LGS Puan Hesaplama MEB İle %100 Uyumlu Sonuç

LGS Puan Hesaplama MEB İle %100 Uyumlu Sonuç

LGS Puan Hesaplama

Doğru Yanlış Net
Türkçe (20)
Matematik (20)
Fen Bilimleri (20)
Yabancı Dil (10)
Din Kültürü ve Ahlak Bil. (10)
T.C. İnk. Tar. ve Atatürk. (10)

LGS Puan hesaplama 2021 MEB ile %100 uyumlu olacak şekilde hazırlanmıştır.

LGS puan hesaplama MEB ile uyumlu olmakla kalmaz aynı zamanda sınavla öğrenci alan okulların puanlarını süzgeçten geçirerek sizlere puan hesaplama sonucunda aldığınız puanla gidebileceğiniz liseleri görebileceğiniz bir bağlantı sunar.

LGS puan hesaplamanızı yaptıktan sonra aldığınız puan üzerinden hangi Fen liselerine, hangi anadolu liselerine gidebileceğinizi görebileceğiniz bağlantımız çıkacaktır sonuçla birlikte bu liselere göz atmayı unutmayın.

2021 LGS Nasıl Olacak?

MEB, pandemi süreci sebebiyle bu LGS sınavında sorulan soruların bu sene daha kısa olacağına yönelik açıklamalarda bulunmuştu. Özellikle Türkçe ve matematik derslerinde sorulan uzun sorular öğrencileri zaman yönetimi konusunda zorlamaktaydı.

Pandemi sürecinde uzaktan eğitimle ilgili aksaklıklar ve öğrencilerin sınava hazırlıkta yeteri motivasyona sahip olmaması öğrencilerin sınavda oldukça sıkıntı yaşayacağını gösteriyor. Sınav sorularının daha kısa çıkması öğrencileri bir nebze olsa da rahatlatacaktır. Sınav sorularının kısa olması kolay olacağı anlamına gelmiyor elbette.

2021 LGS puanınıza göre hangi liselere gidebileceğinizi görün:

2021 LGS için yaptığınız hesaplamalar ile aldığınız puanı hangisoru.com  LGS tercih robotu  üzerinden görebilirsiniz. LGS puan hesaplama robotumuz aldığınız LGS puanı ile hangi liselere gidebileceğinizi göstermektedir.

LGS’de hangi derslerden kaç soru çıkıyor?

2021 LGS sınavında öncekilerde de olduğu gibi, Türkçe, matematik, fen bilimleri derslerinden 20 soru; İngilizce, inkılap tarihi ve din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden ise 10’a soru sorulmaktadır.

LGS’de yanlışlar doğruyu götürüyor mu?

Evet, LGS’de yaptığınız her üç yanlış bir doğruyu götürüyor. Bu sebeple emin olmadığınız sorularda belli bir mantığı yoksa işaretleme yapmaktan kaçınmalısınız.

2021 LGS sadece 1. döneme mi yönelik olacak?

2021 LGS her iki dönem için de geçerli olacak. Şu an MEB tarafından aksi yönde bir açıklama gelmedi. Geçen sene sadece 1. dönem konularından sorumlu tutulan öğrenciler 2021 LGS’de her iki dönemden de sorumlu tutulacak.

2021 LGS ne zaman yapılacak?

2021 LGS sınavı MEB tarafından hazırlanan ve illere gönderilen resmi yazıya göre 6 Haziran Pazar günü yapılacaktır.

2021 LGS saat kaçta yapılacak?

2021 LGS’nin birinci oturumu olan sözel bölüm için sabah saat 9.30’da başlayacak. Birinci oturum 75 dakika sürecek ve ikinci oturum 11.30’da başlayacak. İkinci oturum sayısal bölüm için ise 80 dakika süre verilecek.

LGS 2021’e hazırlanan öğrencilerimiz için hazırlanan LGS deneme sınavları sayfamızdan güncel LGS deneme sınavları ile LGS’ye hazırlanıp puanlarınızı bu sayfamızda bulunan LGS puan hesaplama aracımız ile öğrenebilir ve hangi liselere gidebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

LGS çıkmış soruları mutlaka çözün

Sadece LGS için değil her sınav için olmazsa olmaz hazırlıkların başında o sınavla ilgili çıkmış soruların çözülmesi vardır. LGS’ye girmeden önce mutlaka çıkmış soruları çözün. LGS çıkmış soruları çözmeden önce konu eksiğinizin olmaması önemlidir. Konularınızı bitirdiniz, konularla ilgili bolca soru çözdünüz sıra çıkmış sorularda! LGS çıkmış soruları buradan indirebilirsiniz.

LGS örnek sorular yayınlanmaya devam ediyor.

MEB tarafından hazırlanan ve her ay öğrenciler ve öğretmenler için paylaşıma açılan LGS örnek soruları mutlaka çözün. LGS örnek sorular MEB tarafından ücretsiz olarak cevaplarıyla paylaşılmakta ve sınava hazırlanan öğrenciler için önemli bir kaynak oluşturmaktadır. Şimdiye kadar LGS için MEB tarafından paylaşılan tüm LGS çıkmış soruları buradan indirebilirsiniz.

Şimdi de LGS puan hesaplama nasıl yapılıyor ona bakalım.

LGS puan hesaplama formülü:

LGS puan hesaplama MEB

LGS Ağırlıklı Standart Sapma Puanı Hesaplama Formülü

blank
LGS ağırlıklı standart sapma puanı hesaplama

LGS Puan Hesaplama Nasıl Yapılıyor? Adım adım bakalım:

LGS puan hesaplama nasıl yapılır?

Merkezi sınav LGS’ye katılan öğrencilerin puanları aşağıdaki aşamalara göre hesaplanmaktadır.

 • Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.
 • Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.
 • Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.
 • Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır.
 • Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.
 • Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2’de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur.
 • Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.
 • Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.
 • Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye dâhil edilecektir.
 • Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 69’uncu maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7’nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen “Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.” hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.
 • Oturumlardan herhangi birine katılmayan ya da herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrenciler için MSP hesaplanmaz.

TAKİP ET : 

Bu yazıyı paylaş

Yorum Yap

268 Yorum - "LGS Puan Hesaplama MEB İle %100 Uyumlu Sonuç"

  1. blank

   Merhaba netlerinizi ve puanınızı yazarsanız inceleyelim. Şu ana kadar böyle bir fark görmedik. Doğru yanlışlarınızı, ders sıralamasına dikkat ederek yazınız. Başarılar dileriz..

   cevapla!
    1. blank

     niye yalan söylüyorsun?Almışsın elime bir klavye boş konuşma meslek liselerinden çok kaliteli işler çıkıyor mühendis bile olunabiliyor en iyi durumda tabi bu hangi mesleğe gittiğine bağla düşük puanla yaşadığın şehrin en iyi lisesi arasında çok fark var

     cevapla!
  1. blank

   Hayır bence çok yanlış bir düşünce okula bir şans verip sana kazandığı değerleri görebilir ve bu tür düşüncelere zihninde yer vermemelisin

   cevapla!
  1. blank

   Merhaba Sera seren elbette güvenebilirsiniz. Her sene değişebilen standart sapma değerlerini göz önüne alırsak +2 -2 gibi bir oynama olabilir. Bu tüm hesaplamalar için geçerlidir. Çünkü her sene değişen sabit olmayan bir değerdir.

   cevapla!