Her Yönüyle Elektronik Sigaranın Zararları ve Faydaları

Her Yönüyle Elektronik Sigaranın Zararları ve Faydaları

Elektronik sigaranın zararları nelerdir? Elektronik sigaranın faydaları var mıdır? Elektronik sigara, sigarayı bırakmada etkili midir? Elektronik sigarayı her yönüyle ele alıyoruz, yorumu size bırakıyoruz!

Elektronik sigara ilk çıktığı dönemde kimi çevrelerde oldukça moda haline gelmişti. Günümüzde de kullananların mevcut olduğunu biliyoruz. Sigarayı bırakabilmek adına hatırı sayılır paralar verilerek alınan elektronik sigaraların sağlığa faydası var mı? Elektronik sigara zararlı mı? Hangisi daha zararlı? Elektronik sigara faydalı mı?

Sigara içmenin sağlığımız açısından o anda bir etkisi görülmese de ileri aşamalarda ciddi rahatsızlıklara yol açtığını hepimiz biliyoruz. Sigara bırakmanın çok kolay bir iş olmadığını ancak bunun da belli bir süreç içinde gerçekleşebileceğini bırakan birçok insan bize kanıtlamıştır. Sigara ile elektronik sigaranın bize verdiği zarar üzerinden bir kıyaslama yapmak ya da elektronik sigara daha az zararlıdır sonucunu ortaya koyan herhangi bir bilimsel sonuç ortada yok fakat sigarayı bırakma yoluna gitmek yerine elektronik sigaralara rağbet etmek daha kolay geliyor.

Peki neden elektronik sigara içiyoruz?

Normal sigaraların zararlarının herkes tarafından artık net olarak bilinmesi, kokusunun insanı, özellikle çevresindeki insanları, rahatsız etmesi, insanların elektronik sigaraya yönelmesine neden olmuştur.

Elektronik sigarayı yasaklayan ülkeler var mı?

Elektronik sigara birçok ülkede yasaklanmıştır. Aslında biz bunu pek de kriter olarak görmüyoruz. Yani ülkelerin elektronik sigarayı yasaklamasının sebebini zararlı olmasına bağlamıyoruz açıkçası. Öyle bir sebebi varsa neden sigara yasak değil? tarzında basit bir soru akıllara gelebiliyor.

Elektronik sigara satışa sunulmaya başladığı zamandan beri Almanya’da satılışı yasaklandı. Almanya’nın yanında Çin, Norveç, İsveç gibi ülkelerde kendi ülkelerinde bu ürünün satışını yasaklamışlardır.

Bir dönem Sağlık Bakanlığı da elektronik sigaranın yasaklanacağı yönünde duyumlardan bahsedildi fakat henüz bir sonuç yok, ülkemizde elektronik sigaralar rahatça satılabiliyor, reklamları kanallarda boy gösterebiliyor.

Peki elektronik sigara konusunda araştırma yapan uzmanlar ne diyor? Elektronik sigara gerçekte zararlı mı yoksa faydalı mı?

Elektronik sigaranın zararları nelerdir?

Elektronik sigara ile ilgili yapılan araştırmalar sonucu elektronik sigarada bulunan sıvılardan elde edilen örnek sonuçlarının çoğunda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek “anabisin, beta nikotin bulunmaktadır.

Anabisin nedir? Anabisin tütün bitkilerinde var olan ve haşareleri imha etkisine sahip alkoloit yapısına sahip bir maddedir.

elektronik sigaranin zararlari
Elektronik Sigaranın Zararları

Elektronik Sigara (E-sigara)’nın meyveli, aromalı çeşitlerinin kullanmayanları da kullanmaya teşvik etmesi, ya da çocuklarda e-sigara kullanma isteği uyandırması sıkıntı yaratabilecek unsurlardandır. Bu konuda özellikle e-sigara karşıtı yapılanmaların, örgütlerin ciddi eleştirileri ve eylemleri olmaktadır.

Aldığımız elektronik sigara (e-sigara) kaliteli değilse yani sistem düzeneği sağlam tasarlanmamışsa sağlığımızı olumsuz yönde etkileyecek kanserojen etkiler meydana gelebilir. İçindeki sıvıyı ısıtmak için tasarlanmış rezistans sisteminin iyi tasaralanmış olması gerekmektedir. Rezistansın, sıvıyı gerektiğinden fazla ısıtması sonucu mutasyona maruz kalan profilen glikol, kanserojen etki yaratabilir. E-sigaranın zaraları nelerdir?

Atina Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucuna göre e-sigaranın dokuz – on dakika kullanılması; sigara kullananların nefes darlığını %176’dan %220 yükseltirken, sigara kullanmayanların nefes darlığını %182’den %206’ya yükseltmektedir.

Peki Elektronik sigaranın faydaları nelerdir?

(Bu bölüm standartlara uygun elektronik sigara ürünleri için yazılmıştır)

Aslında hiçbir sigaranın elektronik ya da normal fark etmez faydaları vardır faydaları şunlardır şeklinde bir konu açılmasını doğru görmüyoruz. İki zararlı ürünü karşılaştırmak gerekirse ancak avantajları vardır diyebiliriz.

Elektronik Sigaranın avantajları nelerdir?

Elektronik sigaralar, normal sigaralarda bulunan 4000 civarı vücudumuzun sağlığını tehlikeye sokabilecek maddeleri bünyesinde bulundurmaz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi herhangi bir koku meydana getirmez.

Elektronik sigaralar tarafından üflenen buharda az da olsa niktonin mevcuttur fakat bu nikton hava ile birlikte kalamayacağı için pasif içicilere normal sigara kadar zarar vermeyecektir. (E-sigaranın avantajları nelerdir?)

Biliyoruz ki, en büyük orman, iş yeri, fabrika vb. yangınlarının temel nedenlerinden birisi de sigaradır. Elektronik sigaranın yangın çıkarma olasılığı normal sigarayla kıyasladığımızda oldukça azdır. Yine de şarj sırasında bazı patlama durumlarının görüldüğü bilindiğinden sarj sırasında (yeri, konumu) dikkatli olmalıyız.

Elektronik Sigara, e-sigara, sigarayı bırakmada etkili mi?

Elektronik sigara, bir benzetişim ürünüdür. Sigara kullanıcılarında el ve dudak tiryakiliğine devam ettirerek koku ve duman rahatsızlığının önüne geçmesini sağlar. Pasif içiciler için de normal sigaraya göre daha az etkilenmesine olanak verir.

2012-2013 yılları arasında Catania Üniversitesi’nde elektronik sigara kullanımı konusunda yapılan bir araştırmada 300 sigara kullanıcısı denek olarak kullanılmış ve bu kullanıcılar bir yıl kadar e-sigara kullanmışlardır. Bir yıl bitiminde bu deneklerin %9’u sigarayı bırakmıştır. Bu da 300 kişilik denek grubundan 1 yıl sonra 27 kişinin sigara bırakması demektir.

Konuyla ilgili aklınıza takılan bölümleri yorum aracılığı ile ya da bizimle iletişime geçerek sorabilirsiniz.

ABONE OL:

Bu yazıyı paylaş

Yorum Yap