Mektup Nasıl Yazılır? (Mektup ve Mektup Zarfı Örneği)

Mektup Nasıl Yazılır? (Mektup ve Mektup Zarfı Örneği)

Mektup yazmak eskisi gibi rağbet görmese de zaman zaman birçoğumuz mektup yazmak zorunda kalıyoruz ya da mektup yazmak istiyoruz. Peki doğru bir mektup nasıl yazılır? Doğru bir mektup yazmak için neler yapılması gerekiyor? Mektupta tarih nereye atılır, yazılır? Doğru yazılmış bir mektup zarfı örneği ve mektup örneğini sizlere belirtelim.

Mektupta öncelikle tarihi nereye atmanız gerektiğini belirtelim. Mektupta tarih sağ üst köşeye atılır. Daha sonra hitap edeceğiniz kişiyi yazarken büyük harflerle başlamanız gerekir.

Örnek kullanım:

Sevgili Anneciğim,

Biricik Eşim,

Mektupta takınacağınız üslup size kalmış bir şey. Sevdiğiniz samimi olduğunuz insanlara yazarken (özel mektup) samimi bir dil kullanılır doğal olarak. Resmi bir kuruma gönderilen mektupta (resmi mektup) ise ciddi bir üslup kullanılması uygundur.

Mektup bittikten sonra adınızı soyadınızı sağ alt köşeye yazabilirsiniz. Yazdığınız mektup ister edebi ister özel olsun mektup için geçerli şekil kuralları aynıdır. Tarih sağ üste atılır. Mektup zarfı için geçerli kurallar da aynıdır.

Mektup Örneği

mektup-ornegi
Mektup Örneği

Mektup zarfı nasıl doldurulur?

Mektup zarfının doldurulması oldukça basittir. Sağ üst köşeye gönderenin adı soy adı ve adresi, sol alt köşeye ise alıcının adı soy adı ve adresi yazılır. Mektupta pul için yazan kişinin herhangi bir işlem yapması gerekmez.

mektup-zarfi-ornegi
Mektup Zarfı Örneği

Share This Post

3 Responses to "Mektup Nasıl Yazılır? (Mektup ve Mektup Zarfı Örneği)"

  1. Bence daha ayrıntılı anlatabilirsiniz daha iyi olur hem daha çok anlaşılır siz anlatmaktan çok yorum yapmışsınız

    Reply

TEPKİ VER - Yorum YAP.