2019 LGS Sınav Tarihi ve Sınav Süresi Açıklandı!

2019 LGS Sınav Tarihi ve Sınav Süresi Açıklandı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) LGS sınav tarihi belirledi. LGS sınav tarihi ile birlikte sınav süresinde de değişiklik yapıldı.

2019 LGS sınav tarihi belli oldu. 2019 LGS sınavı ne zaman yapılacak? 2019 LGS sınav tarihi ve sayısal alan sorularına verilen süre kaç dakika?

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın tarihi 1 Haziran 2019 olarak belirlendi.

MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonunda sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav tarihi belli oldu. Buna göre, LGS kapsamındaki merkezi sınav 1 Haziran 2019’da yapılacak.

İki oturum olarak düzenlenecek sınavda, soru sayısı ve ders dağılımlarında bir değişiklik yapılmadı. Sınav, 8. sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak. Sınav, iki bölüm halinde ve aynı gün uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak.

Sayısal sorularına verilen sürede değişiklik.

Bakanlık, sayısal alan sınav oturumunda 60 dakika olan sürenin 20 dakika uzatılmasını kararlaştırdı. Buna göre, sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınacak.

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, ekim ve kasım aylarında öğrencilere yardımcı olmak için örnek soru kitapçıkları yayımlamıştı. Öğrenci, veliler ve okullar tarafından memnuniyetle karşılandığı belirtilen bu yeni uygulamaya, her ay örnek soru kitapçığı yayımlanarak devam edileceği bildirildi.

Abone Ol:

Bu yazıyı paylaş

Yorum Yap

4 Yorum - "2019 LGS Sınav Tarihi ve Sınav Süresi Açıklandı!"