Çetinsaya: Lisans Mezunları Öğretmen Olabilir!

Çetinsaya: Lisans Mezunları Öğretmen Olabilir!

Önüne gelen Lisans, Ön Lisans mezununun öğretmenlik yapabildiği bir ülkede bu sefer bu zemin yasallaştırılıyor gibi gözüküyor. YÖK başkanı Gökhan Çetinsaya eğitim fakülteleri dışından da öğretmen alımı yapılabileceğini bunun kendi şahsi fikri olduğunu ifade etti.

Ne Olacak? Eğitim Fakültesi dışından mezun olanlar öğretmen olabilecek mi?

Lisans mezunları öğretmen olabilecek mi?

Meclis’te öğretmen atamalarına farklı bir bakış açısı getiren YÖK Başkanı, farklıbölümlerdeki başarılı üniversite öğrencilerinin de öğretmen olarak atanabilmesi gerektiğini belirterek, ”Bu benim şahsi görüşüm. Nihai kararı, YÖK Genel Kuruluverecektir” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Üstün Yeteneklileri Araştırma Komisyonu’na konuk olan YÖK Başkanı, başarılı lisans mezunu öğrencilerine, belirli kriterler sonucu öğretmenlik yolunun açılması gerektiğini söyledi.

Gökhan Çetinsaya, ”Ben mühendis fakültesi mezunları da dahil herkesin alan sınavına girmesini; matematik, kimya, biyoloji sınavlarına girmesini.. Çocuk mezun oldu en iyi matematik doğrusunu yaptı. Maden fakültesinden bile mezun olsa eğitim kalitesi iyi ise maksat bir buçuk iki yıl pedagojik formasyon alır ondan sonra da atanır. Bu benim şahsi görüşüm bunu tartışıyoruz nihai karar genel kurulun olacaktır” diye konuştu.

YÖK Başkanı, aynı şekilde eğitim fakültesi mezunlarına da diğer mesleklerin önünün açılması gerektiğini belirtti.

Çetinsaya, ”Buradaki arkadaşlarımız da mezun olduklarında direkt işe girmez muhasebesini ilerletir bankaya girer, idare hukuku çalışır, idari hakim olur, sertifikaprogramlarıyla tezsiz yüksek lisans programlarıyla bu mezunlara çok rahat işbulabiliriz diye düşünüyorum” dedi.

Soruyoruz madem:

  • Peki neden böyle bir şahsi görüş var ki ortada?
  • Öğretmen kıtlığı mı oluştu?
  • Açık var da öğretmen mi yok?
  • Atadınız da öğretmenler mi çalışmıyor?

Eğitim fakültesi mezunu binlerce öğretmen açıkta atanmayı beklerken, böyle gereksiz alay edercesine ortaya atılan bu fikri, üstelik bu fikir YÖK başkanından çıkıyor, kınıyor ve herkesi mantıklı ve sağduyulu düşünmeye davet ediyoruz.

Beğendin mi? Paylaş:) Google+ Whatsapp Yazdır

Share This Post

TEPKİ VER - Yorum YAP.