5 Üniversite 5 Ayrı İlde Açılacak

5 Nisan 2013 Öğretmen, Haberler

universite sınıfı5 Yeni üniversite 5 i de ayrı illerde açılacak, ve kurulu olan bir üniversitenin de ismi değişiyor.Üniversite sayısında artışa gidiliyor. 5 ile 5 yeni üniversite açılacak. Peki, hangi illerde yeni üniversite açılacak? hangi üniversiteler hangi illerde açılacak? Açılacak olan yeni üniversiteler ve illeri:

Yeni üniversite açılacak Haberin ayrıntıları:

Yeni üniversiteler kuruluyor! Yeni vakıf  üniversitelerinin kurulmasına ilişkin yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Tasarı, Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nda değişiklik yapıyor. Buna göre; Ankara ‘da ”Anka Teknoloji Üniversitesi”, İstanbul ‘da ”İstanbul Yeşilyurt Üniversitesi ”, Adana ‘da ”Kanuni Üniversitesi ”, Konya ‘da ”Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ”, Gaziantep’te ise ”Sanko Üniversitesi” adıyla vakıf üniversiteleri kurulacak.

Tasarı, ”Altın Koza Üniversitesi”nin adının, ‘İpek Üniversitesi” olarak değiştirilmesini de içeriyor.

Tasarının gerekçesinde, 2011-2012 eğitim öğretim yılında üniversitelerin açık öğretim ve diğer yükseköğretim kurumları hariç önlisans, lisans, ikinci öğretim, lisansüstü ve tıpta ihtisas programlarında eğitim gören 2 milyon 359 bin 655 öğrencinin 205 bin 484’ünün vakıf üniversitelerinde okuduğu kaydedildi.

Vakıf üniversitelerinin Türk yükseköğretim sisteminin ayrılmaz parçası ve önemli bir bölümünü oluşturduğu belirtilerek, kurulacak vakıf üniversitelerinin Türkiye’nin genç nüfusunun talebini karşılanmasına katkı sağlayacağı ifade edildi.(internethaber)

Benzer Blog Yazıları

TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri İçin 3 Ayrı Yarışma Yapacak
Üniversiteler ne zaman açılacak? Baharda üniversiteler açılır mı?
2013 Öğretim Yılı Bahar yarıyılı Lisanüstü Üniversite İlanları
Üniversite Harçları Kalkacak mı?
Ziya Selçuk’tan Cevap! Okullar Ne Zaman Açılacak?
Okullar Ne Zaman Açılacak? Ziya Selçuk’tan Açıklama!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.