Telefonum 4,5G’ye Geçti mi? Nasıl Anlarım?

Telefonum 4,5G’ye Geçti mi? Nasıl Anlarım?

1 Nisan itibari ile 4,5G ile tanışan Türkiye’de kullanıcılarda 4,5G merakı şimdiden başladı. Peki telefonunuzun 4,5G’ye geçip geçmediğini tam olarak nasıl anlarsınız? Telefonunuzun 4,5G’ye geçtiğini belirten işaretler nelerdir?

Telefonunuz eğer otomatik olarak 4,5 G’ye geçmiş ise bağlantı simgesinde 3G yerine LTE, 4G veya 4,5 G ibareleri çıkacaktır.

Eğer LTE, 4G veya 4,5G bağlantı ibaresini göremiyorsanız daha doğrusu bağlantınız hala 3G olarak görünüyorsa, Ayarlar/ Hücresel veri işlemlerine girin. 2G ve 3G’nin olduğu bölümde LTE ibaresi çıkacaktır.

4,5 G’nin hızını Appstore veya Android Store’dan indreceğiniz speedtest programları ile test edebilirsiniz. Eğer download hızınız 100 Mbps’nin üstüne çıkmış ise artık 4,5 ile bağlanıyorsunuz demektir.

4,5 G ile hız testi yapın. Speedtest nedir?

Eğer 4,5 G’ye geçtiyseniz hız testini deneyin.

Bugün 1 Nisan ve Türkiye 4,5 ile internete bağlanmaya başladı.

Eğer telefonunuzda 3G yerine LTE, 4,5 G, 4G yazıyorsa bağlantınız 4,5 G’ye geçmiş demektir.

4,5 G ile beraber internet hızının 3 Mbps’den en az 8 Mbps’nin üzerine çıkmış olmalıdır. Bu testi speedtest programı ile yapabilirsiniz. Hem Appstore hem de android markette bu program var.

Speedtest’i, telefonuna indirdiğinizde sadece Begin Test butonuna basmanız yeterlidir.

Eğer Download bölümünde minimum 10 Mbps’yi görüyorsanız artık 4,5G ile internete bağlanıyorsunuz demektir ve bu andan itibaren dikkatli olmalısınız. Zira hızınız arttığı için izleyeceğiniz video ve gezeceğiniz web siteleri daha hızlı inecek ve kotanız tükenecektir. Web sitesi haberlerinde, en az 100 Mbps’nin görülmesi halinde 4,5 G’ye geçildiği ifade edilmektedir. Ancak bu hızı şuan için çok az sayıda kişi görebildi.

speed-test-4,5g

Share This Post

Post Comment