5. Sınıf Testleri 6. Sınıf Testleri 7. Sınıf Testleri 8. Sınıf Testleri 9. Sınıf Testleri YKS Testleri Online Testler

11. Sınıf Dil ve Anlatım 2. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları

İndirme: 366
Bildirim: Yasal
Boyut: 16 KB
Ekleyen: HangiSoru
11.11. Sınıf Dil ve Anlatım 2. Dönem 1. Yazılı Soruları ve cevapları indirmesiz / indirmeden de okuyup incelemek isteyen kullanıcılarımız için eklenmiştir, sınavı zip formatında dilerseniz indirme bağlantısından hemen indirebilirsiniz.

11. Sınıf Dil ve Anlatım 2. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları indir.

11. Sınıf Dil ve Anlatım 2. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları HangiSoru.com tarafından eklenmiştir.

Daha fazla benzer dokümanı 11. Sınıf Dil ve Anlatım 2. Dönem 1. Yazılı Soruları bölümünden indirebilirsiniz.

11. Sınıf Dil ve Anlatım 2. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları

Aşağıdaki paragrafların hangi edebi türe ait olduklarını ilgili yere yazınız.(3.5 :15 p)

1 “İnsan erdemlerinin en büyüğü iyiliktir. Bundan yoksun olan insan, tedirgin, kötü, zararlı haşarattan bile daha aşağı bir varlıktır. İyilik, dinin bir erdem saydığı hayırseverliğin karşılığıdır, aşırılığa düşmez; ama yanılgıya düşebilir. İyilik eğilimi insan yaratılışının derinlerinde yatar, öylede güçlüdür ki, insanlara yönelemezse başka canlılara yönelir.

( Makale )

2 Burası bir köyden çok kentsel dokulara bürün­meye başlamış bir kasabaya benziyordu. Et­rafta bir tek eski veya topraktan ev görünmü­yordu. Otlamaya çıkarılacak hayvanlar için bile özel bir yol yapılmış ve diğer yolların hemen hepsi asfaltla döşenmişti. Ama bir evin içine gi­recek olsanız bir yemek sofrası dahi göremez­siniz. Yemekler yerde yenir burada. İnsanlar ütü nedir bilmez. Dolaşa dolaşa da bitiremez­siniz asfalt yollarını, tabiatını!

( Gezi Yazısı )

3.Herkesin bir çocuk yanı vardır. Bastırılmış, korkutulmuş ve kovulmuş çocukluğu… “Çocuk­laşma!” der büyükler. Aslında, bilmeden “kendin gibi, özünde olduğun gibi davranma” demek is­terler. Ne çıkar çocuklaşsa insan? Kirletilmemiş günlerdeki kendine dönse ne olur? Çocukça duygularınız büsbütün kuruyunca damarlarını yitirmiş bir ırmak gibi kalmaz mıyız ortalıkta?

( Deneme )

  1. Altı yaşımda bile yoktum. Arabaya binmekten, çevremden uzaklaşıp farklı yerler görmekten inanılmaz ölçüde hoşnut olurdum. Bir gün moto­ra bindirdi babam beni, eski model bir motora. Yine uzaklaştık evden, değişik yerler gezdik. Ama bir yer vardı, bir köprü, bir tren köprüsü. Bu köprünün altından geçerken sımsıkı sarıldım babama, bu anı hiç unutamayacağım sanırım dedim içimden, öyle de oldu. Ne zaman bir köp­rünün altından geçsem bu anı hatırlarım.

( Anı )

5.Bizimkisi nerden bakarsanız bakın zor bir iş. Durmadan, usanmadan hep yazmak, hemen her konuda, işimizin bu yönü. Ayrıntıya girmeden, her seviyeden okura seslenmek de fazla çaba gerektirmediğinden işimizin kolay yönü. Güncel olayları her gün köşemizde kısa sayılabilecek yazılarla kendi üslubumuzca yorumlamak, etkisi açısındansa önemli bir iş.

yazili sorulari ve cevaplari indirmesiz 11. Sınıf Dil ve Anlatım 2. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları
yazılı soruları ve cevapları (indirmeden – indirmesiz)

(  Sohbet  )

   Dün,” trafik canavarı “ Adana’da iş başındaydı. Babasının arabasını gizlice alan  bir liseli genç, arabayla baraj

sularına gömüldü. Kurtarma çalışmalarına rağmen şoför ve bir arkadaşı kurtarılamadı.Gençlerin aileleri perişan    oldu.Yaralıların  hastanede tedavisi devam ediyor.

Yetkililer, gencin ehliyetsiz  olduğunu ve aşırı surat yaparak direksiyon hakimiyetini kaybetmiş olabileceğini ifade ettiler.  Star tv. Ana haber.

B ) Yukarıdaki “haber yazısı”  metninde 5 N -1K kuralındaki soruların yanıtlarını bularak aşağıdaki tabloya yazınız. ( 6.2:12p)

 

Kim/ Ne Trafik Canavarı ( Liseli bir genç )
Ne zaman? Dün
Nerede? Adana’da
Niçin? Aşırı hızdan direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesi.
Nasıl? Araba baraj sularına gömülmüş.
Neyi/Kimi Kimi gençlerin ölmesi , kimilerinin yaralanması ve ailelerinin perişan olması.
  1. C) Aşağıdaki tabloda verilen yazar ve eserleri eşleştiriniz.(2.7: 14 p)
A Magosa Hatıraları  D Abdülhak Şinasi Hisar
B Şehir Mektupları  F Cenap Şehabettin
C Türk’ün Ateşle İmtihanı  A Namık Kemal
D Boğaziçi Yalıları  E Halit Fahri OZANSOY
E Edebiyatçılar Geçiyor  B Ahmet Rasim
F Hac Yolunda  G Halit Ziya UŞAKLIGİL
G Saray ve Ötesi  C Halide Edip ADIVAR
  1. D) Aşağıdaki metinlerin türünü yazarak bu türlerin üçer özelliliğini yazınız. ( 8.2:16p)
 

Evet severim gerçekçi edebiyatı, gerçekçi sanatı; bütün çığırları arasında onun en üstün olduğuna inanırım. Ama düşünüyorum da : “Bizi alıp düşler dünyasına götüren bir edebiyat da gerekli değil mi?” diyorum. Bugünün birçok yazarı sanatın toplumsal görevi üzerine türlü türlü sözler söylüyorlardı. Okurları düşler dünyasına alıp götürmek de edebiyatın toplumdaki görevlerinden biri değil midir? Bir gerçek içinde yaşıyoruz, duvarlarını yıkıp aşamadığımız bir gerçek içinde. Onun da güzellikleri var elbette; ama pek alıştığımız için göremiyoruz, tadamıyoruz o güzellikleri.

 

 

Bilmem siz de bana benzer misiniz?Dört çeşit insan karşısında nutkum tutulur.Deli bir, sarhoş iki, bunak üç, demagog dört.Karşımdaki mantık dışına çıktımı şaşırır kalırım.Ortak bir dil konuşamazsınız, ikna edemez, bir yerde buluşamaz, anlaşamazsınız.İki kere ikinin dört ettiğini bile anlatamazsınız.

 

 a) Metninin Türü: Sohbet   3p

 

b) Metninin Türü: Deneme   3p

 

Bu türün özellikleri:    6p

1.Herkesi ilgilendiren konular seçilir.
2. Düşünsel plânla yazılır.
3. Cümleler çoğu zaman konuşmadaki gibi devriktir.
4.Birisiyle konuşur gibi yazılır.

5.Samimi ve içten bir anlatım vardır.

6.Kanıtlamak ve belge sunmak yoktur.

 

 

Bu türün özellikleri:  6p

Makale gibi düşünsel plânla yazılır.

Fakat makaleden kısa yazılardır.
Yazar anlattıklarını kanıtlamak zorunda değildir.

Bilimselden çok kişisel görüşünü açıklar,

Okuyucusunu kendisi gibi düşündürme kaygısı yoktur.
Günübirlik yazılardır,

En beğenileni bile birkaç gün sonra unutulur.

 

  1. E) Aşağıdaki cümlelerin karşısına doğru ise (D) yanlış ise  (Y)  yazınız. (2.10:20p)
Mehmet Kaplan Cumhuriyet Dönemi makale yazarlarımızdan değildir. ( Y  ) Ahmet Haşim deneme türünde eser vermiştir. ( D )
Denemede ağırbaşlı ve ciddi bir anlatım vardır.                    ( Y ) Fıkra yazarı yazdıklarını ispat etmek zorundadır.         ( Y )
Türk Edebiyatında Deneme türünün önde gelen isimleri Nurullah Ataç, Suut Kemal Yetkin’dir.                                                ( D ) Makalede söz oyunlarına başvurulmaz, süslü anlatımdan uzak durulur.                                                                     ( D)
Sohbet yazılarında nükteye önem verilmez.                                         ( D ) Edebiyatımızdaki ilk makalenin adı Makaleteyn di ( Y)

 

Edebiyatımızdaki ilk makaleyi Ziya Paşa yazmıştır. (Y)

 

Türk Edebiyatında sohbet türünün önde gelen isimleri Ahmet Rasim ve Şevket Rado’dur.                                   (D )

(1) Santras  yaylası, baştan başa meyva bahçesidir.(2) Her bucaktan kaybolan bir pınar kaynar.(3) Çınarların gölgesi daima serindir.(4) Kuş sesleri gelir her yandan.(5) Çağlayanların köpüklerini görebilmek için söğütlerin yapraklarını aralamanız gerekir. (Ayraç işaretinin içine rakamla yanıtınızı yazınız)

F)a)Yüklemi isim tamlaması olan (1) b)Öznesi sıfat-fiil  olan(2) c)İsim tamlaması bulunmayan(2)  cümleyi rakamlarla belirtiniz(3 4:12p)

  1. G) Aşağıdaki noktalı yerleri uygun kelimelerle tamamlayınız. (12p)

* Deneme yazarken paylaşımcı ve samimi bir üslup kul1anırken sohbete .düşünmemizi ortaya koyarken

makaleye, duygularımızı ortaya koyarken fıkraya yaklaşma riski her zaman vardır.
* Deneme türünün ustaları İngiliz Bacon  ve  Fransız  Montaigne’dir.

* Nurullah Ataç, ‘Deneme, ben’in ülkesidir.’ demiştir. www.HangiSoru.com

Süre bir ders saatidir.Başarılar.  Erol AYDIN.