Kürtçe Tezsiz Yüksek Lisans Eğitimi Başladı

Kürtçe Tezsiz Yüksek Lisans Eğitimi Başladı

secmeli-kurtce-bakana-mektupKürtçe Tezsiz Lisans eğitimine Dicle Üniversitesi başladı. 150 kişi Kürtçe tezsiz yüksek lisans eğitimine başladı. Dicle Üniversitesi’ndeki (DÜ) Kürtçe tezsiz yüksek lisans eğitimini alanların 120’si Kırmançça, 30’u ise Zazaza dilleri eğitimini alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) okullarda Kürtçe’yi seçmeli ders olarak kabul etmesiyle doğan öğretmen ihtiyacının giderilmesi için yapılan başvuru sonrası YÖK tarafından 150 kontenjan ayrıldı.

YÖK’ün onayı ile 3 sömestrden aralıksız devam edecek şekilde 2 sömestre indirilen eğitimi tamamlayanlar, Kürtçe öğretmeni, Kürt Dili ve Edebiyatı’nda doktora yaparak Kürdolog veya yerel dil bilirkişisi olabilecek.
Tezsiz Yüksek Lisans eğitimini tamamlayanların doktora için ya Fransa’ya gönderilmesi ya da Fransa’dan gelen Kürdologlar tarafından Türkiye’de doktora eğitimi alması planlanıyor.
DÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kürtçe eğitime ilişkin, bölge hatta Türkiye kamuoyunun beklentisinden çok daha hızlı gelişmeler yaşandığını, bu kapsamda 150 öğrenci ile Kürtçe üzerine Tezsiz Yüksek Lisans eğitimine başladıklarını söyledi.

Share This Post

TEPKİ VER - Yorum YAP.