HangiSoru.com
Güncel Eğitim Siteniz

Aganta Burina Burinata Kitap Özeti (Halikarnas Balıkçısı)

Halikarnas Balıkçısı’nın bilinen eserlerinden Aganta Burina Burinata roman özeti, Aganta Burina Burinata kitap özeti, kitabın sayfa sayısı, kitabın türü, kitabın kişileri ve karakter özellikleri, kitabın konusu ve türü hangisoru.com tarafından aşağıda sizlere sunulmuştur.

Kitabın adı: Aganta Burina Burinata

Kitabın Yazarı: Halikarnas Balıkçısı / Cevat Şakir Kabaağaçlı

Kitabın sayfa sayısı: 176 / 186 yayın evine göre değişebilmektedir. Diğer kitaplarda da benzeri durum söz konusudur.

Kitabın Konusu: Aganta Burina Burinata kitabında da Halikarnas Balıkçısı’nın diğer eserlerinde olduğu gibi deniz sevgisi, deniz güzelliği teması ağırlıklı olarak işlenmiştir. Deniz sevgisi, denizin güzelliği genç bir kahraman üzerinden anlatılmaktadır.

Kitabın Türü: Roman

Aganta Burina Burinata Kitap Özeti: Denizci bir aileden gelen Mahmut, ufaklık yıllarını denizcilerin hikayelerini ve maceralarını dinleyerek geçirir. Ailede yaşayan birçok insanın denizde ölmesinden dolayı aile Mahmut’un denizci olmasını istemez. Fakat Mahmut tüm karşı çıkışlara rağmen denizci olmak ve uçsuz bucaksız denizlere açılmak istemektedir. Mahmut denizcilik konusundaki ilk öğreticisi çırağı olduğu Kirpi Halil Usta’dır. Fakat babası oğlunun deniz olmasını istemediği için onu ustasının yanından alarak okula gönderir. Burada bile Mahmut’un aklı denizlerdedir ve okulda göklerin maviliğine dalar gider. Mahmut ders aralarında Ahmet Usta’dan gemi tamir etmesini öğrenmektedir. Ahmet Usta’dan aldığı kitaplar sayesinde denizcilikle ilgili birbirinden ilginç bilgiler öğrenir. Topal Hoca’nın uzun zaman öğretemediği okuma yazmayı bu kitaplarla öğrenir. Mahmut’un denizlere olan sevdasını komşuları ve aynı zamanda sınıf arkadaşı olan Fatma anlayabilmektedir. Fatma babasıyla balık için denize açıldıklarında Mahmut’u da çağırır. Balığa açılmaktan çok büyük zevk alan Mahmut, ailesini bırakarak amcası olan Hakkı Reis’in kayığında tayfalık yapmaya başlar. Bu işle birlikte Aliş ile karşılaşır ve iyi bir arkadaşlıkları olur. İki arkadaş denizlere çıkarlar. Bir gün Mahmut babasının Akdeniz’de çıkan korkunç bir fırtına yüzünden vefat ettiğini duyar. Anlaşamadığı amcası Hakkı Reis’in yanından da ayrılır. Maddi olarak el uzatamadığı annesinin de ölüm haberini bir süre sonra alır. Mahmut’un deniz sevdası büyüktür. Uzun yıllar birçok gemide çalışır ve dünyada pek çok yeri gezer. Denizlerde uzun zaman geçiren Mahmut, büyüyerek bir delikanlı olur. Bodrum’a geri dönüş yaparak çocukluğunda sevdiği Fatma ile evlenmek istemektedir. Fakat Bodrum’a dönüşünde hayal kırıklığı ile karşılaşır. Bodrum’da hiçbir şey bıraktığı gibi değildir artık. Fatma denizde yaşadığı bir kaza sonucu gözü akmış, yüzünü ise yanık yaraları kaplamıştır. Mahmut, yine de aşkı olan Fatma ile evlenmek ister fakat Fatma bunu istemez. Bir gün Fatma ortalıktan yok olur. Bu gelişmeler Mahmut’un artık denizlerden nefret etmesine neden olur. Deniz ondan; değer verdiği birçok varlığı almıştır. Mahmut artık denizciliği bırakmıştır. Mahmut, Zeynel Kaptan’ın varlıklı kızı Ayşe ile dünya evine girer. Burada çıkarcı insanların arasında yaşamakta oldukça zorlanmaktadır. Karısının tüm gayretleri de sonuçsuz kalacaktır. Bir gün bir düğün için Bodrum’a gittiğinde Mahmut’taki deniz sevgisi yeniden harekete geçer ve gözyaşları içinde denize doğru koşan Mahmut ilk kayığa atlar ve Bodrum’u terk eder.

Aganta Burina Burinata Kişileri ve Karakter Özellikleri

Mahmut: Eserin baş kahramanı tam bir deniz sevdalısıdır. Ailesinin tüm karşı çıkış ve engellemelerine rağmen denizci olmayı seçer. Çocukluğu ve gençliği eserde anlatılır.

Süleyman Kaptan: Denizci olmasına karşın, denizci olmanın zorlukları ve denizde verdiği kayıplar yüzünden oğlu Mahmut’un denizci olmasını istemez. İyi yürekli, merhametli bir adamdır.

Kirpi Halil: Mahmut’un ayakkabı dükkanında çıraklığını yaptığı eski bir denizcidir. Geçmiş yıllarına özlem duyar.

Fatma: Mahmut’un çocukluk aşkıdır. Cesur bir kızdır. Denizcilik işlerinden anladığı ve babasına da bu konuda oldukça yardımcı olduğu için kendisine erkek Fatma da denilmektedir.

Hakkı Reis: Mahmut’un amcası olan Hakkı Reis, gözünü para hırsı bürümüş olan cimri herifin tekidir. Yanında çalışanlara da hak ettiği parayı vermez.

Ayşe: Mahmut’un eşi olan Ayşe zengin bir babanın varlıklı kızıdır. Mahmut’u gerçekten seven, fakat sert, otoriter, paracı bir insandır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku