Çanlar Kimin İçin Çalıyor Kitap Özeti Ernest Hemingway

28 Nisan 2015 Öğretmen, HangiSoru.com - Dosyalar
Çanlar Kimin İçin Çalıyor Kitap Özeti Ernest Hemingway

canlar-kimin-icin-caliyor-ozetiRoberto jordan saçları sarı ve yanık tenli yiğit bir cumhuriyetçidir oldukça zahmetli bir görevi vardır General Golz ona çok özel bir görev vermiştir. saldırı başladığında Roberto kendi birlikleri için köprüyü dinamitlemesi gerekiyor.

ona yardım edecek birde ihtiyar bir adam vardı roberto yu arabada bekleyecekti.70 ine merdiven dayanmasına rağmen oldukça diri görünüyordu adam dağda roberto ya yardımı dokunacak grupları iyi biliyordu Kashline daha önce treni patlatma işini başarmıştı fakat daha sonra başka bir görevde hayatını kaybetmişti ihtiyar yanındaki roberto ‘yu köprüye ulaştırdı köprünün nöbetçileri bulunmaktaydı az ilerde bir de askeri karakol vardı köprüyü havaya uçuracak olan dinamikleri köprüye yakın bir yere taşıdılar burası Pablo’nun yeriydi burada Pablo nun atları vardı. Pablo bu işlerde oldukça deneyimliydi. tren işinde oldukça iyi iş çıkarmıştı pablo cumhuriyetçiydi diğer pek çokları gibi fakat ilk başta köprü işi onun ilgisini çekmedi onun aklı trene yapılacak olan saldırıdaydı cumhuriyetçilerin kampında onun kadar etkili olan bir diğer kişi Pilar, Roberto’yu haklı görünce köprü işinde karar kılındı. Çetenin önemli isimlerinden El Sordo ‘ da onlara yardım edecekti. dağda pek çok cumhuriyetçi olmasına rağmen çok fazla adam bulamadılar, olanlara da kendileri güvenmiyordu köprü havaya uçunca çete reisleri kendi adamları ile bölgeyi terk edeceklerdi. gece Sordo gelmedi sonraki gün Pilar, Maria ve Roberto Jordan birlikte El Sordo’nun yanına gittiler. Maria tren işinden canını zor kurtarmış ona diğer cumhuriyetçiler yardım etmişti o zamanlar Maria nın saçı tıpkı erkeklerinki gibi kısaydı fakat Maria zaman geçtikçe alımlı ve güzel bir kadın olmuştu. Henüz yeni tanışmış olmalarına rağmen Roberto ve Maria birbirlerine aşık oldular. Bu son işi başardıktan sonra evleneceklerdi

İçlerinde köprü işine karşı olduğu bilinen tek kişi Pablo’ydu bu nedenle herkes Pablo’nun işi bozabileceğini düşünüyordu onu öldürmek gerektiğini düşündüler herkes böyle düşünürken Pablo mağaradan ayrıldı ve yanında dinamit lokumları götürdü onun kaçtığını sandılar.

Gece yarısı dışarıda faşist birliklerden bir kişi göründü Maria onu tanıdı ve silahını çekerek adamı tam kalbinden vurdu kısa süre sonra diğer Süvariler de gelecekti bunu bildikleri için Cumhuriyetçiler pusu attılar tamda düşündükleri gibi süvariler ayak izlerini takip ederek geldiler cumhuriyetçiler görmediler ve ilerlediler ileriden silah sesleri duyuldu Sordo’nun kaldığı yerden geliyordu sesler Sordo’yu bulmuşlardı silah seslerinin ardından El Sordo ve yanındakiler öldürüldü. Tek başlarına kalmışlardı. Roberto bir not yazarak Andreas ‘tan onu General’e ulaştırmasını istedi köprü hava aydınlandığında dinamitlenecekti. Pablo gece geç saatlerde yanında adamlarıyla geldi. Cumhuriyetçilere  ihanet etmeyecekti. Roberto onu görünce sevindi köprü işinde yalnız olmayacağını anladı. iş bölümü yaptılar bir grup yukarı taraftaki karakolu, bir cumhuriyetçi grubu ise aşağı taraftaki karakolu patlatacaktı. Sabah bomba sesleri gelince operasyon başladı karakollara saldırdılar Roberto köprüdeki nöbetçileri öldürdü dinamitleri doğru yerlere koymaya başladı bu esnada silah sesleri sürekli duyuluyordu çatışma sürüyordu. Dinamikleri yerleştirdiler ve oradan uzaklaştılar daha sonra Roberto ipi çekerek köprüyü ikiye böldü dinamitlerin etkisiyle taş ve demir parçacıkları havaya uçtu bu parçalardan biri Anselmo’ya isabet etti ve o öldü Pablo’da kurtulmuştu. Çatışmada bazı adamlar ölmüştü fakat bir tek o kalmıştı Maria , Roberto’nun ölmediğini görünce çok mutlu oldu atlara atlayıp hızla uzaklaşmaya başladılar. Yukarı doğru tırmandıkça Roberto’nun atı yavaşladı. Çok yorulan at yana devrildi bu esnada Roberto ‘nun ayağı kırıldı bu şekilde Roberto’nun ilerlemesi imkansızdı.

Benzer İçerikler

Kaşağı Kitap Özeti (Ömer Seyfettin)
Yaşam Amacı! Ne için Yaşıyoruz Kim İçin Yaşıyoruz?
Veliler İçin Kitap Okuma Takip Formu
Yaz Tatili İçin Kitap Okuma Çizelgesi (Tüm Sınıflar)
Kitap Okuma – Hikaye Özeti Formu – Takip Çizelgeleri
Sol Ayağım Kitap Özeti, Ana Fikri, Soruları ve Cevapları PDF
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör