Okul Öğretmen Dizilerine Şikayetim Var!

Okul Öğretmen Dizilerine Şikayetim Var!

özel haberSon günlerde sosyal medyada yeni dizilerden olan Bizim Okul dizisine büyük tepki var. Özellikle eğitim camiası bu diziye çok tepkili. Ben de görünce çok içerlendim açıkçası.

Dünya’nın en büyük kitle iletişim araçlarından birisi kuşkusuz televizyondur. Ülkemizde de durum böyle ve uzun yıllar böyle gidecek gibi görünüyor.

Aldığımız eğitimlerde de kişiliğin şekillenmesinde en önemli araçlardan birisinin çevre dolayısıyla kitle iletişim araçları olduğunu biliyoruz. Televizyonlarda çıkan dizilere baktığımızda konu itibarı ile öğretmen-okul-öğrenci ekseni etrafındaki dizilerde. Aşk sarhoşluğuyla dünyadan kopmuş, dünyadan bihaber gençlerin kişilik özelliklerinin göklere çıkartıldığı, okulda alınan eğitim, ailenin önemi vb benzeri temel kavramlar dışında her şeyin ön planda yer aldığı, gösterişin abartıldığı, zengin fakir öğrenci çarpışmasının oluşturulduğu diziler görmekteyiz.

Bu dizileri düşündüğümde bu eksende fakat çizgisi beni rahatsız etmeyen bir dizi de “Hayat Bilgisi” dizisidir. Birçoğumuz hatırlamışızdır o diziyi. Oradaki Nebahat Öğretmen’in karakteri, kişiliği, haksızlıklar karşısındaki onurlu ve taviz vermeyen duruşu hep örnek olmuştur, her ne kadar son günlerde yeni bir yapıma gitmektense tekrar tekrar verilmesinin beni rahatsız etse de, ve olmaya da devam edecektir.

Okul bir eğitim yuvasıdır ve bu eğitim salt sınavlara hazırlık değil aksine yaşamın kendisine hazırlayıcı olmalıdır. Okul-Öğretmen bu kavramlar dizilerde filmlerde amacının dışında kötü örnek teşkil edecek şekilde kullanılmamalıdır.

RTÜK’e ben de bu dizilerle ilgili şikayetimi dile getirdim. Bunu görebilmeniz için bir eğitimci olmanız gerekmez, bir anne, bir baba, bir amca, teyze, hala… yani duyarlı bir insan olmanız yetecektir emin olun.

Share This Post

TEPKİ VER - Yorum YAP.