657 Devlet Memurları Kanunu Değişecek!

31 Ocak 2013 Öğretmen, Eğitim Sorunları Haberler

657 kanunu657 Devlet Memurları Kanunu’nda değişikliğe gidiliyor. Devlet Memurları Kanunu Değişecek. Memurların ihtiyaçlarını karşılamada eksik olan bu kanun son yıllarda birçok anlamda eksik kalıyordu. Dünya değişiyor 657 de değişmeliydi.

Akşam gazetesi 657 Devlet Memurları Kanunu değişikliği ile ilgili manşet bir haber yayınladı. İşte o haberin ayrıntıları:

İlk olarak, kurumlar arasındaki ücret dengesizliği giderilecek. Part-time, evden çalışma, kiralık işçi gibi uygulamalar kamu personeli açısından da uygulanabilecek. Kamuya performans kriteri geliyor. Kıdemli personelin az gelişmiş illere gönderilmesi sözkonusu…

Geçtiğimiz hafta sonu Abant’ta toplanan çalıştayda devlet personel rejimine yön verecek konular ele alındı. Devlet Personel Başkanlığı’nın ev sahipliğinde yapılan toplantıda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamu personeline ilişkin yürürlükte bulunan kanun ve ikincil mevzuatın günün ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu, bu nedenle yeni düzenlemelerin yapılacağını söyledi. Çalışma Bakanı’nın bu tespitleri önemli. Aynı zamanda söyledikleriyle, önümüzdeki süreçte kamu personel rejiminin bir değişime uğrayacağı da muhakkak. Gerçi düzenlenen çalıştayda, her ne kadar “2023 vizyonu” öne çıkarılsa da, kamu personeline yönelik düzenlemelerin 2013 yılı içerisinde başlayacağı da bir gerçek. 2013 yılında kamu personel rejiminin değişeceğine dair ipuçlarına aslında Çalışma Bakanlığı’nın bu seneki bütçe sunumundan ulaşabiliyoruz. Buna göre;

DEVLET Personel Başkanlığı tarafından 2013 yılı içerisinde, ilk olarak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu yerine yeni bir kamu personel mevzuatı çalışmalarına başlanacak. Nitekim Abant’ta düzenlenen bu çalıştay bir anlamda bu çalışmaların başlangıcı olarak görülmeli. Çünkü memur konfederasyonlarının davet edilmesi ve ortak toplantılar düzenlenmiş olması bu işin bir göstergesi. İkinci olarak, kamu kurumları arasındaki ücret dengesizliğini gidermeye paralel bir şekilde, 2013 ve 2014 yılları içerisinde kamu çalışanlarının ülke genelinde dengeli dağılımını sağlamaya yönelik tedbirler hayata geçirilecek. Bu sene ve gelecek sene yapılacak kamu personel atamalarında, özellikle ihtiyaç duyulan Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerindeki atamalara öncelik verilmesi gündemde. Diğer yandan halen görevi başında bulunan personelin tayin yoluyla yerlerinin değiştirilmesine ilişkin bir çalışma yok. Ancak ihtiyaç duyulması halinde bu personellerin de görev yerlerinin değişebileceği konuyla ilgili bürokratlar tarafından ifade edilmekte.

Akşam

Benzer Blog Yazıları

Ders Programları Değişecek!
Devlet Okullarında Serbest Kıyafette Değişiklik
ÖSYM: 2013 Sınav Takvimini Yayınladı.
MEB 21 Bin Öğretmenin Lisansını İptal Etti!
Milli Eğitim Bakanlığı’nda 15.200 Personel Açığa Alındı!
ÖSYM: YKS başvuruları e-devlet üzerinden yapılabilecek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.