Türkiye Hangi Kıtada?

Türkiye Hangi Kıtada?

hangi-ulke-hangi-kitadaÜlkemizin hangi kıtada olduğunu biliyor muyuz? Geçenlerde izlediğim bir tv kanalında spiker vatandaşlara Türkiye’nin hangi kıtada, yani ülkemizin hangi kıtada yer aldığını soruyordu. Gerçekten birbirinden ilginç ve trajikomik cevaplar verildi. Şayet cevaplara bakıp soruyu bilmesem sanırım Türkiye dışında birçok ülkeyi söyleyebilirdim verilen cevaplara göre. Avrupa mı denmedi, Afrika mı denmedi, Amerika mı denmedi (Bunu da anlayışla karşılayabiliriz malum sebeplerden dolayı), doğru cevaplayanlar da oldu tabiki. Ülkemiz hangi kıtadadır? Türkiye hangi kıtanın içinde?

Gelelim ülkemizin hangi kıtada yer aldığına.

Ülkemiz, Türkiye Asya kıtasında yer almaktadır. Daha doğrusu ülkenin büyük bir bölümü Asya kıtasında yer almaktadır. Trakya bölümü ise Avrupa kıtasında sayılmaktadır. Bu özelliği ile birlikte iki kıtada toprağı bulunan ender ülkelerden birisidir Türkiye.

Asya Kıtasında hangi ülkeler bulunur? Burada yazdık.

41 Responses to "Türkiye Hangi Kıtada?"

 1. Avrupa kıtasında yer alır bu böyle bilinmese futbol maçlarında avrupa takımlarıyla aynı organizasyonda oynamazdık..

  Reply
 2. Avrupa ve Asya kıtalarında bulunur
  Avrupa kitasinda Edirne Kırklareli Tekirdağ Çanakkale(Gelibolu) İstanbul(avrupa)

  Reply
 3. aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaasssssssssssssssssssssssssyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyaaaaaaaaaaaaaaaaa vvvvvvvvvvvvvvvvvvvveeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee avvvvvvvvvvvvvvvvvrrrrrrrrrrrrrrruuuuuuuuupppppppppppppppppaaaaaaaaaa kııııııııııııııııtttttttttttttttaaaaaaaaaaaasssssssssssssıııııııııııınnnnnnnnnnnnddddddddddddddaaaaaaaa ne dedim acaba syleyin

  Reply
 4. Benim kitabımda
  “Türkiye, Asya, Avrupa ve ……………. kıtalarının birbine yaklaştığı yerde bulunur ”
  Diyo ne yazıcam oraya anlamadım??

  Reply
  1. ya kardeşim türkiye yarısı avrupa yarısı asya mesela istanbulda oturan birisi avrupa van da oturan birisi asya doğru cevap bu ben mesela ankaranın en sol köşesinde oturuyorum ben avrupalıyım demektir bu (bence doğru cevap bu 🙂 )

   Reply
 5. Evet yanlış bilgi çünkü biz türkler orta asyadan başlamışız ,ülke almaya o zaman biz şu anda asya’dayız TALHAcım

  Reply

Post Comment