Validen Öğretmene Hakaret ve Sınıftan Kovma!

Validen Öğretmene Hakaret ve Sınıftan Kovma!

vali-ogretmen-hakaret Evet başlıkta yazılanı yanlış okumadınız. Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun Fen Lisesi ziyareti sırasında Eğitim Sen üyesi Halil Serkan ile kılık kıyafet yönetmeliği konusunda tartışma yaşandığı ve Vali Selim Cebiroğlu’nun Halil Serkan’a hakaret ederek sınıftan kovduğu iddia ediliyor. İşte haberin ayrıntıları:

Eğitim- Sen Şube Başkanı Cevat Güneş, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun, Fen Lisesi’nde geçen perşembe günü yaptığı ziyarette, kılık ve kıyafetinden dolayı öğretmen Halil Serkan Öz’e sınıf içerisinde, “Bu saç sakal ne? Sen ne biçim öğretmensin? İnsanlar dışarıda görseler dilenci zannedip para verirler” diyerek hakaret edip, sınıftan kovduğunu öne sürdü.egitimsen-uye

Sendikalarının, eğitim ve toplumda, tek tip kıyafet uygulamasını protesto etmek için 7 Ekim 2013 günü aldığı, ‘özgür kılık kıyafetlerle işyerlerine gidilmesi’ eylemlerinin devam ettiğini belirten Cevat Güneş, Vali Selim Cebiroğlu ile sendika üyesi arkadaşları arasında yaşananları şöyle anlattı:

“SEN NE BİÇİM ÖĞRETMENSİN? ÇIK DIŞARI SAKALINI KES” DEDİ!

“Vali bey okula yaptığı ziyaret sırasında sınıfta arkadaşımız Halil Serkan Öz’e, ‘Bu saç sakal ne? Sen ne biçim öğretmensin? Öğrencilerine böyle mi örnek oluyorsun? Çık dışarı o sakalını kes. İnsanlar dışarıda görseler dilenci zannedip para verirler’ diyerek hakaret etti.

 

Vali bey daha sonra, okul idarecilerine ‘Siz e… başı mısınız burada? Yönetemiyorsanız istifa edin’ dedikten sonra, öğretmenler odasında toplantı düzenledi. Burada, uyulması için kılık kıyafet yönetmenliğini hatırlatan Vali beye bir başka arkadaşımız, ‘Yönetmeliği biz biliyoruz zaten. Bunun değişmesi için de zaten eylemdeyiz’ diyerek cevap verince sinirlenen vali bey bu kez, ‘Yönetmeliği bilerek eylem yapıyorsanız anarşistsiniz’ dedi. Yaşananları genel merkezimizle paylaştık. Önümüzdeki günlerde ise yargıya taşıyacağız.”

VALİ: AÇIKLAMA YAPMAYACAĞIM

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, kendisine yöneltilen iddialarla ilgili şimdilik açıklama yapmayacağını söyledi. Vali Cebiroğlu, kendisine telefonla ulaşan DHA muhabirine,“Bu konuyla ilgili olarak şu anda konuşmayacağım. Eğer kamuoyunun bu konuda bilgilendirilmesi için bir gereklilik duyulursa, tüm basın mensuplarını çağırıp, gerekli açıklamaları yaparım” dedi.

DHA

Bir öğretmen kılık kıyafeti yüzünden hakareti hak ediyor mu? Öğretmen sendikal haklarını kullandığı için hakarete maruz kalabilir mi? Burada sendikanın bir önemi yok. Bugün ülkemizin birçok okulunda çeşitli sendikalardan birçok öğretmen sendikalarının almış olduğu sivil kıyafet uygulaması hakkındaki karar doğrultusunda okullara sivil gidip gelmektedir. Bundan Vali BEY’in haberi yok mudur?

A ya da B sendikası fark etmiyor. “Öğretmen” kavramı yüzyıllardır bu coğrafyada kutsal görülen saygı gören bir meslektir ve bunu unutmak, bu mesleğin onurunu rencide etmek, tüm öğretmenliği, tüm öğretmenleri rencide etmektir.

Share This Post

TEPKİ VER - Yorum YAP.