Büyük Umutlar Roman Özeti Charles Dickens

Büyük Umutlar Roman Özeti Charles Dickens

Büyük Umutlar Kitabının özeti, Büyük Umutlar Charles Dickens roman özeti, Charles Dickens romanları, kitaparı ve özetleri. Charles Dickens Büyük Umutlar roman özeti.

Kitabın Adı: Büyük Umutlar
Kitabın Yazarı: Charles Dickens
Kitabın Sayfa Sayısı: 502

Büyük Umutlar Roman Özeti Charles Dickens

Kitabın Özeti: Pip öksüz ve yetim bir çocuktur. Ablası ve Ablasının kocası Demirci Joe tarafından yetiştirilir. Zavallı Pip’in hiç arkadaşı yoktur bu yüzden tek başına gezer dolanır. Genellikle anne ve babasının mezarlarının başına giderek oralarda zaman geçirir. Sık sık oralarda ağlar mezar taşının üstündeki yazıların anlamlarını çözmeye çalışır. Bir gün yine mezarlarının başında ağlarken iri yarı bir adamla karşılaşır. Adam ona yarına kadar süre tanır ve ona yiyecek getirmezse -vahşi ama görünmeyen bir arkadaşının olduğunu- onun ciğerlerini tek tek çıkarıp yiyeceğini söyleyerek tehdit eder. Adamın hapishaneden kaçtığı ilk bakışta net bir şekilde anlaşılıyor. Adam ayağına bağlı olan zincir içinde bir eğe getirmesini ister.Pip akşam eve gider ve önüne kattıkları bir kuru ekmeği bile yemeden ekmeği cebine saklar sabaha doğru erkenden uyanır ve kiliseye gidip oradan bazı yiyecek, içecek eşyalar çalar. Hemen korkuyla karışık duygular içerisinde koşa koşa adamı gördüğü yere gider ve yiyecekleri verir. Oraya gelirken yolda gördüğü ona benzeyen bir adam olduğunu söyler. Mahkum hemen yerinden kalkıp giderek orada gördüğü adamı döver. Pip’in yemek verdiği adı Abel Magwitch olan hapishane kaçkını yakalanır ve hapishaneye götürülür. Pip’e bu yaptığı iyiliğin karşılıksız kalmayacağını söyler.

Pip bu hadiseyi çabucak unutur.Çok geçmeden Bayan Havisham Pipin ablasından Pipi Satis evine gondermesini rica eder.Uzun bir zaman önce Bayan Havishamevlilik gününde kocası olacak adam tarafından reddedilmiştir.Kadın o günden bugüneodalardaki bütün saatleri durdur- muştu ve şimdi vesayeti altındaki güzel fakat kibirli Estella ile yaşamak- tadır.Düğün gecesinin sabahında yenecek kahvaltı masadaki pasta ile birlikte küflenmiş vaziyette durur.Pip Bayan Havishamıı ziyaret ettiği zaman onun bu herkesten ayrı davranışlarına hayret eder.
Yapayalnız bir hayat süren Bayan Havisham Pipten sık sık gelerek vesayeti altındaki Estella ile oynamasını ister.EstellaPipin canını sıkar ve Bayan Havisham da kızın Pipii kızdırmasını teşvik eder.Estellaya kızmasına rağmen Pip onun derin tesiri altındadır;Estella onun şimdiye kadar gördüğü kızlar arasında en güzelidir.
Çalışkan bir kimse olduğundan Pip birgün demirci dükkanındaki sınırlı hayattan kurtulacağını bilir.Bu fırsat da kısa bir zaman içinde gerçekleşir. Bir gün Bay Jaggers adında kendini beğenmiş bir avukat gelerek ismini belirtmeyen birinin Pip namına para yatırdığını ve onun Londraya giderek bir centilmen olmasını istediğini söyler.Bu habere çok sevinen Pip paranın Bayan Havishamdan geldiğini kendisinin böylece Estella için arzu edilir bir koca olarak yetişmesini istediğini sanır.

Pip Londra da Herber Pocket adında Bayan Havishamın uzaktan bir akrabası ile arkadaşlık eder. İlerleyen zamanlarda çok samimi arkadaş olurlar. Avukat Jaggers Pip’in sorduğu soruların nerdeyse tamamını cevapsız bırakıyordu. Zamanı geldiğinde yardımı yapan kişinin onun yanına geleceğini söyler ve o zamanı beklemesini söyler. Pip zengin centilmen biri olmuştur. Artık parayı boşa harcıyormuş hep. Para su gibi elinden gidiyormuş, para dayanmıyormuş. En sadık olduğu arkadaşı Joe bile bazen onun yanına geldiğinde onu istemediğini yüzüne karşı vuruyormuş. Bununla beraber Joe ayrıldıktan sonra Pip ona kaba muamele yaptığından dolayı pişmanlık duyar. Bir defa Bayan Havishamın ricası üzerine Pip Joe ile birlikte Havishamı ziyaret eder.Yaşlı Havisham ve vesayetindeki Estella Pipin mutevazi bir hayattan nerelere geldiğini hayretle görürler.Bayan Havisham daha da ileriye giderek Pipe Estellaya aşık olmasını beklediğini söyler.Pipin de istediği budur. Yirmi birinci yaş gününde Pipi çocukken ormanda ettiği hapishane kaçkını Magwitch hayrete boğarak ziyaret eder. Kaba zihnen hiçbir şey meşgul olmadığı hissini uyandıran bu adam ilk önce titiz Pip üzerinde tiksinti uayandırır; ama Pipin gizli hamisi olduğu açıkladığı zaman Pip dehşete düşer. Magwitch Pipe gönderildiği yerde çok para yaptığını ve şimdi kendisinin bir oğlu kabul ettiği Pipin nasıl bir genç olduğunu görmek için gizlice Londraya geldiğini söyler. Tek isteği Pipin kendisinin başaramadığı tarzda bir centilmen olmasıdır. İngiltereye Provis nikiyle gelmiştir. Eğer polis onun mahkumları kolonisinden kaçtığını öğrenirse ölüme mahkum edileceğini söyler.

Bu çıkmaz Pipi sersemletir. Magwitche minnettarlık duyması gerektiğini bilirse de bu yarı vahşi adama sempati duyamayacak cooldur. Hamisinin Bayan Havisham olmaması da onu büyük bir hayal kırıklığına uğratır. Genede Pip Magwitche yardım edeceğini söyler ve Magwitch de ormanda kavga ettiği kimsenin baş düşmanı Arthur Compeyson olduğunu belirtir.Pip de Herbert Pocketden Compeysonun Bayan Havishamı düğün gününde terkeden adam olduğunu ögrenir.Kendi hamisinin Bayan Havisham olduğunu sanmakla düştüğü ahmaklığa kızan Pip yaşlı kadını azarlamak için kasvetli eve bir kez daha gider.Kadın da Pipe işkence yapmak istercesine Estellanın yakın bir zamanda Bentley Drule ile evleneceğini söyler.Bayan  Havisham Pipin bu derece kızgın olacağını beklememektedir. Kendisinin terk edilmesinden bu yana bütün erkeklerden intikam almaya yemin etmiştir. Pipin Estellaya beslediği duyguları istismar etmek suretiyle bu yeminini yerine getirmiş olduğunu sanır. Estella gerçektende bir süre sonra evlenir. Ama hiç düşünmediği gibi olur. Estella git gide zayıflar, bir kuru bir kemik kalır, çirkinleşmeye başlar.

Pip bir gün Bayan Havishamın evine ziyarete gider. O sırada evde yangın çıkar. Fakat Bayan Havisham kurtulamaz ve ölür. Pip merak ettiği bir sorunun cevabını araştırarak öğrenir. Estellanın babası Magwitch annesi ise Bay Jaggersin yanında çalışan hizmetçiymiş. Magwitch ülkeden kaçacağı sırada yakalanır ve hastalıktan ölür. Pip son zamanlarda hastalanır ona bakan tek kişi Joe’dir. Pip iyileşince Joe den özür diler ve geri Joe nin yanına döner. Estellanın vahşi kocası ölmüştür. Estella artık yalnızdır. Ama bu yaşadığı evlilik başkalarının ona yaptığı kötülük Estellayı yumuşatmıştır. Hikayenin sonunda herkes mutlu olur  mutlu sonla biten hikayeler en güzel hikayelerdir.

Yazan: Kitap Kurdu

Not:Alıntı Değildir !!!

Abone Ol:

Bu yazıyı paylaş

Yorum Yap