EBA Öğrenci Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

EBA Öğrenci Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda EBA öğrenci kurs başvurusu nasıl yapılır? EBA’da öğrenciler için kurs başvurusu yapma üzerine hem yazılı hem de resimli anlatım yaptık. Eğitim Bilişim Ağı (EBA) MEB destekleme ve yetiştirme kursu öğrenci başvurusu yapma.

Destekleme ve Yetiştirme Kursları için öncelikle okulların başvuruları sonrasında öğretmenlerin son olarak da öğrencilerin başvuruları alındıktan sonra kurslar başlamaktadır. Bu süreçte her bir başvuru sürecinin zincirleme bir önemi vardır. Bu zincirin son halkası öğrenci başvurularıdır.

Bilgisayar kullanımının henüz istenen seviyeye gelmemesinden dolayı öğrenci başvurularında zaman zaman aksama bu aksamadan ötürü bu başvuruların uzatıldığı görülmektedir. Öyle ki EBA öğrenci kurs başvuruları için evde interneti bırak bilgisayarı olmayan öğrencilerin sayısı hiç de az değildir maalesef. Bu sebeple eğitimcilerin de bu noktada öğrencileri yönlendirmesi hatta gerekli durumlarda onlara yardımcı olmaları bu sürecin sağlıklı bir şekilde tamamlanıp kursların sorunsuz başlamasında oldukça etkilidir.


EBA Öğrenci Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çok zorlu bir aşaması yoktur fakat EBA’da öğrenciler için kurs başvurusu yapabilmek için öğrencinin EBA’ya girişi gerekmektedir. Bu girişin yapılabilmesi için öğrencinin bazı bilgileri istenir. Şimdi adım adım öğrenci kurs başvurusu adımlarını göstereceğim.

Öncelikle EBA kursa giriş yapacağımız yere gidiyoruz: >> kurs.eba.gov.tr

EBA Kurs öğrenci girişi nasıl yapılır

Sonrasında karşımıza aşağıdaki gibi bir karşılama çıkacak. Buradan Öğrenciler İçin EBA girişi bölümüne tıklıyoruz.

Sonrasında açılan ekran aşağıdaki gibi olacaktır. Burada bizden istenen bilgileri giriyoruz. Önceden seri no / cilt no  gibi bilgiler istenmezdi sonrasında bu işlemlerin muhtemelen öğrencilerin kendisi tarafından yapılmasını sağlamak için bu ek gerekli bilgileri eklemiş olsalar gerek.

Yukarıdaki alana gerekli bilgileri yazdığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir alan çıkacak. Burada öncelikle sınıfımıza bakıyoruz. Eğer EBA’da sınıfımız güncel değilse hemen Bilgilerimi Güncelle butonuna basıyoruz ve sınıfımız güncelleniyor.

Sınıfımızı güncelledikten sonra sol menüde yer alan aşağıdaki alanda işaretlediğimiz kısma tıklıyoruz.

Kurs tercih butonuna bastıktan sonra gelen kısımda önce okulu seçiyoruz, sonrasında ders ve öğretmenleri seçip Dersleri Kaydet diyeceğiz.

Okulu seçtikten sonra dersleri seçebileceğimiz alan aktif olacaktır. 8. sınıf öğrencileri 6 derse kadar, 5. 6. ve 7. sınıf öğrencileri 5 derse kadar kurs tercihi yapabilir. Bu durum bazen okul idareleri tarafından programda sıkıntı yaşanmaması adına değiştirilebiliyor.

Ders ekle butonuna bastıktan sonra  dersler geliyor, dersi seçince o ders için kurs veren öğretmen ya da öğretmenleri göreceksiniz. Buradan hangi öğretmenden kurs almak istiyorsanız o öğretmeni seçip alttaki ders ekle butonunda yeni ders seçimine geçebilirsiniz. Dersleri seçtikten sonra Dersleri Kaydet butonuna basarak kurs tercihinizi kaydedebilirsiniz.

EBA Kurs Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

Bundan sonra yapacağınız tek işlem kurs tercihini iptal etmektir. Kurs tercihlerinizi iptal etmek için sol menüde yer alan Kurs Tercih butonuna bastıktan sonra yaptığınız tercihleri görebilir isterseniz sağ alttaki Tercihlerimi İptal Et butonuna basarak yeniden bir tercih yapabilirsiniz.

 

Beğendin mi? Paylaş:) Google+ Whatsapp Yazdır

Yorum Yap