HangiSoru.com
Güncel Eğitim Siteniz

Kiralık Konak Kitap Özeti (Yakup Kadri Karaosmanoğlu)

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun eserlerinden olan Kiralık Konak kitabının özeti, Kiralık Konak kitap özeti, Kiralık Konak kişileri, karakter özellikleri, tahlili, Kiralık Konak sayfa sayısı, Kiralık Konak kitabının Türü, Kiralık Konak roman özetine aşağıdan hangisoru.com hazırlamasıyla ulaşabileceksiniz.

Kitabın adı: Kiralık Konak
Kitabın Türü: Roman
Romanın Yazarı: Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Romanın Sayfa Sayısı: 232
Romanın Konusu: Romanda yanlış Batılılaşmanın aile üzerindeki etkileri ve aile kavramı ele alınmıştır.

Kiralık Konak Özeti

Babasından kalan mirasını özenle kullanan, Naim Efendi ona kalsa bunu çok iyi yapacaktır. Naim Efendi’nin kendisine benzemeyen kızı Neime ise üşengeç ve irade yoksunu bir kişidir. Naim Efendi’nin eşi 5 yıl kadar önce vefat etmiştir. Kızı Neime’nin kocası 45 yaşlarında ve Batı tarzı bir hayat tarzını benimsemiştir. Servet Bey Türkçülük ve Müslümanlıktan hiç haz duymaz fakat yaşadığı yer ve benimsediği kültür nedeniyle yaşadığı çelişki yüzünden sürekli sıkıntı yaşar. Onunla birlikte Naim Efendi’nin konağında Türkçe konuşulmamaya başlar.

Servet Bey’in 20 yaşında Cemil isminde bir oğlu vardır ve Cemil eğlence düşkünü bir kişidir. Servet Bey’in kızı Seniha’da her Pazartesi evde çay partileri düzenlemektedir. Çay günleri, Seniha’nın tek eğlencesidir. Ve bu günlerin kadınlar tarafından beğenilen, Avrupa’nın pek çok yerini gezmiş Faik Efendi vardır. Çay partilerinin eksiksiz isimlerinden birisi de Selis’tir. Selis Seniha’nın hala oğludur.

Çay günlerinin bitmesiyle Seniha oldukça sıkıntılı anlar yaşamaya başlar. Seniha kişilik olarak maddiyata pek önem vermez. Ona göre babası bu anlamda oldukça fakir dedesi de oldukça cimri birisidir. Naim Efendi ailesinin hesapsız harcamaları yüzünden bir süre sonra ekonomik olarak çöküntüye uğrar. Esnafa olan borçlar ödenemez. Naim Efendi’nin delikanlı çağından beri fikirlerine danıştığı hemşiresi Selma Hanım, torunlarını haddinden fazla şımarttığı için bu duruma maruz kaldığını söyler fakat Naim efendi onları çok sevmekte ve onlar için her sıkıntıya katlanmayı kabullenmektedir.

Seniha bu günlerde oldukça sıkıntılı günler yaşar. Sinir krizleri geçirmeye başlayan Seniha’nın durumuna oldukça üzülen Naim Efendi torununun bu durumuna çare bulmaya çalışır. Çözümün de Seniha’nın evlenmesi ve çocuk sahibi olmasıyla olacağına karar verir; fakat ne Seniha ne de babası Servet Bey bu çözümü olumlu karşılar. Seniha Avrupa’ya tutulmuştur, sürekli oraları görmek istemektedir hatta Faik Bey’in Avrupa’yı görmüş olmasına rağmen oralara gelmesine de oldukça şaşırmaktadır. Faik Bey ile Seniha arasında bir yakınlaşma başlar. Fakat Faik Bey, aşk bakımından Seniha’yı oldukça acemi bulur ve onun düşüncesinde varlıklı bir evlilik vardır.

Seniha hastalığına çare olması için halası Necibe Hanım’ın köşküne gider. Oraya arkadaşlarını da çağırır ve bu arkadaşlar arasında Faik Bey de vardır. Faik Bey ve Seniha arasında herkes tarafından bilinen bir ilişki başlar. Seniha burada kendisine gelir ve tekrar evine döner. Faik Bey de onunla gelir. Ve ikisi arasındaki ilişki Naim Efendi’yi rahatsız etmektedir. Faik Bey birden fazla kadını aynı zamanda idare edebilecek bir kişiliktir fakat Seniha’yı her biçimde kandırabilmektedir. Faik Bey kumar yüzünden sıkıntı yaşar ve Seniha’dan para ister. Bundan sonra Seniha’nın Faik Bey’e karşı bakış açısında değişiklik olur ve ayrılırlar. İkisi de birbirini sevmektedir fakat ikisinin de evlilikten beklentileri farklıdır. Faik Bey varlıklı bir dul peşindedir, Seniha ise zengin bir damat aramaktadır.

Seniha ile Faik Bey’in ilişkilerini bilen Naim Efendi onların evlenmesini ister fakat bu isteği gerçekleşmez. Bu tavrı yüzünden Naim Efendi Seniha’nın eleştirilerine maruz kalır. Hakkı Çeliş ise zamanla değişmiştir ve ona göre gerçek yaşamdaki aşk, şiirde yazıldığından farklıdır. Seniha’dan uzak durmaya çalışmaktadır. Seniha ise günden güne değişmiş sinsi bir kişilik olarak değişim göstermiştir. Seniha’nın bu değişliği fark eden Madam Kromaki, Seniha’nın Madam Kraft adında varlıklı bir dulun yaşadığı eve gidip gidip geldiğini öğrenmiştir. Ve bir gün Seniha evden kaçarak Madam Kraft’ Trieste’e gider.

Yaşadığı bu olaylar Naim Efendi’yi hasta kılmıştır. Naim Efendi’nin zor günlerinde Hakkı Çeliş kendisini hiç yalnız bırakmaz. Hakkı Çeliş, Naim Efendi’nin hemşiresi olan Selma Hanım’ın torunudur.

Hastalığı ilerleyen Naim Efendi’yi Selma Hanım kendi köşküne alır ve Naim Efendi konağını kiraya verme kararı alır. Naim Efendi oldukça ters bir insan olmuştur yalnızca torunlarına karşı olumlu davranışlar sergiler.

Hakkı Çeliş, Çanakkale Savaşı’na katılmaya karar verir. Ve gider, bir süre sonra izne gelir ve Naim Efendi ile düşüncelerini karşılıklı paylaşırlar. Bu sırada Seniha’nın bir mebusla yapacağı evlilik de suya düşmüş ve bu sonuç Seniha için ağır bir darbe olmuştur.

Naim Efendi ölüm döşeğindedir. Hakkı Çeliş Çanakkale’de Hüsnü Bey’in ellerinde şehit olmuştur. Olayı tüm ayrıntılarıyla Seniha’ya anlatan Hüsnü Bey’e Seniha dayanamaz ve Hüsnü Bey suskun kalır.

Kiralık Konak kitabının kişileri ve karakter tahlilleri:

 Seniha: Yalnızca süslü ve güzeldir.

Naim Efendi: Oldukça titiz bir insan olmasına rağmen çevresinde gelişen olaylara karşı idare gösterip tavır alamaz. Çekingen, içten, eğlenceye düşkündür. Yenilikleri kabul edemez.

Servet Bey: Batı hayatı düşkünü, sorumsuz bir kişiliktir. Türklük ve Müslümanlıktan nefret eder. Çocuklarını da Avrupa tarzı yetiştirmek ister, evini Avrupa tarzında döşer.

Faik Bey: Zevk ve kumar düşkünü bir kişidir. Avrupa’da kaldığı için Fransızcayı iyi bilir. Kadınlar üzerinde olumlu etki bırakabilen bir karakterdir. Maddi çıkarlarını her şeyin üstünde tutmaktadır.

Hakkı Çeliş: Romantik, duygusal, çekingen, özgüveni düşük bir delikanlıdır. Seniha’yı sevse de ona karşı bunu itiraf edemez. Alçak gönüllü ve kanaatkar bir yapıya sahiptir.

Sekine Hanım: Naim Efendi’nin kızı olan Sekine Hanım eski aile yapısına göre yetiştirilmiş oldukça saf ve iyi niyetli birisidir. Ailesi üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Cemil: Servet Bey’in oğlu Cemil, gece ve eğlence düşkünü bir gençtir. Romanda yanlış Batılılaşmaya kurban giden bir genç tasviri halinde verilmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku