Diğer Ülkelerde Öğretmenler Günü 40

Diğer Ülkelerde Öğretmenler Günü 40 25.11.2012 tarihinde MEVSİM TEKİN tarafından HangiSoru.com’da paylaşıldı.

blankUluslararası anlamda öğretmenler günü birçok ülkede 5 ekimde kutlanmaktadır.Ülkemizde bu tarih 12 Eylül döneminde (1981’de) kabul edilen ve Millet Mektepleri’nin kabulüyle aynı olan 24 Kasım’da kutlanmaktadır.

Örneğin Slovakya’da öğretmenler günü evrensel eğitimi savunan Çek Öğretmen Jan Amos Comenius 2un doğum gününe denk gelen 28 martta kutlanır.

Çek Cumhuriyeti’nde de öğretmenler günü evrensel eğitim savunucularından Jan Amos Comenius’un doğum günü olan 28 martta kutlanır.

Peru’da öğretmenler günü 1953 ile birlikte bağımsızlığını kazanan Peru’da ilk okulun açılmasıyla birlikte kutlanmaya başlamıştır. Peru’da öğretmenler günü her yıl 6 temmuzda kutlanır.

İran’da öğretmenler günü üniversite hocası, siyasetçi, bilim adamı olan Murtaza Mutaharri’nin öldürülüşünün yıl dönümü olan 2 mayısta kutlanır.

Azerbaycan’da öğretmenler günü uluslararası öğretmenler günü olan 5 ekimde kutlanmaktadır.

Avustralya’da öğretmenler günü her yıl ekim aynının son cuma günü kutlanmaktadır.

Malezya’da öğretmenler günü 16 mayısta kutlanır.

Hindistan’da öğretmenler günü 5 eylülde kutlanır. Hindistan devlet başkanı ve öğretmeni Dr. Sarvepalli Radhakrishnan, 1962’de Hindistan Cumhurbaşkanı olunca kendi doğum gününü kutlamak isteyen öğrencilerinin bu isteğine, o günü kendisinin doğum günü yerine öğretmenlerin öğretmenler günü olarak kutlanmasının kendisini daha da onurlandıracağını söyleyince Hindistan’da öğretmenler günü 5 eylülde kutlanmaya başlamıştır.

Bu durum bazı ülkelerde değişiklik gösteriyor.Mesela 12 Arap ülkesi olan Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen ) her yıl 28 Şubat günü, öğretmenler günü kutlanır.

Benzer İçerikler

Öğretmenler Günü Neden 24 Kasım’da Kutlanıyor?
Öğretmenler Günü Masalları Yine Başladı!
Seçimde Görevi Olan Öğretmenler Yaz Seminerinde Okul Seçemeyecek!
Değerli Öğretmenlerim! Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun..
20 Mayıs 2013’te Okullar Tatil mi?
Eğitim Sen’li Öğretmenler 8 Mart’ta İş Bırakacak
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör