Öğretmen alımına bu yıl “da” devam edilecek!(?)

Öğretmen alımına bu yıl “da” devam edilecek!(?)

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,öğretmen alımına bu yıl da devam edileceğini açıkladı. Şimşek, MilliEğitim Bakanlığı ile kadro çalışması yaptıklarını ifade ederek, ‘Eğitim en öncelikli konumuz” dedi. Şimşek,memur maaş zammıyla bütçeye 4,5-5 milyar lira ek yük geldiğini de belirtti.

(CNN TÜRK) — “Bizim temeller sağlam. Buraya yatırım yaparsanız fazla bir kaybınız olmaz. Başka taraflarda riskler büyük.”

Dünya Ekonomik Forumu için İstanbul’a gelen yatırımcılara verilen mesaj buydu.

CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Şimşek, “Türkiye’nin güçlü hikayesini anlatıyoruz” dedi.

Enflasyondaki düşüşü değerlendiren Şimşek, enflasyonun inmesi için tüm koşulların olduğunu söyledi.

Şimşek, “Belki önümüzdeki bir iki ayda dalgalı olabilir ama yıl sonuna doğru Merkez Bankası’nın tahmini olan yüzde 6.5’a doğru inmesi ihtimali son derece yüksek” dedi.

Maliye Bakanı, bunun yanı sıra bütçe ile ilgili uyarılarını sürdürdü, dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Şimşek, “Tüm kamu kurum ve kuruluşlarını uyarıyorum. Hiçbir şekilde ilave ödenek vermeyeceğiz. Hesaplarını ona göre yapsınlar” dedi.

Memura verilen zammın bütçeye ilave yük getirdiğini söyleyen Şimşek, bu yükün harcamaların kesilmesi ve verginin tabana yayılmasi gibi önlemlerle kaldırılacağını da anlattı.

Acil olmadıkca kamuya personel alınmayacağını açıklayan Şimşek, atama bekleyen öğretmenlere ise müjdeji verdi.

Şimşek, “Öğretmen alımına devam edeceğiz. Milli Eğitim’le bütçe dengeleri içinde çalışma yapıyoruz” diye konuştu.

Share This Post

Post Comment