11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 1. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları

11. sınıf Türk dili ve edebiyatı 1. dönem 1. yazılı soruları ve cevap anahtarı indirmesiz okuma seçeneği ile bu yazıda paylaşılmıştır. Bu yazılı sınavını okuyabilir ya da sayfanın altında verilen indirme bağlantısı üzerinden word belgesi içinde sorular ve cevap anahtarı ayrı olacak şekilde indirebilirsiniz.

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 1. Dönem 1. Yazılı Soruları

CEVAP ANAHTARI

         Uykusunun pare pare parçalandığı gecelerde sanki duvar üstüne üstüne gelmişti dev adımlarıyla.

  Kim bilir kaç gece sabaha kadar kendi kendiyle konuşmuş, korkuyu bir yorgan gibi üzerine giymişti titreyerek. Küçük evinin küçük odası üstüne yürümüştü yalnız kaldığı her gece.

  Gözyaşları, masum birer öpücük gibi belki milyon defa yanaklarından ustaca kaymış, dudaklarının kıyıcığında tuzlu bir tat bırakmıştı. Aynı sıklıkta kuru bir toprak üzerinde aksaydı bu gözyaşları, derin yarıklar oluşturur ve hatta ebedi silinmeyecek izler bırakırdı geleceğe, tıpkı önüne gelen her şeyi alıp götüren çamurlu seller gibi…

  Dört yıl ve kanlı gözyaşları…

  Hayat sahnesinin çöküntü fasılası… Uçurumun kenarında yaşanan bu fasılda, yüzlerce kez albümünü açmış ve her fotoğrafına saatlerce bakmıştı kadın, hatta konuşmuştu onlarla canlıymış gibi, nefes alıp veriyorlarmış gibi…

   “Ah canım, güz gülleri gibi dökülen yanım, seni ne kadar özledim.” Dedi içinden… Alıp başını gitmek geldi içinden uzaklara…

                                                                                                 Selim Savaş Karakaş/Kalbini Bırak da Git

S1)Aşağıdaki soruları yukarıdaki metne göre cevaplayınız.

a-Yukarıdaki hikayenin bakış açısını yazıp bu bakış açısı hakkında kısaca bilgi veriniz. (10 puan)

İlahi(HAKİM) bakış açısı ile yazılmıştır. İlahi bakış açısı ile yazılan metinlerde, anlatıcı olay ve kişilerle ilgili her şeyi bilir. İnsanların iç dünyaları, düşünceleri ve olayların gelişimine dair bütün bilgiler bu bakış açısıyla sunulur ve anlatıcı hikâyenin bütün akışına hâkimdir. Yukarıdaki metinde kahramanın aklından geçenleri de yazar bize aktarmıştır.

b-Yukarıdaki metinde geçen mekanı yazınız.(10 puan)  

Küçük evin küçük odası                                                                

S2) Aşağıdaki parçada parantezle boş bırakılan yerlere konması gereken noktalama işaretlerini yerleştirin.(10p)

Hava daha da kötüleşmişti. Trafik aksamış ( , ) karın zorluklarına alışkın olmayan insanlar gittikçe sertleşen kar tabakası üzerinde ağır aksak, dengesiz yürüyüşlerle bir an önce gidecekleri yere varma telaşına düşmüşlerdi ( . ) Rıza Bey derince içini çekti ( . ) ( – ) Hayat bu işte! Hep mücadele ( ! ) Yorulmamak adına hep yorulmak… 10puan

S3) Aşağıdaki parçada geçen yazımı yanlış sözcükleri bulup sözcüklerin doğru şeklini tabloya yazın.(10p)

Bu gün çok heyecanlı ve neşeliydi. Bütün gün bir köşeden bir köşeye gezip durdu. Sanki hayatına çok önemli birşey eklenmişdi. Sonra yavaş yavaş yorgunluğunu ve hayata karşı isteksizliğini üzerinden attığını his etti. Sabah kalktığında gördüğü karışık rüyalar bile onun bu günkü mutluluğunu bozamadı.

 Bugün

Hissetti

Bir şey

Eklenmişti

Bugünkü

S4) Aşağıda verilen cümlelerdeki boşlukları uygun şekilde doldurun.(20p)

—Sanat eserinin değerini, gerçeğin olduğu gibi aktarılmasında değil; duygu ve düşüncelerin işaret ve biçimlerin uygunluk içinde düzenlenişinde gören, kelimelerin müzik değerini  savunan ve parnasizme tepki olarak doğan şiir akım ……SEMBOLİZM……………… .

—İstanbul hikayecisi olarak tanınan, hikaye sayısının çokluğu, konu çeşitliliği, hikaye yazma yöntemi ile dikkati çeken, Semaver ve Sarnıç adlı hikaye kitabından alınan Meserret Oteli hikayesini okuduğumuz yazar …SAİT FAİK ABASIYANIK

—Durum hikayesine ………………………ÇEHOV………………………… tarzı hikaye de denir.

—- Denizle ilgili hikayeler yazan, konularını Ege ve Akdeniz’in kıyı ve açıklarında gelişen, denize bağlı olaylardan alan, asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı olan yazarımız ……………HALİKARNAS BALIKÇISI

S5) Aşağıda verilen cümleleri DOĞRU ve YANLIŞa değerlendirin.  (10p)

( ………Y………… ) Her edebi eser, bir edebiyat akımına bağlı olarak yazılmak zorundadır.

( ………D…………… ) Bir hikâyenin yapı unsurları denince olay, kişi, mekân ve zaman akla gelir.

(…………D……… ) Bilinç akışı anlatım tekniğinde anlatıcı, hikâyede kahramanın aklından geçenleri sanki onun karşısında durup da okuyormuş gibi verir.

( …………D…….. ) Asıl adı Mehmet Raşit Öğütçü olan Cumhuriyet Dönemi toplumcu-gerçekçi eğilime bağlı yazarlardan biri de Orhan Kemal’dir.

( …………Y……….. ) Muallim Naci, Cumhuriyet Dönemi hikâye yazarlarından biridir.

Olağan İşler / gerçekçilik / simgecilik / Havada Bulut / coşumculuk

S6) Yukarıda verilen ifadelerle aşağıdakileri doğru biçimde eşleyin.(10p)

sembolizm : ……………………………………SİMGECİLİK……………………………………

Sait Faik Abasıyanık : …………………………HAVADA BULUT………………………………………………

romantizm : ………………………………………COŞUMCULUK………………………………………

Reşat Nuri Güntekin : …………………………OLAĞAN İŞLER……………………………

realizm : …………………………………………………GERÇEKÇİLİK………………………………

https://www.HangiSoru.com

S7) Cumhuriyet Dönemi’nin 1940-1960 yılları arasında bireyin iç dünyasını esas alan, toplumcu gerçekçi, modernist, millî ve dinî duyarlılıkları yansıtan hikâyeler yazılmıştır.

S8)

a-Okuldan eve koşarak geldim.    (ZARF TÜMLECİ)

 ( Yüklemden önce gelen kelime cümlenin hangi ögesidir, yazınız.) (5 puan)

b-Ben okulda çok mutlu oluyorum. (DOLAYLI TÜMLEÇ)

( Özneden sonra kullanılan kelime cümlenin hangi ögesidir?) (5 puan)

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 1. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları başlıklı dokümanı dosyayı indir butonu üzerinden hemen indirebilirsiniz. 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 1. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları güncel MEB müfredatına ve eğitim öğretim yılına uygun olarak hazırlanmıştır. Benzeri dosyaları bu dokümanın bulunduğu kategoriden indirebilirsiniz.

Bu yazılı sınavını word belgesi olarak indirmek için tıklayın.

TAKİP ET : 

Bu yazıyı paylaş

Yorum Yap