4+4+4’te Yabancı Dil Eğitimi Nasıl Verilecek?

4+4+4’te Yabancı Dil Eğitimi Nasıl Verilecek?

4+4+4’te Yabancı Dil Eğitimi

Star Gazetesinden Ahmet Fatih Erturan’ın haberine göre; “4+4+4 sisteminde, ortaokul başlangıcına dil ağırlıklı hazırlık sınıfı geliyor.

  Öğrenci ders seçerek bir kaç yabancı dil de öğrenebilecek. Dil eğitimi konusunda yeni bir uygulama hayata geçirilecek. Yeni eğitim modelinde ikinci 4 olarak nitelendirilen ortaokul kısmına hazırlık sınıfı geliyor. Böylece 4 yıllık ortaokulların ilk bir yılı yabancı dil ağırlıklı eğitim olacak.

Bakan Ömer Dinçer ikinci 4 olarak nitelendirilen ortaokul kısmının ilk bir yılını hazırlık sınıfı yapmayı planlıyor. 4+4+4’te eğitim yaşının da 5’e çekilmesiyle birlikte öğrenciler 10 yaşında ciddi bir yabancı dil eğitiminden geçecek.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre Bakan Dinçer, bürokratlarına bazı liselerde uygulanan yabancı dil hazırlık sınıflarını artık ortaokulda uygulamaları ve bunun yeni eğitim sistemine yetiştirilmesi için çalışmalara başlanması yönünde talimat verdi.

Ortaokulda uygulanacak hazırlık sınıfının yanı sıra öğrenciler, seçmeli ders olarak başka bir yabancı ders seçebilecekler. Böylece öğrenci 12 yıllık eğitiminde birkaç dil bilerek mezun olabilecek.

Dil eğitimi için müfredat yenilenirken, kur sisteminin benzeri öngörülüyor. Buna göre öğrenci yabancı dilde her yıl aşama katedecek ve tekrara düşmeden kaldığı yerden devam edecek.

Bakanlık yabancı dil öğretmenlerinin hizmet içi eğitimlerinde de yeniliğe gidecek. Öğretmenler branşı olan yabancı dilde hizmet içi eğitim verilerek kendini sürekli geliştirebilecek. Dünya standartlarında İngilizce eğitimi için, eğitim dönemi sonuna kadar öğrencileri mastery (ustalık) seviyesine ulaştırmayı hedefleyen Bakanlık seviyeleri şu şekilde belirleyecek

A1(Berakthrough): Giriş ya da keşif düzeyi

A2(Waystage): Ara düzey ya da temel gereksinim düzeyi

B1(Threshold): Eşik düzeyi

B2(Vantage): İleri düzey ya da bağımsız kullanıcı düzeyi

C1(Effective Operational Proficiency): Özerk Düzey

C2(Mastery): Ustalık .

Haber bu kadar.

Yazımızın amacı;  4 + “HAZIRLIK SINIFLARI”nın bir başka ifadeyle “ortaokul öncesinde hazırlık sınıfları”nın, -evvelce olduğu gibi – tekrar konulduğunda, “akademik yönden” yabancı dil eğitimindeyararlı olup olmayacağının ele alınmasıdır.

Bir zamanlar Anadolu Liselerinin Ortaokul başlangıcında “Hazırlık Sınıfları” vardı. Günümüzde ise sadece Sosyal Bilimler Liselerinde ve bazı özel okulların lise öncesi  hazırlık sınıfları bulunmaktadır.

O dönem ortaokul başlangıcındaki Dil ağırlıklı HAZIRLIK SINIFLARI’nda haftada 24 saat, Bakanlık onaylı yabancı kaynaklı ders kitapları kullanılarak, İngilizce dersi okutulurdu. Bir yılın sonunda o öğrencilerin % 90’ı “günlük İngilizce konuşmaları” rahatlıkla öğrenir ve zevkle konuşurlardı. İngilizce bildiklerini rahatlıkla, güvenle söylerlerdi. 15 yıl  Bakanlık müfettişliği yapan bir eğitimci olarak Anadolu Liseleri İngilizce ders denetimlerimizde bu durumlara çok şahit oldum. Ama Lise öncesi hazırlık sınıflarındaki öğrencilerde,  kendine güven duygusu ve  yabancı dili öğrenme isteği ve azmi daha az idi.

O zamanki ortaokul başlangıcındaki dil ağırlıklı HAZIRLIK SINIFLARI’nda dersler “Spoken – Konuşma” ağırlıklı yapılırdı. Nedenine gelince, “konuşma” gramerden daha önemli idi. Öğrencilerin hataları da olsa, akıcı konuşabilmesi ve kendine güvenmesi için sözleri kesilmeden konuşmaları sağlanırdı. Hemen düzeltilmesine çalışılmazdı cesaretleri kırılmasın diye. İşte bu iletişim metodu idi. Öğretmenler de, sınıflarında daimayabancı dili kullanırlar – öğrencileri de yabancı dilde pratik yapsın diye – Türkçe konuşmaktan kaçınırlardı. Hatalarını hissettirmeden düzeltirlerdi. Gramer eğitimleri de ileriki sınıflarda kademeli olarak verilirdi. Bütün bu söylediklerimin canlı örneği o zaman yetişen öğrencilerdir. Oğullarım gibi.

Siz  günlük yaşamda, karşınızda hatalı konuşan -yazmasını bilmeyen- 3 yaşındaki çocuğunuz, yeğeniniz, kardeşiniz veya komşunun kızına konuşmalarında gramer hatası yaptığında; “Bak ! Cümle kurarken ögelerin sıralaması şöyledir.” diye bir dilbilgisi kuralı açıklamasında bulundunuz mu? Hiç sanmıyorum. Onun için önemli olan – kendini hatalı da olsa – ifade etmesidir. Yoksa dilbilgisi kuralı değil.

Dil ağırlıklı hazırlık sınıflarında yabancı dilin öğretilmesinde kural “ Ana dilimizi küçükken nasıl öğreniyorsak- işte öyledir. Dinle- Gramer bilgisi üst sınıflarda ve alan sınıflarında elbette gereklidir. Belli bir yaşa kadar, hep dinleyen bebekler ansızın günlük kelimeleri ve kısa cümleleri kullanmaya başlarlar. Hem de anlamlarını bilerek. Nasıl öğrendiler dersiniz? Hem de hiç yazmadan – dilbilgisi kurallarına uymadan.  Elbette dinleyerek ve tekrar ederek, değil mi?

Ortaokul başlangıcındaki öğrencilerin yabancı dili öğrenme merakı,kendine güveni ve  kabiliyeti, Lise 1.sınıf öğrencilerine göre çok daha fazladır.  Ortaokul başlangıcındaki HAZIRLIK SINIFLARINDA, yabancı dil öğretiminde “dinleme-konuşma-okuma-yazma” dört beceri dersi,  bu sıralamadaki gibi, öğrenci merkezli bir metotla, bir bütün olarak ele alınmaktaydı. Özellikle hazırlık sınıflarında Konuşma ağırlıklı derslerde, grup çalışmaları ile konular pekiştirilerek  hedefe ulaşılmaktaydı.

Bu nedenle4 yıllık ortaokulların ilk bir yılının yabancı dil ağırlıklı eğitim olması, yabancı dilin daha iyi öğrenilmesi açısından olumludur. Kanımca  eski uygulamanın kaldırılması da zaten büyük bir hataydı.

Beğendin mi? Paylaş:) Google+ Whatsapp Yazdır

Share This Post

TEPKİ VER - Yorum YAP.