4. Sınıf Dersleri Neler? Hangi Ders Kaç Saat?

4. Sınıf Dersleri Neler? Hangi Ders Kaç Saat?

4. sınıfta hangi dersler var? 4. sınıf dersleri neler? MEB İlkokul 4. sınıf ders programı. 4. sınıfta hangi ders kaç saat? 4. sınıfta seçmeli ders var mı? Dördüncü sınıfta kaç saat ders var? 4. sınıfta haftada kaç saat ders var? 4. sınıfta hangi dersler var? Dördüncü sınıf MEB ders programı. 4. sınıf dersleri ve ders saatleri. 4. sınıf hangi ders kaç saat?

4 sinifta hangi dersler var
4 sinifta hangi dersler var

İlkokul 4. sınıf dersleri neler? 4. sınıf dersleri MEB ilköğretim kurumları yönetmeliğince hazırlanmış güncel ders saatleri, haftalık ders çizelgesine göre hazırlanmıştır. 4. sınıfta hangi dersler yok? 4. sınıf seçmeli dersleri neler? 4. sınıfta toplamda kaç saat ders var? 4. sınıfta hafta kaç saat ders var?

4. sınıf hangi ders var? 4. sınıfta Türkçe kaç saat? 4. sınıfta matematik dersi kaç saat? 4. sınıfta beden eğitimi kaç saat? 4. sınıf sosyal bilgiler kaç saat? 4. sınıf ingilizce, din kültürü, müzik kaç saat? İşte cevabı…

4. Sınıf Dersleri Neler? 2020-2021

 • Türkçe 8 saat
 • Matematik 5 saat
 • Fen Bilimleri 3 saat
 • Sosyal Bilgiler 3 saat
 • Yabancı Dil 2 saat
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 2 saat
 • Görsel Sanatlar 1 saat
 • Müzik 1 saat
 • Oyun ve Fiziki Etkinlikler 2 saat
 • Trafik Güvenliği 1 saat
 • İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi 2 saat

4. sınıfta Türkçe dersi 8 saat, matematik 5 saat, fen bilimleri 3 saat, sosyal bilgiler 3 saat, yabancı dil 2 saat, din kültürü 2 saat, görsel sanatlar 1 saat, müzik 1 saat, oyun ve fiziki etkinlikler 2 saat, trafik güvenliği 1 saat, insan hakları dersi 2 saat var olmak üzere toplamda 30 saatlik zorunlu dersler vardır.

NOT: Yukarıda verdiğimiz dersler zorunlu dersler olmakla birlikte Dördüncü sınıf öğrencilerinin göreceği zorunlu derslerdir. Zorunlu derslerin toplam ders sayısı 30 saattir. 4. sınıfta seçmeli ders bulunmamaktadır.

Aşağıdaki resim üzerinden ilkokul 4. sınıf ile ilgili zorunlu dersleri ve seçmeli dersi görebilirsiniz. Yukarıdaki listede belirtildiği şekilde 4. sınıf derslerinin tamamı zorunlu derslerdir, 4. sınıf seçmeli ders bulunmamaktadır. Aşağıdaki MEB ilöğretim kurumları haftalık ders çizelgesi üzerinden tüm sınıfların ders saatlerini görebilir ve aşağıdaki linkten bu çizelgeyi indirebilirsiniz.

haftalik ders cizelgesi ilkokul ortaokul
Haftalık Ders Çizelgesi

4. Sınıf Haftalık Ders Çizelgesini İndirin

ÇİZELGENİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

 • Serbest etkinliklerin uygulanması velinin isteği doğrultusunda okul yönetiminin kararına bağlı olup zorunlu değildir.
 • Okullarda seçmeli ders uygulaması konusunda esneklik sağlanacak ve her okul yönetimi kendi imkânları doğrultusunda çizelgenin seçmeli dersler bölümünde yer alan azami 10 dersten bir grup oluşturacaktır. Öğrenciler, kendi okullarında okul yönetimi tarafından oluşturulan gruptan derslerini seçecektir.
 • Seçmeli derslerin kaç kez alınabileceği dersin adının yanında parantez içinde belirtilmiştir.
 • Seçmeli derslerden birden fazla sınıf düzeyinde alınabilecek derslerin öğretim programları modüler bir yapıda oluşturulacaktır. Öğrenciler bu derslerden herhangi birini, 5-8. sınıf arasında herhangi bir sınıfta ya da sürekli olarak alabileceklerdir. Öğrenci, beşinci sınıftan itibaren  programda seçmeli olarak yer alan bir dersi ilk kez sekizinci sınıfta alabileceği gibi, bu dersi beşinci sınıftan itibaren sürekli olarak seçebilir ya da herhangi bir sınıf düzeyinde başka bir alandan ders seçebilir.
 • Öğretim programlarının uygulanmasında haftanın belirli bir günü/günleri altı (6) ders saatlik zaman dilimi “seçmeli ders saatleri” olarak belirlenir. Bu şekilde farklı sınıf düzeylerinde olup fakat seçtikleri ders açısından aynı seviyede olan öğrencilerden seçmeli ders grubu oluşturulması sağlanır. Örneğin bir öğrenci Kur’an-ı Kerim dersini ilk kez yedinci sınıfta alıyorsa ve henüz başlangıç seviyesinde ise bu dersi beşinci, altıncı ve sekizinci sınıfta okuyan ve başlangıç seviyesinde olan öğrencilerle birlikte alabilir. Böylece hem kaynakların daha rasyonel kullanılması hem de öğrencilerin tercih haklarının karşılanması sağlanır.
 • Sanat  ve  Spor  grubunda  yer  alan  Görsel  Sanatlar,  Müzik,  Spor  ve  Fizikî  Etkinlikler  dersleri öğrencilerin tercihlerine bağlı olarak iki (2) ya da dört (4) ders saati olarak seçilebilir.
 • Beşinci sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri (20 ders saati) ile en az dört (4) ders saatlik seçmeli dersi tamamlamak kaydıyla, imkân ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı olarak onsekiz (18) ders saatine kadar yabancı dil dersi öğretimi yapılabilir. Bu uygulamayı yapan okullarda, öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyleri dikkate alınarak Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilmiş ve uygulanmakta olan yabancı dil dersi öğretim programlarına dayalı olarak dersin zümre öğretmenleri kurulunca hazırlanan öğretim programları uygulanabilir.
 • İsteyen okullarda on (10) ders saatine kadar okul ve çevrenin şartları ile öğrencilerin bireysel özellikleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak okul yönetiminin kararıyla her türlü eğitici faaliyet uygulanabilir. (Örneğin sanat etkinlikleri, sportif çalışmalar, sosyal ve kültürel etkinlikler, yabancı dil vb.)

Abone Ol: blank

Bu yazıyı paylaş

Yorum Yap

39 Yorum - "4. Sınıf Dersleri Neler? Hangi Ders Kaç Saat?"
 1. blank

  Ben 6 ya geçtin kardeşim 4 é geçti mrk etmeyin çoook kolay 4 ama 5 biraz zor ama çalışırsanız her sınıf kolay basarılar …

  Cevapla
  1. blank

   teşşekürler ben deniz lise 1 bir e geçtim izmirde oturuyoz ben bir erkeğim ve lise bir çok güzel okumayı seviyosanız geleceği de başarabilirsiniz

   Cevapla
 2. blank

  Arkadaşlar bu arada 4. Sınıf dışarıdan zor gözükebilir ama bizler derslerin artmasını sevmiyoruz ama aksine ben derslerin artması için heyecanlıyım merak etmeyin _ya offf tamam belki birazzzz az ama …..

  Cevapla