Dünyanın En Güzel Şehirleri! En Güzel 10 Şehir!

Dünyanın En Güzel Şehirleri! En Güzel 10 Şehir!

DÜNYANIN EN GÜZEL ŞEHİRLERİ

Seyahat etmek istiyorsunuz fakat nereye gideceğiniz konusunda kararsızsınız. Bu yazımız size güzel alternatifler sağlayacaktır. Dünya’nın en güzel şehirleri yazımızı yazarken şehirlerin sadece kentsel anlamdaki güzelliklerini değil aynı zamanda doğal ve insani yapılarını da kriter olarak belirledik. Siz de hem şehrin kentsel güzelliğinin yanında doğal ve insan yapmı güzelliklerin ağır bastığı şehirlere gitmek istiyorsanız aşağıdaki şehirlere gitmeyi düşünebilirsiniz. Muhteşem mimari yapıtlar, aklınızı başından alacak manzaraları bir arada bu şehirlerde görebilirsiniz. Sanatla doğanın harika uyumu. Hangi şehirlere gitmeliyim? Hangi şehirler görülmeli? Hangi şehre tatile gitmeli? Ölmeden önce görmeniz gereken şehirlerin bir listesini de yapmak niyetindeyseniz aşağıdaki şehirleri bu listeye ekleyebilir ya da listenizi bu şehirlerle oluşturabilirsiniz.

1 – Venedik – İtalyavenedik-italya

Birçok seyahat sever kişiler arasında yapılan yorumlar sonucu Venedik, dünyanın en güzel şehri ve gerçekten eşsiz olarak tabir edilebilecek ender şehirlerden bir tanesidir. Şehirle özdeşleşen kanallar şehrin güzelliğine güzellik katmakta. Şehirdeki her bina bir sanat eseri adeta. Böyle bir şehre başka bir yerde karşılaşmak imkansız etkileyici ve nefes kesici.

2 – Paris – Fransaparis-fransa

Seine, çapraz köprüler, büyük bulvarlar, anıtsal kareler, görkemli anıtlar, Montmarte’nin büyüleyici sokakları. Paris bu anlamda en gelişmiş şehirlerden birisi olduğunu kanıtlamış. Place des Vosges Avrupa çapında konut kareler prototip halinedir. Açık bir kafede masada oturmak veya Seine’de bir tekne turuna gitmek ve gözlerinizin önünde duran şehrin romantik görüntüsüne kapılmak..

3 – Prag – Çek Cumhuriyetiprag-cek-cumhuriyeti

Prag hangi tarihte olursan olsun her dönemde görkemini ve güzelliğini korumuş tarihi eserlerin cenneti bir şehir olarak bilinmektedir. Görkemli kuleleri, Charles Köprüsü, Vltava Nehri çapraz köprüler ilham verici. Ya da Old Town Square size kendinizi başka bir zaman diliminde gibi hissettirebilir.Bu tarihi dokuya Arnavut kaldırımlı sokakları da ekleyebilirsiniz.

 4 – Lizbon – Portekiz lizbon-portekiz

Lizbon, hiç kuşkusuz dünyanın en doğal şehirlerinden birisi. Özellikle her tepenin üzerinden güzel bir bakış açısı yakalamak mümkün sanki özellikle tasarlanmış gibi. Şehir gerçekten baştan çıkarıcı bir özelliğe sahip. Pastel renkli binalar, ilginç tasarımlı kaldırımlar, pitoresk caddeler sizlere başka bir şehirde bulamayacağınız bir atmosferi sağlayabilir. 15. yüzyılda bu çarpıcı ve ilham verici şehirden bu güzellikleri görüp başka ufuklara, güzelliklerin peşine düşen birçok büyük kaşifin çıkmasında şaşılacak hiçbir şey yok.

5 – Rio De Jenario – Brezilya rio-de-janeiro-brezilya

Rio için, Tanrı 6 günde dünyayı yarattı 7. gün de Rio’yu yarattı diye söylentiler bile mevcut. Bu şehir gerçekten dünyanın en doğal şehri olabilmek için çeşitli ayarlardan birisi ile kutsanmıştır. Yeşilin bol olduğu, tropikal bir şehir olan Rio de Jenario muhteşem bir şehir olduğunu kanıtlayan okyanus mavisi plajlarında parlak kumlarla bizi karşılar. Ünlü Corcovado heykeli, Sugarloaf Dağı görülmesi gereken harikalardır!

6 – Amsterdam – Hollanda amsterdam-hollanda

Amsterdam’ın ana kanal hatları inanılmaz ve hayret verici. Binlerce güzel dairelerin konumu, ofisler, kafeler, restoranlar, ve hatta genelev olarak tutulan yerler dahi, bir anıt olarak sınıflandırılabilir. Bu şehir, dünyanın en büyüleyici şehirlerinden biri, kanallar, pitoresk Arnavut kaldırımlı sokakları ve çarpıcı zarif mimarisi, köprüleri ve bisikletin yoğun ve en uygun kullanılabileceği coğrafyaya sahip olması ile  çarpıcı bir yer yer bir estetik bütünlüğü oluşturur. (Dünyanın en güzel şehirleri)

7 – Floransa – İtalya floransa-italya

Floransa, sarayları ve müze koleksiyonlarıyla, sanatsal mirası İtalyan Rönesansı ile eş anlamlıdır. Ancak tüm güzellikleri hem içinde hem de onun Palazzi duvarları dışında olan etkileyici, büyüleyici bir şehir. Piazzale Michelangelo, tüm şehir manzaralı bir 19. yüzyıl terasıdır orayı görmelisiniz. Floransa’nın kuleleri ve kent, köprüleri, mesafe tepeleri, kubbeleri ve ortasında duran muhteşem Duomo. Dünyanın ender yerlerinde böyle tarihi dokuları, uyumları ve tadı alabileceksiniz.

8 – Roma – İtalya roma-italya

Tiber Nehri tarafından yedi tepe üzerinde şehir ayakta durmakta ve dünyanın en güzel kareleri ve klasik mimarisinin ve anıtların hazinesine sahip olduğu bir şehir. Herkes Roma’yı ziyaret etmelidir çünkü, onun pitoresk caddeleri genellikle, büyüleyici, böyle Trastevere (Roma’nın kalbi diyebiliriz) gibi, gözde Palazzi’nin soluk ve güzel evleri, çiçek kutuları ile dekore edilmiştir. Roma’nın sokakları var olduğunu ve ebedi olduğunu hissettiriyor. Ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken bir şehir.

9 – Budapeşte- Macaristan budapeste-macaristan

Tuna Nehri tarafından ikiye bölünmüş, Budapeşte üç şehrin birleşmesi sonucu oluşmuştur. Buda zarif neo-rönesans binaları ile kaplı geniş caddeleri ile kraliyet sarayı ve çoğunlukla 19. yüzyıldan Pest seyir barok ve gotik anıtları ile dolu bir eski şehir ile tepedir. Anıtsal Zincir Köprüsü onun (muhteşem Parlamento Binası dahil) dikkat çekici mimarisine hayranlık duymamak elde değil.

10 – Brugge – Belçika bruges-belcika

Küçük bir ülkenin küçük bir şehri Brugge. Metropol bir şehir olduğunu pek söyleyemeyiz fakat güzellik oldukça fazla. Bu oval kanal ile çevrili gotik ve barok anıtları ve olağanüstü romantik Arnavut kaldırımlı yolları ile dolu, dünyanın en iyi korunmuş ortaçağ şehirlerinden birihiç kuşkusuz. Bu kıtanın merkezindeki konumu ile Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olması hiç şaşırtıcı değil. Brüksel’e ve Orta Avrupa’da her yere  ya da her yeden kolayca erişilebilir. Muhteşem mimarisi ve güzel onun birleşimi olan kanallar tarafından örülü bu barışçıl şehir en büyülü yerlerden birisi olarak sizi orada yaşamaya bile itebilecek güzellikte. Dünyanın en güzel şehirleri listesine girmeyi çoktan hak etmiş durumda.

HangiSoru.com

Hangi Ülkeye Gitmeliyim? 10 ülke ve nedenleri burada yazdık.

Abone Ol: blank

Bu yazıyı paylaş

Yorum Yap