İOKBS Bursluluk Sınavı Puan Hesaplama

İOKBS Bursluluk Sınavı Puan Hesaplama

Bursluluk sınavı puan hesaplama sistemimiz güncel MEB formülüne ve istaitstikleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Eski adıyla devlet parasız yatılılık ve bursluluk sınavı (PYBS) yeni adıyla İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) puanınızı buradan hesaplayabilir geçen seneki taban puanlar üzerinden yaptığımız değerlendirme sonucu sınavı kazanıp kazanamadığınızı da görebilirsiniz.

Bursluluk Sınavı Puan Hesaplama 2021

PYBS Puan Hesaplama

Sınıf:
Kontenjan Türü:
Doğru Yanlış Net
Türkçe (25)
Matematik (25)
Fen Bilimleri (25)
Sosyal Bilimler (25)

Bursluluk sınavı MEB tarafından her sene yapılmakta ve bu sınav sonunda başarı gösteren öğrencilere her ay yatacak bir ücret hakkı tanınmaktadır. Bu sınavda öğrenciler sahip olduğu özelliklere göre farklı gruplara girmektedir. Bu gruplar öğretmen çocuğu (%5’lik kontenjan), özel korumaya muhtaç çocuklar (%5’lik kontenjan), bulunduğu yerde okul olmayan çocuklar (%5’lik kontenjan) ve diğer kontenjandan girecek çocuklar (%80’i bu kısmı oluşturmaktadır kazananlar içinde) şeklinde 4 kısma ayrılmıştır.

Eski adının kısaltmasıyla PYBS olarak bilinen bu sınav yeni adının kısaltmasıyla İOKBS olarak belirlenmiştir. Öğrenciler ve veliler tarafından hala PYBS olarak kullanılmakta ve ilgili araştırmalar buna göre yapılmaktadır. PYBS puan hesaplama sayfamız da bu sebepten ötürü her iki yönde aramalarda doğru sonuca ulaşabilmeniz için düzenlenmiştir. İOKBS puanınızı online olarak öğrenin ve doğru sonuca göre denemelerden aldığınız sınav sonuçları doğrultusunda sınavı kazanıp kazanamaycağınızı görebilirsiniz.

Aldığınız puan doğrultusunda kazanıp kazanamadığınızı söylüyoruz. Bu değerlendirme geçen sene oluşan en düşük puanlara göre yapılmıştır. Yani puan hesaplama sonucunda aldığınız puan geçen sene sınavı kazanan en düşük puandan az ise kazanamamış sayılırsınız, 1 puan dahi yüksek aldıysanız kazanmış olarak varsayıyoruz. Ama sınav taban puanları her sene değişebildiği için en düşük puandan 3-5 yukarı almanız daha sağlıklı olacaktır en azından.

Aşağıda PYBS – İOKBS sınavıyla ilgili bazı güncel bilgiler siz değerli öğrenci ve velilerimiz için hazırlanmıştır. HangiSoru.com başarılar diler.

Bursluluk sınavı puan hesaplama formülü güncel mi?

Sınav puanını güncel MEB bursluluk sınavı hesaplama formülüne göre düzenledik. Tüm sınıflar için güncel formül uygulanarak MEB sonuçlarıyla birebir uyumlu olabilecek şekilde ayarlanmıştır.

Bursluluk Sınavında Hangi derslerden kaç soru var?

MEB’in hazırladığı ve uyguladığı bursluluk sınavında 4 temel derslerden soru sorulmaktadır. Bunlar

5, 6, 7, 9, 10 ve 11.ve hazırlık sınıfları için, Türkçe/ Türk Edebiyatı-Dil ve Anlatım, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler/ Sosyal Bilimler derslerinden sorular yer almaktadır. Her ders için 25 soru sorulmaktadır.

Bursluluk sınavına hangi sınıflar girebilir?

Bursluluk sınavına 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. ve lise hazırlık sınıfı öğrencileri bu sınava girebilirler. Bu öğrenciler sınav başvuru zamanlarında gerekli bilgileri ve başvuru için gerekli bilgilendirmeyi okul idaresi tarafından alabilmektedir. Bu sınıflar İOKBS sınavına girebilmeye hak kazanmıştır.

2021 Bursluluk sınavı ne zaman yapılacak?

Bursluluk sınavı başvuruları her yıl Mart ayında başlamaktadır. Başvurular buradan ya da e okul üzerinden yapılacaktır.

Bursluluk sınavında başarılı olmanız için yanınızdayız!

Bursluluk sınavı çıkmış soruları ve deneme sınavlarını cevap anahtarıyla birlikte buradan indirebilirsiniz.

İOKBS – PYBS Bursluluk sınavı taban puanlarına buradan göz atabilir sınavdan en az kaç puan almanız gerektiğini görebilirsiniz.

Bursluluk Sınav Sonuçları Hangi Formüle Göre Hesaplanıyor?

PYBS Puan Hesaplama Formülü

blank
Bursluluk Sınavı Puan Hesaplama Formülü

Bursluluk sınavı başvuru zamanları idare tarafından okulda duyurulmaktadır. İOKBS Bursluluk sınavı kılavuzda belirtilen başvuru formundaki bilgileri ve istenen belgeleri idareye teslim edersiniz ve başvurularınız gerekli tarihlerde yapılır. Giriş belgeleri de aynı şekilde başvurulardan sonra sınava girecek öğrencilere dağıtılır.

Sınavla ilgili aklınıza takılan soruları yorumlar aracılığı ile bizlere sorabilir, uzmanlarımız tarafından konuyla ilgili en net cevabı kısa süre içinde alabilirsiniz.

Bursluluk sınavı nedir?

Bursluluk sınavı (İOKBS) ekonomik geliri belli bir bütçenin altında olan öğrencilerin girebileceği ve başarılı sonuç alınması halinde devlet tarafından burs ile ödüllendirilen sınavdır.

İOKBS nedir?

İOKBS, İlköğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’nın kısaltmasıdır. PYBS’nin (parasız yatılı ve bursluluk sınavı) yeni adıdır.

Bursluluk sınavı puan hesaplama nasıl yapılır?

Bursluluk sınavı puan hesaplaması MEB tarafından hazırlanan belli hesaplama formülüne göre yapılmaktadır.
Bursluluk sınavı puan hesaplamanızı buradan

Bursluluk ücreti ne kadar?

Bursluluk sınav ücreti 260 TL olarak belirlenmiştir.

Bursluluk sınav ücreti ne zaman yatar?

Bursluluk sınav ücretinde zaman zaman gecikmeler yaşanabilse de Eylül ve Ekim aylarında ilk burs sınavı ücretinizi alırsınız. Bu ücret her ay yatırılmaktadır.

Bursluluk sınav süresi kaç dakika?

Toplamda 100 sorunun yer aldığı bu sınav için 120 dakikalık süre verilmektedir.

TAKİP ET : 

Bu yazıyı paylaş

Yorum Yap

2 Yorum - "İOKBS Bursluluk Sınavı Puan Hesaplama"