Çankaya Kitap Özeti (Falih Rıfkı Atay)

Çankaya Kitap Özeti (Falih Rıfkı Atay)

Çankaya kitap özeti, Çankaya kitabının uzun özeti, Çankaya kitabı kişileri, incelemeleri. Çankaya eser özeti. Falih Rıfkı Atay Çankaya kitap özeti. Falih Rıfkı Atay çankaya eser özeti. Çankaya kitap uzun özeti ve geniş özeti burada.

Kitabın Adı: Çankaya

Yazarı: Falih Rıfkı Atay

Falih Rıfkı Atay, bu eserinde Atatürk’ün hayatını ve yaptığı devrimleri anlaşılır bir dille okuyucularla buluşturmuştur. Bu eseriyle birlikte Atatürk’ün hayatını ve yaptığı yenilikleri anlatan Falih Rıfkı Atay aynı zamanda dönemin siyasi tarihini yansıtan bir ışık tutmuştur. Eseri önemli yapan bir diğer etken ise eserin sahibinin aynı zamanda Atatürk’e yakın bir isim olmasıdır.

falih-rifki-atay-cankaya

Çankaya kitabının özeti:

Atatürk’ün doğum tarihinden başlayan kitap, yaptığı devrimlere kadar uzanmaktadır. 1881 yılında doğan Atatürk’ün annesinin adı Zübeyde Hanım’dır. Babası önce gümrükte çalışırken daha sonra kerestecilik yapmıştır. Bir kız kardeşi vardır adı da Naciye’dir. Naciye çocukken vefat etmiştir. Atatürk’ün babası da 1887 yılında yani Atatürk henüz 6 yaşındayken vefat etmiştir.

Atatürk başta mahalle okuluna giderken daha sonra Şemsi Efendi okuluna başlamış fakat öğretmenden dayak yediği için oradan kaçmıştır. Bir süre dayısının çiftliğinde çalışmış daha sonra tekrar okula başlamıştır. Annesinin rızası olmadan kendi gayretleriyle askeri okula yazdırmıştır kendini.Lise askeri okul döneminde birçok başarı yakalamış ve  birçoğumuz tarafından alınan “Kemal” adını burada almıştır. Manastır Askeri İdadisinden sonra İstanbul’a geçmek istemesine rağmen oradaki bir subayın önerisiyle Pangaltı Harp Okulu’na geçmiştir.

Burada başından birçok olay geçen Atatürk pek çok kez atılmaktan son anda kurtulmuştur. Gizlice dergiler çıkarmıştır bu dönemlerde. Buradan kurmay yüzbaşı olarak mezun olmuştur.

Atatürk Selanik’i tekrar görmek istiyordu fakat tayini oldukça uzağa Şam’a çıkmıştı. Tayininin çıktığı birliğin görevi halkı soymaktı fakat Atatürk bu soygunlardan kendine bir şey almamış aksine bu soygunlara karşı çıkmıştır.

Vatansever duyguları ağır basan Atatürk, birçok kitap okumuş ve İttihat ve Terakki cemiyetine kendini yakın görmüştür. Şeriat uğruna kan döken isyancılara karşı Hareket Ordusu’nda görev almış ve başarılar sağlamıştır.

Çıkan isyanlardan sonra, başlayan 1. Dünya Savaşı’nda göreve getirildiği her yerde büyük başarılar gösterdi. Osmanlı Veliahtı Vahdettin’e Almanya’ya giderken yaverlik yaptı ve Vahdettin’den özel imtiyazlar almayı başardı.

Almanya’nın savaşı kaybetmesiyle birlikte müttefikimiz olduğu için bizler de savaştan yenik çıkmış sayılıyorduk ve topraklarımız büyük devletlerce paylaşılmaya başlamıştı. İstanbul bu durumu kabulleniyor dursa da Atatürk’ün bunu kabullenmeye niyeti yoktu.

Düşman devletlerin İstanbul’u işgali üzerine hükümete güven kalmadı. Kuvayi Milliye birlikleri oldukça başarılı direnişler gösterse de kalıcı bir sonuç elde edilmemekle birlikte bu birliklerin olumsuz hareketleri sonucu düzenli orduya geçildi.

Düzenli orduya geçen yeni harekette düzenli orduya asker ve tecrübeli komutanlar bulmak oldukça zordu. Bunun için gerekli yasalar ve düzenlemeler yapıldı ve sonucunda düşman birlikleri yurttan kalıcı olarak çıkarıldı. Bu savaştan sonra artık sıra gelecek için yapılacak devrimler savaşındaydı.

Yapılacak işlerin başında saltanatın kaldırılması geliyordu ve saltanat kaldırıldı. Bundan sonra halifelik Kazım Karabekir’in tüm çabalarına rağmen kaldırıldı. Bundan sonra da devrimlere devam edildi.

Atatürk’ün son zamanlarında hafızası giderek zayıfladı ve hastalık nedeniyle asabi bir hal almaya başladı. Son olarak saati soran Atatürk saat dokuzu beş geçe vefat etti.

KİTABIN ANA DÜŞÜNCESİ / ANA FİKRİ

Türkiye Cumhuriyeti Atatürk sayesinde bu günlerine gelirken oldukça zorlu yollardan geçilmiştir. Bizler bu yenilikleri devam ettirmek ve onları geliştirmeliyiz.

KİTAPTAKİ OLAYLAR VE KİŞİLERİN TAHLİLİ

FALİH RIFKI ATAY: Atatürk ile bir seyahat sırasında tanışma fırsatı bulan ve onu tanıdıktan sonra her zaman ona destek veren bir gazetecidir.

İSMET İNÖNÜ: Atatürk ile savaştan önce de tanışan ve her zaman Atatürk’ün yanında olan tecrübeli bir komutandır.

FEVZİ ÇAKMAK: Atatürk’ün yanında olan ve mareşal ünvanı olan tecrübeli bir komutandır.

KAZIM KARABEKİR: Atatürk’e herkesten önce ilk yardım eli uzatan vatansever aynı zamanda hilafet yanlısı büyük komutandır.

Abone Ol: blank

Bu yazıyı paylaş

Yorum Yap