Parasız Yatılı Sınavında Olmayan Kurum Soruldu!

Parasız Yatılı Sınavında Olmayan Kurum Soruldu!

10 Haziran pazar günü yapılan Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’ında sorulan bir soruda olmayan bir kurum soruldu. Bu hatalı soruya itiraz etmek isteyenler bir de para verecek itiraz edebilmek için. İlginçtir nasıl oluyor da olmayan bir kurum sorulabiliyor.

10 Haziran pazar günü yapılan Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’nda sorulan bir soruda yanıtlar arasında doğru şıkkın olmadığı ortaya çıktı.

Üstüne üstlük itiraz etmek isteyenler bir de bankaya para yatırmak zorunda…

Bugün Gazetesi’nden Nuh Gönültaş, bugün pazar günü yapılan Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’nda sorulan bir soru skandalını köşesine taşıdı.

Beşinci sınıf sosyal bilimler testinin 25. sorusu şöyle:

“Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü aşağıdakilerden hangisine bağlıdır?”

Cevaplar:

A- Milli Eğitim Bakanlığı
B- Başbakanlık
C- İçişleri Bakanlığı
D- İlçe belediyeleri.

Doğru cevap şıkların hiçbiri değil. Çünkü, bundan tam bir yıl önce Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe giren bir Kanun Hükmünde Kararname ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kuruldu. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü de kapatıldı ve yerine Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü kuruldu.

Yani sınavda sorulan 25. soru olmayan bir kurumla ilgili bir soru. Dolayısıyla cevaplardan herhangi biri doğru cevap olmuyor.

Bir yıl önce Başbakanlığa direkt bağlı bir kurum sahip değiştirmiş ama bir yıl sonra yapılan sınavda hâlâ Başbakanlığa bağlı gibi o kurum hakkında sorular sorulmuş.

Milli Eğitim Bakanlığı yanlış soru hakkındaki başvuruya şöyle cevap vermiş:
“Halk Bank, Vakıf Bank, Ziraat Bankası gibi bankalardan birine, ‘Sınav itiraz’ diye 10 TL. yatırın. Dilekçe ile birlikte dekontu ‘Yenilik Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü 06500 Teknik Okullar/Ankara’ adresine yollayın.”
Sorunun cevapları arasında doğru şık yok ama itiraz etmek için bile ödemek gerekiyor.

Share This Post

TEPKİ VER - Yorum YAP.