Norm Fazlası Öğretmen Resen Atanabilir mi?

Norm Fazlası Öğretmen Resen Atanabilir mi?

Norm kadro fazlası öğretmen resen atanabilir mi? Norm fazlası öğretmenin resen atanmasına yönelik açılan davada alınan sonuç haberi.

Okullarda norm kadro fazlası, norm fazlası olan öğretmenlerin bir sorunu da tercih yapmamalarına rağmen resen atanmaları. Bu durumun mahkemeye taşınması sonucu öğretmenlerin lehine bir karar alındı.

Eğitim-Bir-Sen’in, Ankara’nın Çankaya İlçesi’nde bir ortaokulda görev yaparken, Mamak’ta bir okula resen atanan üyesinin, atama işleminin iptaline dair yaptığı başvurunun reddine ilişkin işlemin, eş durumu mazereti de bulunmasına rağmen tercihleri alınmadan yapıldığı gerekçesiyle açtığı davayı karara bağlayan Ankara 12. İdare Mahkemesi, öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin ‘İhtiyaç fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri’ başlıklı 41. maddesinin 3. fıkrasında, “Herhangi bir nedenle istihdam alanı daralan öğretmenler ile görevli oldukları eğitim kurumlarında norm kadro esasları çerçevesinde, öğretmen norm kadro sayısının azalması üzerine hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir.

Norm kadro fazlası olarak belirlenen bu öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanırlar” hükmüne yer verilmesine rağmen, davacıya tercih hakkı tanınmaksızın yapılan atama işleminde ve bu atama işleminin iptal edilmesi istemiyle yapılan başvurunun reddine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığına karar vererek, söz konusu işlemi iptal etti.

Yorum yazın.