HangiSoru.com
Güncel Eğitim Siteniz

Işın Çağı Gülten Dayıoğlu Kitap Özeti

Merhaba arkadaşlar bu yazı tamamıyla bana aittir. Çok tutuldu burada da istek üzerine yazıyorum. Bundan sonra pek çok roman özetini sizlerle paylaşacağım. Bu kitabımız Işın Çağı, yazarı da belirttiğim gibi Gülten Dayıoğlu’dur. Işın Çağı roman özeti, Işın Çağı kısa kitap özeti istiyorsanız bu tam size göre. Kim bilir belki geniş bir roman özeti olarak da görünebilir gözünüze.
Kitabın adı: Işın Çağı
Yazarı: Gülten Dayıoğlu

Işın Çağı kitabının özeti

Bir gün 2 ülke varmış. Bu ülkelerin birisinde yeni doğan erkek çocukların bazıları çalınıyormuş. Bunu gören anneler, babalar sırf çocuklarını korumak için yapmadıkları şeyler kalmıyormuş ama çocukları göz kapayıp açana kadar yok oluyormuş. Aslında çocukları çalan kişi o ülkenin başkanı. Çalmasının tek sebebi ise ülkeler arası kıtlık varmış ilerde savaş çıkacağını bilen başkan yeni doğan erkek çocuklarını gizlice zeka testinden geçirip bunların üstün zekalı olanlarını alıp onları çalıyormuş. Bunları özel bir çiftlikte yetiştirmişler. Bunlar büyümüşler bir gün başkan bunları toplamış 500 bilgini uzaya yollayacakmış. Bilginler orada kendi gezegenlerini kurup ‘Dolgu’ denilen besinden yapacaklarmış. Bu besin bir insanı rahatça 3 gün boyunca doyurabilirmiş.

Salonda anne ve babalar varmış çocuklar önce tiksinmişler bunlardan kim olduklarını çıkaramamışlar. Ama başkan bunlar sizin anne babalarınız demiş kadının biri her önüne gelen kişinin elini öpüyormuş. Kadın aslında çocuğunu arıyor çocuğunun parmaklarının arasında ben var. Bu beni bulamamış ama kimsede tam gideceği sırada kadının tokası düşmüş oğlanın biri gitmiş kadına vermiş tokayı. Kadın bu oğlanında elini sıkmış elinin arasında aradığını bulmuş. Hemen çocuğun elini öpmüş öpmüş tokayı da ona vermiş. Çocuk ilk kez böyle bir şeyle karşılaştığı için şoktaymış kadın anlatmış nasıl tanıdığını filan çocuğun içini garip hisler kaplamış bir anda. Kadın ona ismini sormuş iyice emin olmak için bilgin demiş ki Ben 8 numaraları fizik bilginiyim bizlere isimle değil numarayla hitap ediyorlar demiş. Bizim 500 bilgin uzaya yolanmış dolgular üretilmiş. Başkanın dediği gibi savaş çıkmış bitmiş. Bizim bilginler dolguyu yollamışlar. Başkan bunları dağıtırken insanların onun emrinden çıkmayacağını bildirerek dağıtıyormuş. Artık onun böyle kaba kurallar koyduğunu gören diğer ülke onlara savaş açmak istemiş. Başkan uzayda çok güzel çalışmalar yapan 8 numaraları bilginden güzel bir silah istemiş olanları anlatmış.

Bilgin silah göndermiş ama başkan silahların talimatını hiç dinlememiş. Başkanın planı onları emri altına almak ama 8 numaraları fizik bilginin gönderdiği silah ise herkesi iyi yapıyormuş herkes birbirine kardeş gözüyle bakıyor, eşyalarını paylaşıyorlarmış. Dünyada bunlar olmuş. Uzaydaki bilginlerin sayısı 20 ye düşmüş 8 numaraları fizik bilgini demiş ki en iyisi burada ölmektense ben bir buzdolabı yapacağım onun içine girelim dünyadakiler bizi buluncaya kadar hiçbir şey olmaz bize demiş herkes kabul etmiş ve öyle yapmışlar. Dünya o kadar geliş mi ki artık taşıt diye bir şey yokmuş sadece teknoloji varmış. 8 numaraları fizik bilginin dediği gibi olmuş. Dünyalılar onları bulmuş ve dünyaya götürmüşler kutuları açmışlar herkes ordaymış. Teknoloji cidden çok fazla gelişmiş. Onları çıkarmışlar buzdolaplarının içinden onlar yorgun olduğu için kalacakları yere götüreceklerdi. Onlara yeni uzay taşıtını göstermişler tam uzay taşıtlarına binmeye çalışan 20 bilgin bir anda yere düşmüş başkan hemen 8 numaraları fizik bilginin tutmuş. Bilginler ölmüş. 8 numaraları bilgin ölmeden önce gömleğindeki tokayı çıkarıp öpmüş öpmüş. Ve Öyle ölmüş. Onların ölme sebeplerini hiç kimse çözememiş aslında sebeb şu; Uzayda çok kaldıklarından oksijen oraya alışmış ve dünyadaki havayı soluyunca ölmüşler.

SON BEĞENDİYSENİZ ÇOK SEVİNİRİM..

21 Yorumlar
 1. buğlem diyor

  çok güzel ama dolgu değil doygu

 2. birisi diyor

  tşk biraz değiştirip kullandım

 3. Zambak diyor

  Benimde

 4. YİĞİTHAN diyor

  İŞİME YARADI DA SEN DE MAL GİBİ YAZMIŞIN HAA.

 5. Efe diyor

  Sağol yarın sınavım var tşk bu arada dolgu değil doygu.. 😀

 6. cüneyt diyor

  Teşekkür ederim işime çok yaradı (:

  1. duru diyor

   tşk yarın sınavda işime yarıcakk

   1. Zambak diyor

    Benimde

  2. YİĞİTHAN diyor

   hay sende kanıyon mu

  3. Zambak diyor

   Teşekkürler

 7. Melike aytaş diyor

  Tşk ediyorum?

 8. ÇALIŞKAN diyor

  TEŞEKKÜR EDERİM VAR ÇOK YARDIMCI OLDUNUZ AMA O DOLGU DEĞİL (DOYGU) YANLIŞ YAZMIŞSINIZ

 9. Sanane diyor

  Daha yazmayi bilmiyosan bu islere karisma cmm benden tavsiye

  1. 321 diyor

   adınla kendine cevap vermişsin haberin yok

  2. Hazal diyor

   Teşekkür ederim

 10. AYŞE FATMA diyor

  51 tane bilgin

 11. DERYA AŞKBÖCEĞİ diyor

  DOLGU NE LAN ONUN İSMİ DOYGU

 12. DEFNESU GİZEM ALTINAYAK diyor

  TEŞEKKÜRLER YARIN SINAVIM VAR

 13. meri diyor

  Yazım yanlışları çok

  1. Melike aytaş diyor

   Meri diye isim mi olur ????

   1. Mal Yağız diyor

    Melike Diye İsim mi olur

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku