gelmez ise serbest giyinmek isteyen öğretmenlerimiz iradeleri dışında zorunda bırakıldıkları bir kıyafet yönetmeliğine göre giyinmek zorunda kalacaklar.

Tüm öğretmenlerimizi sağ duyuya davet ediyorum.

Düşüncem budur.

Share This Post

TEPKİ VER - Yorum YAP.