Kürtçe Anadilde Eğitim Taslağı!

28 Temmuz 2012 Öğretmen, Haberler

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na anayasa ile ilgili taslaklar ulaşmaya başladı. Bu taslaklarda var olan anayasa taslaklarından birisi de Kürtçenin eğitimde var olması.

AKP’nin anayasa taslağında anadildeeğitim ve Atatürkçü eğitim tabuları yıkılıyor. Türkçe dışındaki dillerde eğitimyapılamayacağı ibaresinin anayasadan çıkarılması önerilirken, Kürtçe eğitimin de önü açılıyor.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na siyasi partilerin sunduğu taslakların ayrıntıları belli olmaya başladı. AK Parti’nin ‘Temel Hak ve Özgürlükler’ bölümünde eğitime dönük iki önemli değişikliğe yer verildi. 1982 Anayasası’nda 42’nci madde, ‘Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi’ başlığını taşıyor. AK Parti taslağında anayasada yer alan, “Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, devletin gözetim ve denetimi altında yapılır.

Bu esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açılamaz. Eğitim ve öğretim hürriyeti, anayasaya sadakat borcunu ortadan kaldırmaz” fıkrasına yer verilmiyor. Böylece, ‘Atatürkçü Eğitim’ anayasadan çıkmış oluyor.
Yine mevcut Anayasada Türkçe dışında bir dille eğitim yapılamayacağına yer veriliyordu. 42’nci maddenin son fıkrası, “Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretimkurumlarında Türk vatandaşlarına anadileri olarak okutulamaz ve öğretilemez” şeklinde.

AK Parti’nin taslağında bu cümleye de yer verilmeyerek Kürtçe eğitimin önü de açılmış oldu. AK Parti taslağı, 9 fıkradan oluşan 42’nci maddeyi kısaltıyor. Eğitim hakkının temel hak ve özgürlükler kapsamında olduğuna vurgu yapılıyor. Mevcut anayasada yer alan “Kimse,eğitim ve öğretim haklarından mahrum bırakılamaz” cümlesine dokunulmuyor.

“aktifhaber”

Benzer İçerikler

Hakkari Üniversitesi Web Sitesine Kürtçe Sayfa Açtı
Kürtçe Tezsiz Yüksek Lisans Eğitimi Başladı
Kürtçe Matematik Kitabı Yayınlandı!
Kürtçe Dersine Kim Girecek?
Kürtçe Öğretmenliğine Yoğun Başvuru!
Milli Eğitim Bakanı Değişecek mi?
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör