Bir yılda 3 Kere YGS yapılacak!

Bir yılda 3 Kere YGS yapılacak!

Evet yanlış duymadınız, bugün Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer Bilkent Üniversitesi Marka Kulübü tarafından düzenlenen 3. Liderlik Formu’na katıldı.  Forumda yaptığı değerlendirmesinde, Ömer Dinçer birkaç günde yapılan YGS sınavının yanlış olduğuna değinerek yabancı ülkelerde böyle bir uygulama yapılmadığına dikkat çekti. Değerlendirmesine göre, yılda 2 3 kez YGS yapılacak ve öğrenciler bunlardan istediğine girecek sadece birine girebileceği gibi hepsine de girebilir. Sonucunda öğrenci aldığı en yüksek puanı seçebilecek KPSS’deki gibi. Yılın değişik dönemlerinde yapılacak olan YGS bakana göre dershanelere olan talebi azaltacak. Umarız tersi yönde bir etki yapmaz.

Özellikle birkaç günde öğrencilerin bilgilerinin ölçülmesinin yanlış olduğuna değinen Dinçer bu sınav ile öğrencilerin birkaç günde değerlendirmeye tabi tutulmasının önüne geçip bunun zamana yayılmasını sağlayacaklarına dikkat çekti.

“ÖĞRENCİYİ SEÇMEYE İHTİYACIMIZ VAR AYRIŞTIRMAYA DEĞİL”

Bakan Ömer Dinçer, öğrenciyi objektif bir şekilde seçebilmenin yolunun sınav yapmaktan geçtiğine de değindi.

Üniversitelere girmek için de arz ve talebin arasında bir dengesizlik söz konusu olduğuna işaret eden Bakan Dinçer, şöyle konuştu: “Üniversiteye çok miktarda talep var. O zaman ne yapmamız gerekiyor? O zaman objektif eleme sistemi yapmamız gerekiyor. Dolayısıyla SBS’yi kaldırmak için ben sık sık açıklama yaptım. Evet, SBS’yi kaldırmak istedik. Daha doğrusu daha esaslı yapmak istedik. Öğrencinin bilgi ve kabiliyetini ölçmek için 12 sene bir çocuğa emek veriyoruz. Gerçekten bizim uyguladığımız bu sistem, çocuklarımıza o istediklerimizi kazandırıyor mu, kazandırmıyor mu? Bunu ölçmek için sınav yapmaya ihtiyacımız var. Ama ayrıştırmak için yapmamıza gerek yok.”

“SINAV SİSTEMİNİ TOPLUMUN GERGİNLİĞİNİ ALACAK ŞEKİLDE OLUŞTURMALIYIZ”

YGS konusunda kendilerini rahatsız eden diğer bir durumun; sınavın toplumsal bir sorun haline gelmesi olduğunu ifade eden Bakan Dinçer, şöyle devam etti: “Başka ülkelerde dershaneye gitmek, sınava girmek bireysel bir davranıştır. Ama bizim ülkemizde bu toplumsal bir davranışa dönüşmüştür. Sorun olan tarafı budur? Ama tüm toplum olarak kendimizi sınava adamışsak ve o sınav hem sınavdan önceki eğitimimiz etkiliyorsa hem de sınavdan sonraki eğitimimizi etkiliyorsa bizim sınavlara farklı yaklaşmamız gerekiyor. Tüm dünyada, TOFEL diye bir sınav var. Diğer ülkelerde insanların bu sınav için kahrolduğunu birilerinin kriz getirdiğini gördünüz mü siz? Çünkü, bunu gerginliği alan bir yapı içinde kurgulamışlar. Biz de bunu yapacağız.”

Share This Post

TEPKİ VER - Yorum YAP.