IQBAL MASIH Kimdir? Çocuk Kahramanın Hayatı

19 Eylül 2015 Öğretmen, Biyografi

iqbal-masihİqbal Masih 1983 yılında Pakistan’ın en yoksul bölgelerinden birisi olan Mudrike’de doğdu. İkbal Masih 4 yaşına geldiğinde ise tüm akrabaları gibi 600 rupi yani yaklaşık 16 dolar karşılığında halı dokuma fabrikasında çalışmak üzere satıldı. Burada haftanın 7 günü 14 saat çalıştırıldı. 10 yaşına geldiğinde ise sadece 27 kiloydu.

Çocuk çalıştırmanın yasak olduğunu öğrendiğinde ise fabrikadan kaçan İqbal Masih daha sonra polisler tarafından yakalanarak tekrar fabrikaya götürüldü. Bir sonraki kaçışında ise yanında 3000 çocuğu da götürdü. Çocuk işçiliğine karşı verdiği mücadele dünya çapında duyulmaya ve ses getirmeye başlayınca 1994 yılında henüz 12 yaşında iken öldürüldü.

Küçük bir bedene sahip olmasına rağmen büyük bir ruha sahip olan İqbal Masih köle gibi davranılan ve küçük yaşlarına rağmen ağır şartlarda çalıştırılan çocukların hakları için büyük çaba gösterdi. Konuşma yeteneği, cesareti ve azmi ile Pakistan’ı kuşkusuz etkileyen İqbal Masih’in daha önce korktuğu mafya, kendisinden korkar bir duruma geldi. Çocuk yaşta vermiş olduğu mücadele onu henüz daha çok küçükken kahraman yaptı.

Öldürüldüğünde henüz 12 yaşında olan İqbal Masih’in bu ölümü örtbas edildi ve herkes susturuldu. Fakat İqbal Masih öldürülmüş olsa bile onun izinden gidenlere büyük bir cesaret vermişti. Onun etkilediği ve mücadele ruhunu kazandırdığı çocuklardan birisi olan Craig Kielburger onun bıraktığı yerden mücadeleyi sürdürmeye devam etti. Free The Children derneğini kurdu ve 650’den fazla okul kurdu.

Benzer Blog Yazıları

Ahmet Mithat Efendi Kimdir? Biyografisi, Hayatı, Eserleri, Kişiliği
Baki Kimdir? Biyografisi, Hayatı, Kişiliği, Eserleri
Alexandr Puşkin Kimdir? Hayatı ve Eserleri
Halide Edip Adıvar Kimdir? Biyografi, Hayatı, Eserleri, Kişiliği
Yaşar Kemal Kimdir? Hayatı ve Eserleri
Ahmet Haşim Kimdir? Biyografisi, Hayatı, Eserleri, Kişiliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.