İlkokul ve Ortaokulda Teneffüs Süreleri Değişiyor!

İlkokul ve Ortaokulda Teneffüs Süreleri Değişiyor!

Okul teneffüs saatlerine düzenleme geliyor. Yeni eğitim öğretim yılında yapılan değişikliklerle birlikte teneffüs saatleri değişecek. Yeni düzenlemeyle birlikte teneffüs saatleri 15 dakikaya çıkarılacak.

Okul teneffüs saatlerinde değişiklik geliyor. Hangi okullarda teneffüs saati 15 dakika olacak? Hangi okullar eskisi gibi 10 dk teneffüs olacak?

Öğrencilerin talebi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı çalışma başlattı. Teneffüs süreleri uzayacak.

Mevcut durumda teneffüs süreleri 10 dakika, teneffüsler 5 dakika daha uzayacak ve 15 dakika olacak. Sadece ilkokul ve ortaokullarda teneffüs süreleri uzatılacak. Yürütülen çalışmaya göre, 15 dakikalık teneffüs uygulamasına tam gün eğitim verilen okullarda geçilecek.

Okulların yüzde 85’inde teneffüs süreleri uzatılacak. Yüzde 15’i ise tam gün eğitim veremediği için uzatılamayacak.

Teneffüs süresinin uzatılması okula giriş çıkış saatlerini etkileyecek. Milli Eğitim Bakanlığı bu kapsamda kararı illere bırakacak.

Bölgesel olarak okula giriş çıkış saatleri yeniden düzenlenecek. Okul müdürleri ve valiler okul giriş çıkış saatlerinin değişimi için karar alacak. Burada önemli olan kriter illerin trafik yoğunlu, güneş doğuş ve batış saatleri olacak.

Teneffüs saatlerindeki düzenleme için Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelik değişikliğine gidecek. Bu kapsamda da yönetmelikte yeralan, “Teneffüs süreleri 10 dakikadan az olamaz ifadesi 15 dakikadan az olamaz” ibaresi ile değiştirilecek.

Bakanlık bu hafta illerde vali ve okul müdürlerinden görüş alacak. Yapılan araştırma sonucunda da çalışmanın tamamlanması bekleniyor. Teneffüs düzenlemesinin 2019-2020 eğitim öğretim yılında hayata geçirilmesi planlanıyor.

İLK ARA TATİL KASIM AYINDA

MEB’in daha önce açıkladığı 2019-2020 çalışma takvimine göre tatillerin tarihleri şöyle:

Okulların açılması: 9 Eylül

İlk ara tatil: 18-22 Kasım

Yarıyıl tatili: 20-31 Ocak 2020

İkinci ara tatil: 6-10 Nisan 2020

Okulların kapanması: 19 Haziran 2020

Nöbet Sisteminde Güncelleme

Eski yönetmeliğe göre, engelli çocuğu bulunan öğretmenlerin nöbetlerinin belirlenmesinde kendi tercihlerine öncelik veriliyordu. Yenisine göre engelli olan, engelli çocuğu bulunan ve bakmakla yükümlü olduğu engelli birey olan öğretmenler ancak kendi istemeleri halinde nöbet tutacak. Okuldaki öğretmen sayısı yeterli ise kadınlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere istememeleri halinde nöbet görevi verilmeyecek.

Abone Ol: blank

Bu yazıyı paylaş

Yorum Yap