YGS’de Hangi Dersten Kaç Soru Çıkıyor?

YGS’de Hangi Dersten Kaç Soru Çıkıyor?

Üniversiteye giriş sınavlarından birisi olan Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS)’na her yıl yaklaşık olarak 2 milyon aday girmektedir. Peki YGS’de adaylar hangi derslerden sorumlu? YGS’de hangi dersler var? YGS’de hangi derslerden kaç soru çıkıyor?

YGS’de her sene Türkçe, matematik, sosyal bilimler ve fen bilimleri derslerine ait sorular sorulmaktadır. Peki soru dağılımı nasıl gerçekleşiyor?

YGS’de hangi dersler var? Hangi Dersten Kaç Soru Çıkıyor?

YGS’ye girecek adaylara Türkçe dersinden 40, tarih dersinden 15, coğrafya dersinden 12,felsefe konularından 8 ve din kültürü ve ahlak bilgisinden 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru sorulacak.

YGS’ye girip din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf olan öğrencilere YÖK’ün almış olduğu karar istikametinde din kültürü yerine felsefeden 5 soru daha sorulacak.

YGS’de ilk 35 soru herkes için geçerli olacak.

YGS’de din kültürü ve ahlak bilgisini almak zorunda olan öğrenciler sosyal bilimlerde 40. sorudan sonrasına dokunmayacak ve cevap kağıdında herhangi bir işaretleme, oynama yapmayacak. Yani din kültürü ve ahlak bilgisini alıyorsanız, sosyal bilimlerde bulunan 41. – 42. – 43. – 44. ve 45. sorulara dokunmayacak bu sorular için cevap kağıdına herhangi bir işaretleme yapmayacaksınız.

40 ve 45. sorular arası din kültürünü almayanlar için hazırlanmış felsefe sorularıdır ve yalnızca felsefe sorularını alan adaylar tarafından işlem görecektir.Bu adaylar 36. – 37. – 38. – 39. – 40. sorular üzerinde herhangi bir oynama, cevap kağıdına işaretleme yapmayacaklar.

İki Bölümde Cevap Kağıdında İşaretleme Yapan Adayların Cevapları Geçersiz Sayılacak.

Din Kültürünü alıp da 41. – 45. sorular üzerinde de işaretleme yapan adayın cevapları geçersiz sayılacak. Aynı zamanda Din Kültürü dersini almayıp da 36. – 40. sorular için de cevap kağıdına işaretleme yapan adayların da cevapları geçersiz sayılacak.

Bu konuda uyarılar YGS’ye girecek adayların kitapçıklarında bulunacaktır.

Share This Post

TEPKİ VER - Yorum YAP.