ÖSYM Neden Geriye Gidiyor?

ÖSYM Neden Geriye Gidiyor?

Gün geçmiyor ki teknolojide yeni bir gelişmeye şahit olmayalım. Her gün yeni haberler yeni gelişmeleri duyuyoruz. Teknoloji günden güne akıl sınırlarımızı zorlayan bir ilerleme kat ediyor.

Peki ÖSYM bu gelişim sürecinde ne yapıyor? Kendisini geliştirebiliyor mu acaba? Bunu şu an için söylemek biraz zor. Evet yeni uygulamarına şahit oluyoruz kopyanın önüne geçmek için. Fakat sorunun bireysel kopyalar olmadığı; sorunun soruların sızdırılması olduğu bilinen bir gerçek buna teknolojik gelişmeler çaresiz kalır gibi.

Geçen sene KPSS sonuçları yaklaşık 3. haftanın sonuna doğru açıklanmıştı. Bu seneye bakıyoruz. 7 Temmuz 2012’de olan bir sınav var bugün 30 Temmuz 23 gün geçti. Hala açıklanmadı sınav. PYMO sınavı desen bir ay oldu onda da herhangi bir açıklama ses seda yok malesef. Geçen sene 3 haftada okunan bir sınavın bu sene 2 hafta ya da 3 haftadan biraz daha kısa bir sürede açıklanması sevindirici ve tabii olacaktı. Fakat bu sürenin uzaması geçen seneki sürenin üzerine çıkması gelişen dünyaya teknolojiye aykırı bir durum. Hele ki insanların hakkında bu kadar şüphe varken(gerç şüpheyi geçti) sürenin uzatılması adayları bu kadar bekletmek çok yanlış.

Böyle bir kurumun net objektif olması gerekir. Sınavın yapılacağı tarihin belli olması ne kadar normalsa sonucun ne zaman açıklanacağı da belli olmalıdır. Bu gelişim çağında bu gayet mümkündür. Sonuçların ne zaman açıklanacağı meçhuldür. Bunun da sistemli bir şekle getirilip sonuç tarihlerinin de artık verilmesi bu sıcaklarda adayların bekleme belirsizliğinden kurtarılması gerekmektedir.

Hatalar eksiklikler o kadar çok ki tek bir başlıkta sıralamaya yetmiyor malesef. Yazdıkça yazılası geliyor. Sınavların bir an önce Cumaya dahi bırakılmadan açıklanması gerekmektedir. ÖSYM geriye değil ileriye gitmelidir, her seferinde bir öncekini aratmamalı aksine yeni dönemde daha sağlıklı daha donanımlı olduğunu göstermelidir.

Share This Post

TEPKİ VER - Yorum YAP.