80 Günde Devri Alem Kitap Özeti Jules Verne

80 Günde Devri Alem Kitap Özeti Jules Verne

80 Günde Devri Alem Kitap Özeti, 80 Günde Devri Alem,Jules Verne Kitap Özetleri,80 Günde Devri Alem Kitap Özeti Kısaca,80 Günde Devri Alem İle İlgili Özet Örnekleri,80 Günde Devri Alem Uzun Özet

Kitabın Adı:80 Günde Devri Alem

KİTABIN SAYFA SAYISI:178

KİTABIN YAZARI:JULES VERNE

80 Günde Devri Alem Kitap Özeti

7 Numarada ne işle meşgul olduğu tam bilinmeyen saygın bir beyefendi oturuyordu.O beyefendi Londra Reform Clubün en kıymetli üyelerindendi.O beyefendi Phileas Foog idi.Phileas Fogg hakkında çok şey bilinmiyordu.Onurla anılan hatibin ölümünden bir süre sonra onun evine yerleşmişti.

Phileas Fogg bir İngilizdi,hiçbir yönetim kurulunda çalışmıyordu.Sadece Reform Clübe üyeydi.Peki bu saygın clube nasıl üye olmuştu? Bu clube onu tavsiye eden bir arkadaşıydı.Phileas Fogg’a her ay düzenli para geliyordu,belli ki zengin biriydi acaba bu parayı nerden buluyordu? Bu soruyu sadece Phileas Fogg biliyordu.

Fogg çok temiz dakik tertipli biriydi. Yemek yerken tanımadığı kişiyi masaya oturtmaz ve yemek yerken konuşmaz sakin bir adamdı.Biraz zaman sonra uşağını değiştirme kararı almıştı ve yeni uşağıda heme gelmişti eski uşağı bunu Fogga eski uşağı haber vermeye gitmişti ve haber verdikten sonra oradan ayrılmıştı.

Yeni uşağı içeri girmişti ve adının Jkan Passepourt olduğunu söylemişti ve soyadı maymuncuk olduğu için bundan utanıyordu.Patranonu soy isminin anlamının rahatsız etiğini sormuştu ve Fogg bunun rahatsız etmediğini söylemişti. Passepourt çok sevinmişti ve patronunu çok sevmişti.

80 günde devri alem

Bay fogg uşağıyla biraz sohbet ettikten sonra reform clube gitmek için evden çıktı.Reform clube vardığında arkadaşlarıyla sohbet etmeye başladı.sohbetlerinde bir hırsızlık olayı konuşuyorlardı hırsız bulunanamamıştı. Eskiden hırsızlar daha çabuk bulunuyordu ama şimdi sanki dünya küçülmüşte hırsızlar dünyanın diğer ucuna kaçıyorlar ve bulunamıyorlar diye sohbet ediyorlardı.sonra birisi artık dünya 3 ayda turlanıyor dedi bay fogg araya girdi ve 80 gün de turlanıyor dedi. Ama bazıları buna katılmadı ve ididaya girdiler Bay Fogg tam 80 günde dünyayı turlayacaktı. Saate baktılar ve saat 12.45 idi. Bay Fogg tam 21 Aralık saat 12.45’te burada olursa ididayı kazanacak ve büyük bir para ödülü kazanacaktı. Hemen eve gitti ve hazırlanmaya başladı uşağı ne olduğunu bilmeden her şeyi hazırlıyordu. Ve yola çıktılar. Pasepourt yolda her şeyi öğrendi ve gaz lambasını açık bıraktığını unuttu, buna çok üzüldü çünkü 80 gün lamba açık kalacaktı. Parası da ondan kesilecekti.

Yolculuk başlamıştı ve bu arada Londra’da bir hırsızlık olmuştu. Hırsızlık yapan kişi bay fogg a çok benziyordu.Fix adında birisi görevlendirilmişti hırsızı bulması için Fix Bay Fogg’u takip etmeye başlamıştı.yolculuk devam ediyordu Hindistan’a gelmişlerdi. Orda hepsi çok yorgundu hayvan alarak yola devam ettiler hayvan bir fildi ve çok pahalıydı. Ve yanlarında Fix de vardı. Bu sırada bir kabile gördüler ve bir yaşlı adam tabutun içindeydi ve ölüydü ve onun yanında genç ve güzel karısı da vardı ama bu kadın canlıydı kaçtığı için kocasıyla beraber bu kadını da yakacaklardı. Ama kadın bunu istemiyordu Bay Fogg bunu anlamıştı ve bir plan yaparak kadını kurtardılar.

Yola çıktılar, kadının adı Auraydı. Fix Bay Fogg’u hala takip etmeye devam ediyordu. Passepourt bir şeyler olduğunu anlamıştı. Fix Passepourt’a her şeyi anlatacaktı ve ona yardım etmesini söyleyecekti.

Gemiden indikten sonra her şeyi anlatmıştı, ben müffettişim demişti ve bunu Bay Fogg’a söylemesini istememişti ama Passepourt söyleyecekti ve Fix de onu bayıltmıştı. Passepourt geminin erken kalkacağını söyleyecekti ama bayılmıştı söyleyememişti. Bay Fogg gemiyi kaçırmıştı ve ve hemen bir özel gemi tutarak yoluna devam etti. Passeourt kalkmıştı ve Bay Fogg’u bulmadı ve gerçek gemiye binerek yola devam etmişti.

Passepourt gemiden indiğinde parası pulu yoktu ve başka bir gemiye binemezdi. İş bulmaya karar verdi ve buldu çalışacağı yer sirkti. iş veren adam ona palyaço olmasını söylemişti.

Passepourt çok çaresizdi bu işi kul etti ve çalışmaya başladı. Bay Fogg hala Passeport’un nerde olduğunu düşünüyordu. Passepouert sahneye çıkmıştı ve Bay Fogg’da sirke gelmişti tam o sırada Bay Fogg’u gördü ve koşmaya başladı ve artık birbirlerini bulmuşlardı.biraz zaman sonra gemiye binerek yola devam ettiler. Fix buna çok şaşırmıştı. Passepourt Fix’i görünce çok sinirlendi. Passepourt yolculuklarına engel olmasın diye hiçbir şey anlatmıyordu.

Gemiden indiler ve şimdiki durak tren istasyonuydu istasyona geldiklerinde trene bindiler ve tren hareket etmeye başladı hepsi çok yorgundu dinlenmeye başladılar ertesi gün terende kötü olaylar oluyordu biraz zaman sonra trenin durduğunu fark ettiler ve Passeport ne olduğunu anlamak için tren görevlisinin yanına gitti ne olduğunu öğrendi trenin durma sebebi bir köprünün eskimiş ve trenin geçemeyecek olmasıydı treni süren kişi yolcuları yetiştire bilmek için bir çözüm buldu treni son hızla köprüden geçirdi bir süre sonra treni bazı adamlar bası ve ateş ettiler tren görevlisi de bütün yolcuları ilk vagona topladı ve öbür vagonları serbes bıraktı hızla tren istasyonuna gittiler tren istasyonuna vardıklarında iki yolcularının eksik olduğunu fark ettiler ve bunlardan biride passeport idi Bay Fogg komutanın yanına gitti ve asker istedi komutan istediği askerleri verdi.

Passeport gelen askerlere para ödüllü verdi ve hemen Passeport’u bulmaya çıktılar. Fix ve bayan Audo istasyonda kaldılar ve Bay Fogg’u beklemeye başladılar.

Bay Fogg uzun zaman gelmedi ve sonunda sabah olmuştu ve uzaktan birileri görünmeye başladı bunlar Bay Fogg Passeport ve askerleriydi.bayan Audo ve Fix buna çok sevinmişti.ve treni kaçırmışlardı. Fix in aklına kızaklı yelken geldi ve hemen kiralık tutarak gemiye yetiştiler.gemiye vardıklarında geminin 45 dakika önce kalktığını duydular ve çok üzüldüler o sırada Bay Fogg bir gemi gördü ve kiralamak istedi ama Fogg ne dediyse adamı ikna edemedi en sonunda sinirlenip adamı bağladı geminin tayfalarına yanında çalışmaları için para verdi biraz yol gittikten sonra geminin yakıtının azaldığını fark ettiler yetişemeyecekler görünüyorlardı Bay Fogg hemen kaptanı çağırttı. Kaptandan gemiyi satın aldı çünkü yakıt bittiği için gemideki bütün tahtaları yıkacaktı ve gelmeyi başarmışlardı ama gemiden eser kalmamıştı.

Fogg karaya tam ayağını bastığını anda Fix onu tutukladı ama sürenin bitmesinde çok az kalmıştı Londra’ya gelmelerinde 1 aşama kalmıştı ama Fogg tutuklanmıştı.ve hapse atmışlardı biraz zaman sonra Fix içeri girmişti ve üzgündü çünkü hırsız 3 gün önce yakalanmıştı ve Bay Fogg hırsız değildi. Bay Fogg’lar hemen yola koyuldular ve Londra’ya vardılar ama yetişemediler çünkü varacakları zamandan 5 dk. geçmişti bay fogg sözünü tutamamıştı ve artık zengin birisi değildi çünkü bütün parasını bu yolculuğa vermişti çok üzgündü ve hemen evine gitti ve dinlenmeye başladı ve bayan Audo’yla sohbet etmek istiyordu onu odasına çağırdı ve evlenme teklifi etti ve bayan Audo da bunu kabul etti yarın gidip Passeport evlilik tarihini alacaktı.

Ertesi gün Passeport tarihi almaya gitti bide ne görsün bu gün günlerden 21 aralık aslında doğru hesaplarını Londra saatlerine göre yapmamışlardı ve hemen Passeport Bay Fogga haber verdi ve Passeport hemen reform clubün yolunu tutmuştu ve herkes de o gün bay Fogg’u bekliyordu. Herkes gelemeyecek diye düşünüyordu çünkü saatin dolmasına tam 1 dk. kalmıştı ki Bay Fogg saniyeler kala reform clübe geldi ve para ödülünü aldı. Ve artık saygınlığı da vardı çünkü gazetelerde her gün onun adı geçiyordu.

Abone Ol: blank

Bu yazıyı paylaş

Yorum Yap

2 Yorum - "80 Günde Devri Alem Kitap Özeti Jules Verne"
 1. blank

  Bu nasıl özet yaaa “sölicekti ve bayılmıştı ve gemi kalkıyordu ve bayılmıştı” bu nasıl özet Türkçe’ye saygınız olsun öğretmeniniz boşuna size ders anlatmıyor bu duruma düşmemeniz ve Ülkemize hakaret etmemeniz açısından öğretiyor biraz saygı!!

  Cevapla
  1. blank

   Merhaba üye tarafından oluşturulan bu içerikte ufak bir güncelleme yapıldı, tekrar yapılacak. Bildiriminiz için teşekkürler.

   Cevapla