Hangi Okula Gideceğim? Öğren!

Hangi Okula Gideceğim? Öğren!

Çocuğunuzun hangi okula gideceğini şimdiden öğrenmek istiyorsanız. Ya da kendinizin yeni okulunu öğrenmek istiyorsanız Milli Eğitim Bakanlığının aşağıda sizlere vermiş olduğumuz okul sorgulama sayfasına giderek çocuğunuzun hangi okula kayıtlı olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

hangi okula gidecegim
hangi okula gidecegim

Hangi okula gideceğim diye düşünen öğrencilerimiz, çocuklarının hangi okula gideceğini öğrenmek isteyen velilerimiz için MEB tarafından hazırlanan okul öncesi, ilkokul ve ortaokul e-kayıt okul sorgulama sayfası üzerinden çocuğunuzun yeni okulunu hemen öğrenebilirsiniz.

Liseye gidecek öğrenciler için bu kayıt sorgulaması aktif değildir çünkü Lise kayıtları sınav sonrasında öğrenciler ve veliler tarafından yapılacak olan Lise tercih işlemleri tarafından belli olmaktadır.

Hangi Okula Gideceğim?

cocuğum hangi okula gidecek
Çocuğum hangi okula gidecek

Çocuğunuzun Hangi Okula Gideceğini Öğrenmek İçin Tıklayın!

Yukarıdaki bağlantı üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı okul kaydı sorgulama ekranından çocuğunuzun hangi okula kayıtlı olduğunu öğrenebilirsiniz.

Çocuğunuzun hangi okula gideceğini öğrenmek için okul sorgulama sayfasında:

  • Giriş kodunu girin
  • Öğrenci T.C. kimlik numarasını girin
  • Doğum tarihini girin

Sonrasında giriş tuşuna basarak çocuğun hangi okula gideceğini, hangi okula kayıtlı olduğunu öğrenebilirsiniz.

2020-2021 Okul Kayıt Yaşı Tablosu

2020 2021 okula baslama yasi tablosu
2020 2021 okula kayıt yaşı tablosu

Anaokulu Kayıt Yaşı Hesaplama

anaokulu kayit yas hesaplama
Anaokulu Kayıt Yaşı Hesaplama

Anaokulu Kayıt Yaşı Hesaplamak İçin Tıklayın

“a) Anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 57-68 aylık çocukların kaydı yapılır. Okulun kayıt alanında ikamet eden ve bir sonraki eğitim ve öğretim yılında ilkokula başlayacak çocukların kaydı yapıldıktan sonra fiziki imkânları yeterli olan anaokulu ve uygulama sınıflarına 36-56 aylık, ana sınıflarına ise 45-56 aylık çocuklar da kaydedilebilir.

b) Bir grup oluşturabilecek kadar çocuk bulunmayan okullarda 36-68 aylık çocuklar aynı ana sınıfına kaydedilebilir.

c) İlkokula kaydı bir yıl ertelenen ve bir önceki yıl okul öncesi eğitim almamış olan 69-71 aylık çocuklara, okul öncesi eğitim kurumlarına kayıtta öncelik tanınır.

ç) Eğitimlerine tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla devam eden öğrencilerden okul öncesi eğitimde bir sınıfta bulunacak özel eğitim ihtiyacı olan öğrenci sayısı 7/7/2018 tarihli ve 30471 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda düzenlenir.

d) Eğitimlerini tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla sürdüremeyecek durumda olan ağır düzeyde yetersizliği bulunanlar ile birden çok yetersizliği olan çocuklar, bu kurumlarda fiziki mekânın uygun olması ve özel eğitim öğretmeni istihdam edilmesi kaydıyla açılan özel eğitim sınıflarına kaydedilir.”

“a) İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 69 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Ayrıca 66, 67 ve 68 aylık çocuklardan velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir.

b) Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 69, 70 ve 71 aylık olanları velisinin yazılı talebi bulunması halinde okul öncesi eğitime yönlendirir veya kayıtlarını bir yıl erteler.”

Okul Kayıtları Sorular ve Cevaplar

Çocuğun okul kaydı hangi kritere göre belirleniyor?

Öğrencilerin okul kayıtları ikamet adreslerine göre belirlenmektedir. İkamet adresinizde bulunan okula kayıtlarınız yapılır.

Çocuğumu istediğim okula gönderebilir miyim?

Hayır. Çocuğunuzu istediğiniz okula gönderemezsiniz. Öğrenciler ikamet ettikleri adreslerde bulunan okullara kayıt edilmektedir.

Adres değişikliğinde okul değişir mi?

Adres değişikliğinde dilerseniz okul değişikliği yapabilir yeni adresinizde bulunan okula öğrencinin naklini alabilirsiniz. Bunun için ikametinizi aldıktan sonra öğrenci T.C. kimlik belgesi ile yeni okula başvurunuzu yapabilirsiniz.

İkametimi yakınımın yanına alabilir miyim?

Evet bunu yapabilir ve yakınınızın bulunduğu adresteki okula kayıt için başvurabilirsiniz.

Okul kaydı en yakın okula mı çıkıyor?

Genellikle böyle çıkıyor diyebiliriz. Fakat okul kayıtları kontenjan gibi durumlarda yine adresinizde bulunan fakat size en yakın olmayan okula da çıkabilir.

Abone Ol: blank

Bu yazıyı paylaş

Yorum Yap