Hangi Yörede Hangi Oyunlar Oynanır?

Hangi Yörede Hangi Oyunlar Oynanır?

Hangi oyunlar hangi yöremizde oynanıyor? Hangi halk oyunu hangi yöreye ait? Hangi oyun hangi yörenin oyunu? Halk oyunları ve yöreleri. Hangi halk oyunu nasıl oynanır?

Ülkemiz halk oyunları, folklorik danslar bakımından birbirinden güzel, birbirinden renkli oyunlara sahiptir. Yörelerimizde birbirinden çeşitli oyunlar oynanmaktadır. Peki hangi yörede hangi oyunlar oynanıyor? Zeybek, halay, hora, kolbastı, horon gibi meşhur halk oyunları hangi yörelerimize ait oyunlardır? İşte oyunlar ve yöreleri…

Hora; Trakya

Hora, Trakya bölgesinde oynanan oyunların genel adıdır.Hızlı ve kıvrak bir oyundur. Bu oyunda kadın ve erkekler el ele ya da kol kola girerek düzenli bir şekilde oynamaktadır.

Kasap havası verilebilecek en güzel örnektir. Kırklareli,Tekirdağ, Edirne, Silivri, Çanakkale ve Türkiye dışında kalan Kosova, Makedonya, Bulgaristan ve Balkanlarda oynanan oyunlar da bu alana girmektedir.

zeybek-oyunuZeybek; Ege, Güney Marmara, İçbatı Anadolu

Zeybek oyunu tek kişilik oynanan bir oyundur fakat teklerden oluşan ve birbirine tutunmadan grup şeklinde de oynanır.Harmandalı da çok duyduğumuz bir oyundur ve Zeybek oyununun bir çeşididir. Zeybek oyununu oynayan iller, Burdur, Balıkesir,Manisa, Uşak, Kastamonu, Çanakkale, Kütahya, Eskişehir, Bilecik, Denizli, Muğla, İzmir, Aydın.

Teke Oyunu; Göller Yöresi, Batı Akdeniz

İki kişinin kaşıklarla ritim tutarak oynadıkları bir oyundur. Kız ve erkek kaşılıklı olmak şartıyla grup şeklinde de oynanan bir oyun türüdür. Antalya, Isparta, Alanya, Konya Bölümü, Batı Karadeniz, Güney Marmara ve Doğu Akdeniz’de oynanan bir halk oyunudur.

Horon Oyunu; Orta ve Doğu Karadeniz

Oyuncuların birbirine tutunarak kemençe veya davul eşliğinde oynadığı bir halk oyunudur.Ordu, Rize, Trabzon, Samsun, Artvin’de oynandığı gibi Doğu ve Güneydoğu bölgeleri, İç Anadolu’nun Doğusunda da oynanmaktadır.

Bar Oyunu; Kuzeydoğu Anadolu

Toplu olarak oynanan bir oyun şekli olan Bar, genelde düz ve dizi halinde ya da yarım ay şeklinde oynanmaktadır. Doğu ve Kuzeydoğu Anadolu Bölgesine ait bir oyundur.Bayburt, Erzincan, Erzurum, Kars, Ağrı, Artvin,Gümüşhane gibi illerimizde oynanmaktadır.

halk-oyunlariHalay Oyunu; Güneydoğu, Orta Anadolu

Toplu halde düz bir biçimde oyuncuların birbirine tutunarak davul zurna eşliğinde oynadığı oyundur. Şanlıurfa, Tokat, Mardin, Hatay, Siirt, Ankara, adana, Çorum, Yozgat, Muş, Sivas, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya,Elazığ, Bingöl, Diyarbakır gibi illerin oyunudur.

Bengi Oyunu; Marmara Yöresi

Genelde Balıkesir dolaylarında görülen bir oyundur Balıkesir, Manisa, Çanakkale, Bursa’da oynanır.

Mengi Oyunu; Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgelerinde oynanır.

Semah Oyunu;

Türkiye’nin neredeyse her yerinde oynanan Türk-Alevi topluluklarının özel ayin ya da toplantılarında oynadıkları bir oyun türüdür.

Beğendin mi? Paylaş:) Google+ Whatsapp Yazdır

2 Yorum - "Hangi Yörede Hangi Oyunlar Oynanır?"

    1. Merhaba, Harmandalı Zeybeği, Ege yöresine ait Türkiye genelinde bilinen bir türkü ve zeybek oyunudur. Türkünün çıkış yeri bilinmemekle birlikte Çanakkale-Balıkesir tarafları olduğu görüşü yaygındır. Harmandalı zeybeği,Uşak, İzmir, Denizli, Balıkesir, Çanakkale, Manisa, Aydın köylerinde sıklıkla oynanmaktadır.

      Reply

TEPKİ VER - Yorum YAP.