KPSS Önlisans ne zaman? Önlisans sınavı 2021’de var mı?

KPSS Önlisans ne zaman? Önlisans sınavı 2021’de var mı?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) yapılan, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) 2021 Önlisans düzeyi için araştırmalar hız kazanmıştır. Üniversitelerin iki senelik eğitim veren önlisans bölümlerinden mezun olan vatandaşlara yönelik düzenlenecek imtihan için tarih araştırmaları yoğunlaştı. İşte, 2021 KPSS önlisans imtihanı hakkında son bilgiler…

KPSS’nin önlisans mezunlarına yönelik oturumu, 2 yıldan bir yapılıyor. KPSS Önlisans, 2021 senesinde yapılmayacak. KPSS ÖSYM tarafınca 2022 senesinde organize edilecek.

KPSS NEDİR?

Kamu kurum ve kuruluşlarından bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Kez Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafınca yerleştirme yapılmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk kere atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak suretiyle ikiye ayrılmıştır.

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, hususi yarışma sınavına doğal olarak tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına doğal olarak tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il hususi idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer edinen, genel ve hususi bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il hususi idareleri ve belediyeler, il hususi idareleri ve belediyelerin kurmuş oldukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve öteki kamu kurum ve kurumlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler haricinde, ilk kere kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

TAKİP ET : 

Bu yazıyı paylaş

Yorum Yap