Hangi Ülke Öğretmene Ne Kadar Maaş Veriyor?

Hangi Ülke Öğretmene Ne Kadar Maaş Veriyor?

2018 öğretmen maaşlarını yazarken aklıma geldi, diğer ülkelerde öğretmen maaşları ne kadar diye merak edip bir bakayım dedim.

Bakmasaydım daha da iyi olabilirdi aslında ama bu konuda benim gibi okuyup görmek isteyen kullanıcılarımız için okuyup burada paylaşıyorum.

Dünyada en yüksek öğretmen maaşı veren ülkeler, en yüksek öğretmen maaşı olan ülkeler. Diğer ülkelerin öğretmen maaşları.

İşte diğer ülkelerde öğretmen maaşları:

ABD: Öğretmenlik, bayan mesleği olarak görülüyor. Ortalama 3 bin dolar maaş alıyorlar. Sosyal tesis, öğretmenevi ve kampı yok.

Öğretmenin kıyafet zorunluluğu da yok. Öğretmenin en büyük sorunu öğrencilerin disiplinsiz oluşu. Emeklilik için 55 yaş ve en az 20 yıl hizmet süresi isteniyor.

Almanya: Öğretmenler görev yapacakları kurumu kendileri bulmak zorunda.

Öğretmenlik, toplumda tatili çok olan, yaptıkları hiçbir iş olmayan, tembel memur kesiminin mesleği olarak görülüyor. Emeklilik için 63 yaş ve en az 35 yıl çalışma şartı var. Kıdemine göre 2-3 bin dolar arası maaş alıyorlar.

Avustralya: 1. derecedeki bir öğretmen ortalama 2 bin 500 dolar maaş alıyor. Emeklilik yaşı 55. İndirimli imkanlar veya sosyal tesisleri yok.

Çin: Öğretmene saygı gösterilmesi kanun gereği. Genel olarak banka memurlarıyla aynı maaşı alıyorlar. Çin’de öğretmenler günü 10 Eylül’de kutlanıyor. Öğretmenevi, lokal, kamp yok. Özel kıyafet zorunluluğu yok.

Fransa: Stajyer bir öğretmenin maaşı bin 100 dolar civarında. 30 yıllık bir öğretmen 2 bin 500 dolar civarında net maaş alıyor.

Öğretmenlerin çeşitli kariyer grupları var. Öğretmenlere eğitsel faaliyetler için ek ödenek veriliyor. Maaş karşılığı 26 saat derse giriyorlar. Emeklilik yaşı minimum 60.

İngiltere: Usta öğretmenler ortalama 5 bin dolar civarında maaş alıyor. Öğretmenin tam gün çalışması esas. Ek ders ücreti yok. Öğretmenin ayrıcalıklı hiçbir durumu söz konusu değil.

Japonya: Öğretmen toplumsal hizmetçi olarak kabul ediliyor. Yeni başlayan bir ilkokul öğretmeninin maaşı aylık 2 bin dolar civarında. 25 yıllık öğretmenler 65’inden sonra emekli oluyor.

Bu da ayrı bir liste:

Japonya: Yıllık 62 bin dolar (en üst limit verilmiş olsa gerek)

İrlanda: Yıllık 65 bin dolar

Kanada: Yıllık 65 bin dolar

Hollanda: Yıllık 66 bin dolar

Güney Kore: Yıllık 75 bin dolar

İsviçre: Yıllar 92 bin dolar

Lüksemburg: Yıllık 137 bin dolar

sleepintherains – www.hangisoru.com

Beğendin mi? Paylaş:) Google+ Whatsapp Yazdır

Yorum Yap