Öğretmenlerin İzlemesi Gereken Filmler – Öğretmen Filmleri!

Öğretmenlerin İzlemesi Gereken Filmler – Öğretmen Filmleri!

Bu yazımızda öğretmen filmleri konulu ve öğretmenlerle, öğrencilerle, okulla ilgili anlamlı mesajlar veren, kendisini kanıtlamış, başarılı, yüksek katılımlı oylamalarda iyi puan almış filmleri sizlere sunmaya çalıştım. Öğretmen ve eğitim konulu filmlerden derlediğimiz bu filmler öğretmenlere ve eğitimcilere mesleklerini sorgulatabilecek unsurlar da barındırmaktadır.

Geçmişten günümüze birçok yapıma yer vermeye çalıştık. Bu konuda önerebileceğiniz filmleri yorum atarak bizlere bildirebilirsiniz. Öğretmen filmleri, yani öğretmenlikle ilgili anlamlı, sevilen, izlenmesi gereken filmleri güncellemeye devam edeceğiz. Sizler de önerilerinizi, tavsiye filmlerinizi eksik etmeyiniz! Şimdiden keyifli seyirler.

Yerdeki Yıldızlar  – Taare Zameen Par

yerdeki yıldızlar

İMDB Puanı 8.5 olan bu film bir Hint yapımı. Filmin verdiği en anlamlı mesaj da “Her çocuk özeldir.” mesajı. Aamir Khan’ın yönetici ve oyuncu kadrosunda yer aldığı filmde eğitim ve öğretmenlik mesleği adına önemli mesajlar verilmektedir. 8 yaşındaki bir çocuğun ve yeni sanat öğretmeninin etkileyici öğretmeninin hikayesini tüm öğretmenlerimize ve eğitimcilerimize öneriyoruz.

2. Les Choristes (2004 – İMDB 7.9)

les choristes

Okulun yeni müzik öğretmeni yatılı okulda okuyan öğrencilerinin hayatlarını müziği kullanarak olumlu yönde değiştirmekte onlara yardımcı olmaktadır. Yönetmenliğini Christophe Barratier’ın yaptığı filmde Gérard Jugnot, François Berléand, Jean-Baptiste Maunier gibi oyuncular yer almaktadır.

3. Elveda Çocuklar –  Au revoir les enfants ( 1987 ) (İMDB: 8.1)

elveda çocuklar

Zaman olarak 2. Dünya Savaşı yıllarını konu edinen bu filmde bir yatılı okul ve burada yaşananlar ele alınmıştır. Filmde iki iyi arkadaş ve bu ilişki ile birlikte okul idaresinin tüm olumsuzluklara ve Nazilere rağmen okullarında bulunan üç Yahudi öğrenciyi okulda saklamaya çalışmaları anlatılmaktadır.

4. Kara Tahta – Takhté siah (2000) (İMDB:6.9)

Takhté Siah - kara tahta

Oldukça etkileyici ve hüzünlü bir olayın anlatıldığı bu film yayınlandığı yılda Cannes Film festivalinde de jüri özel ödülüne layık görülmüştür. Filmde fotoğrafta da görüldüğü gibi kara bir tahta bombaların, kurşunların, ölümlerin kol gezdiği bir coğrafyada gezici Kürt öğretmenler tarafından İran-Irak savaşı sırasında taşınmakta ve İran tepeleri ve köylerinde öğrencilerini aramaktadır.

5. Ölü Ozanlar Derneği (1989) – Dead Poets Society  (İMDB: 8.0)

ölü ozanlar derneği

263.222 oyla birlikte İMDB’den 8.0 puan alan başarılı bir yapıtı daha sizlere öneriyoruz. Başrolünde Robin Williams’ın yer aldığı bu filmde Welton akademisinin mantık dışı kurallarıyla eğitim gören öğrencileri ve onları şiirle tanıştıran öğretmenleri anlatılmaktadır. Bay Keating, baskı altında öğrenim gören öğrencilerini şiirle, edebiyata tanıştırır ve onlara özgür olmaya, düşünmeye sevk eder. Filmi büyük bir olasılıkla izlediniz, izlemediyseniz izlediğiniz filmler arasında yer alması gerektiğinden emin olabilirsiniz.

6. Sınıf – Les murs (2008) (İMDB: 7.5)

sınıf - the class- entre les murs

Öğrencilerini olduğu gibi kabul eden onlara sınıf içerisinde özgürlük tanıyan bir öğretmenin hikayesi anlatılmaktadır. Genel olarak değerlendirildiğinde 28.500 oy sonucu 7.5 puanıyla izlenmeyi hak ettiğini gösteren bir film.

7. Sevgili Öğretmenim (1995) – Mr. Holland’s Opus (İMDB: 7.3)

Mr. Hollands Opus

Yaklaşık 30.000 izleyicinin oylaması ile birlikte 7.3 gibi yüksek bir puana sahip olan bu eserde besteci olan Mr Holand’s kısa bir süreliğine müzik öğretmenliği yapar ve bu sırada öğrencilerini nasıl etkilediği gözler önüne serilir. İyi seyirler.

8. Canım Öğretmenim – Monsieur Lazhar ( 2011 ) (İMDB: 7.5)

canım öğretmenim

Okulda bir öğretmen intihar eder ve bu öğretmenin yerine gelen yeni öğretmen Cezayirli Beşir Lazhar’ın hikayesi anlatılmaktadır. Zor günler yaşayan ve sıkıntıları olan Beşir, hem kendi sıkıntıları için uğraşırken hem de öğrencileri için elinden geleni yapmaya çalışmaktadır.

9. Sevgili Öğretmenim – To Sir, with Love ( 1967 ) (İMDB: 7.7)

sevgili öğretmenim - to sir, with love

Bazılarımız bu mesleği başından seçip isteyerek yapsa da bazılarımız seçtiği halde bu meslekte mutsuz ve başarısız olabiliyor. Bazılarımız da var ki seçmediği halde bu mesleği seçen birçok insandan yapabileceğinin farkında değil…

Aslında bir mühendis olan fakat bu alanda kendisine bir iş bulamayan ve öğretmenlik yapmaya karar veren siyahi bir adamın hikayesidir bu. Başlangıçta bu iş onu oldukça zorlar ve havlu atmaya kadar götürür fakat kendisini zorlar ve mücadeleyi bırakmaz.

10. İmparatorlar Kulübü  The Emperor’s Club ( 2002 ) (İMDB: 6.9)

imparatorlar kulübü

Bu filmde idealist bir öğretmenin, sınıfa sonradan katılan ve zengin çocuğu ve aynı zamanda şımarık bir karaktere sahip olan öğrencinin hikayesi anlatılmaktadır. Öğretmen uslanmaz öğrencisini kurtarmaya çalışmaktadır. İzleyiniz, keyifli seyirler.

11. 3 Aptal – 3 Idiots ( 2009 ) (İMDB: 8.4)

3 aptal - 3-idiots

Yine bir Amir Khan filmini sizlere öneriyoruz. Filmde eski kafalı öğretmenlerin alması gereken büyük dersler bulunmakta. Bu filmde üç üniversite öğrencisinin üniversite eğitimi sırasında yaşadıkları anılar anlatılmaktadır. Hem güldürücü hem de dramatik sahneleri içerisinde barındıran bu filmi izleyiniz, keyifli seyirler.

12. Özgürlük Yazarları – Freedom Writers (2007) (İMDB: 7.5)

özgürlük yazarları

Belalı öğrencilerin yer aldığı bir okul ve bu okulda okumaya çalışan öğrenciler. Kendilerinden bir cacık olmaz diye bahsettiği öğretmenlere sahip olan bu çocuklardan gerçekten nasıl bir cacık olabilir?  Böyle bir atmosferde bu sorunu gören genç bir öğretmenin varlığı ile birlikte yeni olaylar gelişecektir.

13. Tepetaklak Half Nelson ( 2006 ) (İMDB: 7.3)

tepetaklak

Yine bir öğretmenin hikayesini ele alan başarılı bir yapıtı daha sizlere öneriyoruz. Bu filmde bir ortaokul öğretmenin ve öğrencilerinin yaşadıkları anlatılmaktadır. İzlenmesi gerekiyor, keyifli seyirler…

14. Kopma – Detachment ( 2011 ) (İMDB: 7.7)

kopma - detachment

Sıkıntının oldukça büyük olduğu bir okula gidiyoruz bu filmde. Öğrenciler krallığını ilan etmiş, öğretmenler de öğrencilerle ilgiyi kesmiş. Öyle ki öğrencilerle ilgilenen yeni öğretmen burada diğer öğretmenler tarafından yadırganabilmektedir. Başarılı oyuncu, Adrien Brody bu filmde baş rolde. Keyifli seyirler.

 

Share This Post

TEPKİ VER - Yorum YAP.